Дома 2022 април

Месечна Архива: април 2022

Франција ќе „интензивира“ снабдување со воена и хуманитарна помош за Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон  изјави дека Франција ќе „интензивира“ снабдување со воена и хуманитарна поддршка по разговорот со неговиот украински колега Володимир Зеленски. Зеленски и...

Црна Гора:Највисоката плата во март изнесувала околу 115.000 евра, просечната од 700 евра

Највисоката бруто плата во март годинава во Црна Гора изнесува 115.250 евра, а тоа е плата на вработен во секторот за компјутерско програмирање, објави...

Поголемо разединување помеѓу албанските демократи, приврзаниците на Бериша одржуваат Национално собрание

Приврзаниците на историскиот лидер на албанските опозициски демократи, Сали Бериша, во Конгресната палата во Тирана денеска одржуваат Национално собрание, на кое учествуваат 1.800 делегати. Собирот...

Почина мајката на Аки Рахимовски, до последниот момент не знаела дека тој си заминал...

Мајката на Аки Рахимовски, Ана, починала во домот за стари лица каде престојувала веќе извесно време. Поради нејзината состојба, лекарите и персоналот не ѝ кажале...

Вучиќ за воведување санкции кон Русија: Србија е под огромен притисок

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека со американскиот сенатор Крис Марфи не разговарал за воведување санкции против Русија, но и дека Србија...

Руско МНР: Формално замрзнат Дијалогот помеѓу Москва и и Вашингтон за стратешка стабилност

Претставникот на руското Министерство за надворешни работи Владимир Јермаков денеска изјави дека е замрзнат Дијалогот помеѓу Москва и Вашингтон за стратешка стабилност. Јермаков, кој е...

Променливо облачно време со повремени врнежи од дожд за продолжениот празничен викенд

Во следните денови ќе се задржи променливо облачно и посвежо време со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни и пообилни, а...

Киев тврди дека Русија украла тони жито од Украина

Руските трупи украдоа значително количество жито од окупираните територии на Украина, изјави заменик министерот за земјоделство Тарас Висоцки. Тој додаде дека е загрижен оти Москва...

Арсовска: Со поддршка за развој на спортот се создаваат нови шампиони

Во СЦ „Јане Сандански“ денеска градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и градоначалниците на општините Бутел и Аеродром Дарко Костовски и Тимчо Муцунски го...

Нови паркинзи во Општина Кисела Вода

Заврши изградбата на два паркинзи во Општина Кисела Вода. На местото од дивата депонија кај „Мечкаров” сега има уреден простор за паркирање на 50...

Драмска претстава „Ако останеш дома“ вечер во Центарот за култура во Кичево

Во Центарот за култура во Кичево вечер ќе се одржи драмската претстава „Ако останеш дома“. Претставата првпат се одржа на 9 декември но само...

Ковачевски: Со навремените антикризни мерки ги ублаживме ценовните шокови и последиците од енергетска криза

Со навремените антикризни мерки ги ублаживме ценовните шокови како и последиците од енергетската криза, со што го заштитивме животниот стандард на граѓаните и ликвидноста...

Битиќи: Се справивме со предизвиците и го заштитивме стандардот на граѓаните

„100 дена Влада“ се одлична можност за прва проверка на сработеното и дали патеката по која одиме е планираната и претходно замислената и ветена...

Американската држава Канзас погодена од торнадо, неколку луѓе се повредени

Торнадото, кое денеска помина низ делови на американската сојузна држава Канзас, оштети неколку згради и повреди неколку лица, додека повеќе од 6.500 домаќинства останаа...

Премиерот на Британски Девствени Острови обвинет за перење пари и трговија со дрога

Американското федерално обвинителство во Мајами го обвини премиерот на Британските Девствени Острови, Ендрју Фахи и уште две лица за перење пари и трговија со...

Во Софија се формира мрежа на бугарско-македонски клубови за пријателство во двете земји

Прва дигитална телеконференција на македонски и бугарски интелектуалци, општествени работници, новинари и претприемачи ќе се одржи во вторник во прес-клубот на БТА во Софија...

Регистриран земјотрес во близина на Сараево

Земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 7,15 часот во близина на Сараево, јавуваат медиумите во Босна и...

Пентагон го обвини Путин за „перверзија и суровост“

Портпаролот на Пентагон го обвини Владимир Путин за „перверзија“ и „суровост“ поради начинот на кој руските сили се однесуваат во Украина, каде што се...

Продолжениот викенд повторно го наполни Охридското крајбрежје

Продолжениот Првомајски викенд, кој годинава се поклопува со празникот Рамазан Бајрам, повторно го исполни Охридското крајбрежје. Хотелските капацитети, според првиот човек на Асоцијацијата на хотелиери...

На излез од Гевгелија приведени двајца криумчари на мигранти

Полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица“, синоќа во 20:30 часот на излез од Гевгелија дале знак за запирање...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети