Дома 2022 април

Месечна Архива: април 2022

Ердоган го нарече победа поразот на Марин Ле Пен во Франција

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска го оквалификува како „победа“ поразот на кандидатката на крајната десница Марин Ле Пен минатиот викенд на претседателските избори...

Приведен 22-годишен скопјанец кој измамил девојка од Германија

Полицијата приведе момче од скопското село Трубарево зашто измамило девојка од Германија. Како што информира МВР, станува збор за Е.А. (22) против кого В.С.(25)...

Министерство за одбрана на Украина: Русија ја засилува воената офанзива

Портпаролот на украинското Министерство за одбрана, Александар Мотузјаник, денеска изјави дека руските сили истовремено го засилуваат интензитетот на вооружените дејствија во источна Украина во...

Градоначалникот Ѓорѓиевски и оваа сабота одржа приемен ден за граѓаните

Приемен ден за преку 50 граѓани одржа денеска градоначалникот Орце Ѓорѓиевски. И оваа сабота, во просториите на Општина Кисела Вода тие ги изложија проблемите...

Под мотото „МВР за граѓаните“ одбележан 7 Мај – Денот на полицијата

Денеска во Струмица, Струга, Велес, Крива Паланка и Крушево започнаа свечените активности по повод  7 Мај – Денот на македонската полиција.  Под мотото „МВР...

Изгаснат пожарот кај кичевското село Туин

Изгаснат е пожарот, што во средата вечерта избувна во атарот на кичевското село Туин, при што беше опожарена површина од околу два хектари обрасната...

Имаме 45 отсто подготвеност, остануваме фокусирани на евроинтеграциите, порачува Маричиќ

Имаме ниво на 45 отсто подготвеност или усогласеност со системот на ЕУ. Тоа не е малку и ветува дека кога ќе ги почнеме преговорите,...

Форбс: Русија досега истрела врз Украина проектили вредни 7,5 милијарди долари

Руските сили испукале 1.300 проектили врз Украина, и тоа неа ја чини најмалку 7,5 милијарди долари, објави магазинот Форбс. Москва истрела 235 ракети „Калибар“ кон...

Заштедите на Косовците во банките изнесуваат 4,75 милијарди евра, кредитите 3,93 милијарди

Граѓаните на Косово, и покрај тоа што се погодени од пандемијата и порастот на цените во сите сектори, се покажаа како мошне штедливи, така...

Литија со иконата на Богородица Скоропослушница/ФОТО

Голем број верници од Струмица, но и повеќе други градови од државата се поклонија пред чудотворната икона на Богородица Скоропослушница. По пауза од две години...

Очекуваниот животен век при раѓање во ЕУ во 2020 година изнесува 80,4, кај нас...

Очекуваниот животен век при раѓање во ЕУ во 2020 година изнесува 80,4 години, што е за 0,9 години пониско споредено со претходната 2019 година....

Српската влада ја зголеми квотата за извоз на пченица на 220.000 тони

Владата на Србија на денешната седница усвои измени на одлуката за времено ограничување на извозот на основни земјоделско-прехранбени производи значајни за населението, со што...

ЈП „Улици и патишта“ се вклучи во работната акција во општина Бутел

Екипите на ЈП „Улици и патишта“ – Скопје во текот на пролетната работна акција во општина Бутел ги санираа оштетувањата на коловозите и на...

Измамникот од Тиндер повторно уапсен: никако да се откаже од жените и лажните идентитети

Сајмон Хајут е уапсен со документи на кои пишува Мајкл Билтон додека возел Масерати од 80.000 фунти, а во негово друштво била и непозната...

Во Крива Паланка одбележан Денот на Македонската полиција

Со показни вежби на Единицата за брзо распоредување и на Одделот за заштита на определени личности, со прелет на хеликоптер од воздухопловната единица...

Модната награда во рамки на Евросонг отсега ќе ја добиваат најдобро облечените, а не...

Наградата „Барбара Декс“ за најлошо облечена учесничка на Евровизија е минато, а наградата „Ти си визија“ која ќе ја заслужи тој што ќе покаже...

Отворен ден на полицијата со граѓаните во Велес

Во Младинскиот парк во Велес денеска се одржа Отворен ден на полицијата со граѓаните, при што беше изложена опремата и повеќе организациски Единици...

Индиските власти заплениле дрога вредна 58 милиони долари

Индиските власти заплениле 90 килограми дрога вредна 58 милиони долари, во пристаништето во западната држава Гуџарат, соопшти денеска полицијата. Ова е трет напад за...

Николовски: Сточарите да ја искористат поддршката за изградба на мандри

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски ги повикува сточарите да ја искористат поддршката за изградба на мандри. Николовски потсетува дека рокот за аплицирање...

Болсонаро: Благодарам Лео, Бразилците треба да одлучуваат за Амазон

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро иронично му се заблагодари на Леонардо Дикаприо за поддршката, откако актерот ги повика младите Бразилци да гласаат на претседателските...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети