Лекар намерно заразил 90 лица со ХИВ

Најмалку 90 лица, меѓу кои и 65 деца, биле заразени со вирусот ХИВ во Пакистан од лекар, кој користел инфициран шприц. – Го уапсивме...

Во светот денес има повеќе баби и дедовци од внучиња

Првпат во историјата во светот има повеќе постари лица отколку мали деца, покажуваат податоците на Обединетите нации. Бројките на ОН говорат дека на крајот...

Мадуро: Новите американски санкции се „незаконски и неморални“

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро новите американски санкции против Централната банка на Венецуела ги нарече „нелегални и неморални“. – Повторно воведоа серија еднострани санкции, сосема незаконски...

Вашите податоци и целиот интернет не се во облаците. На дното...

Интернетот е составен од мали парчиња кодови што патуваат по светот преку жици тенки како влакно од коса распоредени на дното на океанот. Податоците...

Нови снимки од авионската несреќа на Шереметјево

Истражителите ги земаа двете црни кутии од синоќешната авионска несреќа на московскиот аеродром Шереметјево, во која загинаа 41 лице, изјави портпаролката на рускиот Истражниот...

Џасинда Ардерн: Никогаш нема да го изговорам името на напаѓачот од...

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50...

Француски суд одби барање на државјани да се вратат од Сирија

Државниот совет на Франција, највисокиот административен суд во земјата, одби барање на Французинки, сопруги на екстремисти во Сирија, да се вратат во својата татковина...

Почна исламскиот свет месец Рамазан

Верниците од исламска вероисповед денеска го почнуваат рамазанскиот пост, што трае 29 дена до 3 јуни. На 4 јуни тие ќе слават Рамазан Бајрам. Муслиманите...

Анкета: Трамп го поддржуваат 45 отсто од Американците

Популарноста на американскиот претседател Доналд Трамп е над 45 отсто според Институтот Галуп. Тоа се случува првпат откако Трамп влезе во Белата куќа на 20...

(ВИДЕО) Премиерот на Австралија доби јајце по глава, уапсена една жена

Една жена е уапсена откако фрлила јајце врз австралискиот премиер Скот Морисон за време на настан во рамки на кампањата за изборите, кои ќе...

„Њујорк Тајмс“: Пилотите на Боинг тренирале само со ајпад

Многу пилоти во САД биле обучувани да управуваат со Боинг 737 Макс-8 само со помош на ајпад, лекцијата траела еден час и прочитале само...

Постигнат договор за прекин на огнот помеѓу Израел и Палестинците

Израелската армија денеска соопшти дека денеска ги укина ограничувањата воведени поради заштита на жителите во јужниот дел на Израел. Тоа е сигнал дека е постигнат...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети