Дома 2022 март

Месечна Архива: март 2022

Украинска нуклеарна агенција: Руските трупи почнаа да го напуштаат Чернобил

Руските војници кои ја зазедоа нуклеарната централа во Чернобил на 24 февруари денеска почнаа да го напуштаат комплексот и другите исклучени зони, соопшти украинската...

Во Србија од полноќ почнува изборен молк

Во Србија од полноќ почнува изборен молк пред вонредните парламентарни, редовните претседателските и редовните локалните избори за Град Белград и 12 локални самоуправи, кој...

Пожар избувна во семеен дом во делчевско село, зафатена кровната конструкција

Во пожар кој зафати семеен дом во делчевското село Турија изгоре кровна конструкција. Пожарот избувнал околу 15 часот е меѓу првите кои го забележал...

Тренчевска: Сите политики ни се насочени кон активирање на лицата од ранливите категории на...

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, денеска оствари средба со Мајкл Самец, тим лидерот на проектите за социјални права за ранливи категории...

Радев: Да се преземат конкретни дејствија за решавање на проблемите со правата на македонските...

Бугарскиот претседател, Румен Радев, по средбата со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во Софија, изјави дека разговарал со него оти треба да се преземат...

Влада: Економските мерки поттикнаа раст на индустриското производство во февруари

Од Владата оценуваат дека податоците за растот на индустриското производство што денеска ги објави Државниот завод за статистика се показател дека индустријата закрепнува. – Зголеменото...

Градот Скопје ќе изработува проект за поставување на фотоволтаична централа

Советот на Град Скопје на денешната седница го усвои Планот за енергетска ефикасност на Градот Скопје за 2022 година. Како што соопшти прес-службата на Град...

Пендаровски: Медиумска писменост за дигитализација без дезинформации

Потребна ни е медиумска писменост за да спроведеме дигитализација без дезинформации, рече претседателот, Стево Пендаровски, обраќајќи се на денешната конференција во Прилеп на тема...

Пуштен во употреба фотоволтаичниот покрив во зградата на Општина Чаир

На покривот на зградата на Општина Чаир денеска беа пуштени во употреба 70 поставени фотоволтаични панели кои имаат моќ да произведуваат електрична енергија до...

Пожарот во штипскиот магацин за детски играчки ставен под контрола

Пожарот во магацинот со детски играчки на компанијата „Андреј компани“, кој е лоциран во близина на штипската приградска населба „Три чешми“ е ставен под...

Франција повика на продолжен прекин на огнот за Мариупол

Францускиот претседател, Емануел Макрон, повика на продолжен прекин на огнот во украинскиот град Мариупол за да се овозможи хуманитарна помош да стигне до жителите...

Шолц: Плаќањата за рускиот гас ќе продолжат во евра или долари

Германскиот канцелар, Олаф Шолц, изјави денеска дека западните земји ќе продолжат да плаќаат за рускиот гас во евра или долари и покрај заканата на...

„Амбасадор“ нова премиера на штипскиот Народен театар

Во Народниот театар-Штип утре ќе биде премиерно изведена театарската претстава „Амбасадор“, по текст на Славомир Мрожек, режирана од Андреј Цветановски, со пет лика и...

Петков: Очекувам во најскоро време заедничката историска комисија да излезе со резултати

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, очекува во најскоро време заедничката историска комисија на Северна Македонија и Бугарија да излезе со резултати, јави дописникот на МИА...

Франција и Германија се „подготвуваат“ во случај Русија да престане да испорачува гас

Франција и Германија се подготвуваат за намалување на испораката на руски гас, изјави денеска францускиот министер за економија, додека рускиот претседател Владимир Путин предупреди...

Кој е, всушност, Шарл Леклер, човекот што го следат две огромни трагедии?!

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, кој е водечки во генералниот пласман по две извозени трки, привлекува сè поголемо внимание по фантастичниот старт на сезоната....

Путин потпиша одлука за регрутирање нови 134.000 војници

Претседателот на Русија, Владимир Путин, денеска потпиша одлука според која напролет во руската армија ќе бидат регрутирани нови 134.000 војници. Руското Министерство за одбрана соопшти...

Субвенции за лифтови и кровни покривачи во Карпош

Советниците во Советот на Општина Карпош денеска ја изгласаа одлуката за финансиска поддршка за поправка на постоечки лифтови и поставување нови лифтови во станбени...

Гутереш: Авганистанската економија ризикува да падне во „спирала на смртта“ без итна помош

Авганистанската економија ризикува да падне во „спирала на смртта“ без итна помош, при што некои Авганистанци веќе се принудени да ги продаваат своите деца...

Бајден ќе најави рекордно ослободување американски нафтени резерви

Претседателот на САД, Џо Бајден, планира да објави потенцијално рекордно ослободување нафта од американските стратешки залихи за да се спротивстави на зголемените цени по...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети