Дома 2023

Годишна Архива: 2023

Засадени 1.500 дрвја и садници во новата скопска Ботаничка градина

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, и постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), Армен Григоријан, денеска учествуваа во голема заедничка...

Граѓаните со најниски примања наскоро ќе ја примат помошта

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, заедно со пратеничката Даниела Колева  се сретнаа со над 40 пензионери во Кавадарци и лично ги...

Многу кандидати, една претседателска фотелја! 

Многу кандидати од партиите за претседателската фотелја во „Вила Водно“ во пресрет на изборите во април, но сè уште ниту еден не е потврден....

Ќе се уредува Спомен-костурницата од НОВ

Градоначалникот на Општина Велес, Марко Колев, го потпиша договорот со директорот на Центарот за развој на Вардарскиот Плански Регион, Сашо Мошев, за реализација на...

Премиера на претставата „Поткровје“ во режија на Александар Ивановски во МНТ

На малата сцена во Македонскиот народен театар, на 9 декември, со почеток во 20 часот, премиерно ќе биде одиграна претставата „Поткровје“ според „Цената“ на...

Ковачевски го повика Мицкоски да ги предаде доказите на МВР и Обвинителството за двојното...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски го повика претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да ги достави доказите што, рече дека ги...

Се зголемува бројот на вработени Албанци во јавниот сектор, а се намалува на Македонците

Бројот на вработени во администрацијата од албанската заедница лани е зголемен за 0,8 отсто, додека бројот на вработени од македонската заедница е намален за...

Џеј Рамадановски во песната „Недела“ пее за своето тажно сиромашно детство

Легендарниот пејач Џеј Рамадановски почина точно пред три години, а таа недела кога физички замина на оној свет, во медиумите, се разбира, беа објавувани...

Просечната цена на струјата на HUPX берзата денеска изнесува 120,26 евра, а на МЕМО...

Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 7 декември просечната часовна цена на еден мегават час електрична енергија (baseload)...

14-годишната Алина го подготвувала злосторството со денови: Откриени детали за хоророт во училиштето во...

Денешното утро во основната гимназија бр. 5 во Брјанск требаше да биде обично, но наместо тоа, училишниот ден беше одбележан со страшен настан. Алина,...

Какво време не очекува за продолжениот викенд?

Времето утре ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, поизразен претпладне долж Повардарието. Минималната температура ќе биде...

Кој од „сојузниците“ бега од украинскиот „брод кој тоне“?

Во 2022 година, Вашингтон ја собра она што официјалните лица го нарекоа „широка меѓународна коалиција“ за да ја поддржи Украина во нејзината војна против...

Ниту еден вработен нема да добие усогласување со минималната плата, регираат од УПОЗ

УПОЗ, синдикатот кој ја застапува државната администрација, претпладнево излезе со реакција дека од март ниту еден вработен од овој сектор нема да добие усогласување...

Мајката на Вања: Не можам да разберам зошто мојот живот се претвори во пекол...

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само за децата, вели за...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 250 амандмани за предлог-буџетот за 2024 година

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја почне амандманската расправа по предлог-буџетот за 2024 година, откако вчера заврши општиот претрес. По...

Лука Дончиќ повторно во транс (ВИДЕО)

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ оваа сезона веќе неколку пати влезе во историјата на НБА-лигата, а така беше и кога извојува неговиот Далас голема победа...

Спасовски за Мицкоски: Политиканството во вакви случаи на убиства уште еднаш ги убива жртвите

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, за време на работната посета на просториите на Регионалниот центар  за гранични работи Запад, кадешто оствари средба...

Јоце Панов баш се подновил пред Нова година: Со нова тетоважа во Скопје и...

– Сè почесто сум свртен кон српскиот музички пазар, добро ми оди таму. Новата песна „Погрешна“ ја пеам на српски јазик. Одлично го совладав...

Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, порача Анѓушев

Некогашниот вицепремиер за економија, Кочо Анѓушев реагираше денеска на одлуката на Малта да ја прекине неговата функција почесен конзул на таа земја во Македонија....

Агнета од групата „АББА“ посакува нејзината нова песна да го повтори успехот на старата...

Некогаш и сега! Пејачката Агнета Фелтског, од славната шведска група „АББА“, тешко дека можете да ја препознаете сега на 73-годишна возраст. Таа природно старее и...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети