Дома 2023

Годишна Архива: 2023

Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, порача Анѓушев

Некогашниот вицепремиер за економија, Кочо Анѓушев реагираше денеска на одлуката на Малта да ја прекине неговата функција почесен конзул на таа земја во Македонија....

Агнета од групата „АББА“ посакува нејзината нова песна да го повтори успехот на старата...

Некогаш и сега! Пејачката Агнета Фелтског, од славната шведска група „АББА“, тешко дека можете да ја препознаете сега на 73-годишна возраст. Таа природно старее и...

Црвена звезда залудно надомести -16

Кошаркарите на Црвена звезда успеаја да се вратат од минус 16, но не успеаја да победат во дуелот против Валенсија (85:81), на гости, во...

Кривична пријава и за лицето кој го возел Палевски до Турција

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска информираше дека ќе следува кривична пријава за возачот на Љупчо Палевски - Палчо по испрашувањето во полициската...

Аеродром ќе стане првата паметна општина во Македонија

Општина Аеродром бара стратешки партнер со кој сака да го реализира проектот „Смарт Аеродром“. Проектот претставува сеопфатен напор за беспрекорно интегрирање на напредните технологии во...

Русија ќе бира претседател во март догодина

Горниот дом на рускиот парламент го одреди 17 март 2024 година како официјален датум за следните претседателски избори. Одлуката беше донесена едногласно со 162...

Малта му ја прекина функцијата почесен конзул на Анѓушев

Министерството за надворешни работи на Малта му ја прекина функцијата почесен конзул на таа земја во Македонијa, на бизнисменот и поранешен вицепремиер, Кочо Анѓушев,...

Дефинирана цената на Луиз

Раководните лица на англискиот премиерлигаш Астон Вила испратија јасна порака до сите клубови кои ќе се обидат за време на зимскиот преоден рок да...

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, по спроведената дисциплинска...

Весна Бејби: Во целата колективна траума, никој не прашува за сестрата и мајката на...

Додека јавноста се занимава со деталите од убиството на Вања, нејзината сестра имала операција на срцето, а мајката имала сериозни здравствени проблеми со дишењето,...

Се бара купец за Варан

Близок извор до таборот на најтрофејниот клуб во англиската Премиер лига, Манчестер Јунајтед, откри дека раководните лица сакаат за време на зимскиот преоден рок...

Зонското на ЈП „Градски паркинг“ утре бесплатно

Јавното претпријатие „Градски паркинг“ ги известува корисниците на нивните услуги дека утре, на државниот празник „Св. Климент Охридски“, на јавните површини наменети за паркирање...

Голем интерес за Мањан

Челниците на Челзи, Манчестер Јунајтед, Баерн (М) и на ПСЖ, со големо внимание ја следат ситуацијата околу првиот голман на италијанскиот калчо гигант Милан,...

ДИМНИ ФАКЕЛИ И БАРИКАДИ: Повторно хаос во Собранието на Албанија

Во Парламентот на Албанија денеска повторно дојде до судир меѓу опозицијата и собраниското обезбедување, а дел од пратениците запалија и димни факели. На денешната седница...

Тројца разбојници ограбиле обложувалница во Шуто Оризџари, полицијата ги уапси

Полицијата утрово уапси тројца скопјани осомничени дека синоќа околу 22:25 часот извршиле разбојништво во спортска обложувалница во Шуто Оризари. Како што денеска соопшти Министерството за...

Шлаканица за Зеленски и Нетанјаху: Американскиот Сенат блокираше милијарди за Украина и Израел

Републиканците во американскиот Сенат го блокираа гласањето за нацрт-законот за помош на Украина и Израел, откако демократите не ги исполнија нивните барања за зајакнување...

Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот сектор и натаму е отпорен и обезбедува солидна поддршка за компаниите и...

Македонските банки, добро капитализирани и ликвидни, се соочија со неколкуте кризи во изминатиот период, а нивната отпорност на кризата се должеше на нивните зајакнати...

Вирц нема да мрдне

Ханс Јоаким Вирц, таткото на моментално најдобриот фудбалер во дресот на германскиот бундеслигаш Баер од Леверкузен, Флоријан Вирц, се обиде да стави крај на...

Автобусите утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ информира дека утре, поради државниот празник „Свети Климент Охридски“, јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред. Дежурна од 6 до...

Тројца играчи сакаат Анчелоти да си замине и тоа не го кријат

Сè уште не е позната судбината на Карло Анчелоти, кој се поврзува со бразилската репрезентација, а во игра е и опцијата да ја продолжи...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети