Дома 2022 март

Месечна Архива: март 2022

Директорот на ЦИА позитивен на коронавирус еден ден по средба со Бајден

Директорот на ЦИА Вилијам Барнс е позитивен на денешниот тест за Ковид-19 еден ден по средбата со американскиот претседател Џо Бајден, соопшти разузнавачката агенција. Брнс...

Сојузничките земји ќе испратат повеќе оружје во Украина

Велика Британија и нејзините сојузници се согласија да испратат повеќе смртоносно оружје во Украина за да и помогнат да се одбрани од рускиот напад, изјави денеска британскиот министер...

Ограбена луксузната вила на Дејвид и Викторија Бекам – разбојниците „оперирале“ додека парот бил...

Дејвид и Викторија Бекам биле ограбени во нивната луксузна вила во западен Лондон, а работите да бидат уште почудни, тие биле дома во моментот...

Во интерес и на Бугарија и на С Македонија е да нема граници, да...

Во интерес и на Бугарија и на Северна Македонија е да нема граници, да имаме поврзана инфраструктура, градоначалниците од двете страни на границата да...

Стоилов казнет еден натпревар, Вардар олеснет за 60.000 денари

Македонското дерби меѓу Варадр и Еурофарм Пелистер донесе гостинска победа на тимот од Битола. Тензичниот финиш предизвика мал инцидент, во кој беше вклучен пикерот Стојанче...

Владата ја усвои Информацијата за исплата на плати во јавниот сектор

Владината прес-служба вечерва соопшти дека на денешната 35. владина седница, што се одржала онлајн, е усвоена информацијата за исплата на плати во јавниот сектор. Во...

Македонија доби група по мерка во квалификациите за ЕП 2024

Македонската ракометна репрезентација доби група по мерка во квалификациите за Европското првенство во 2024 година, во Германија. Македонија ќеигра во А – Група со...

Телото извлечено од Сава не е на Матеј Периш, потрагата влегува во четвртиот месец

Иако хрватската полиција не добила официјално известување од колегите од Србија, извори блиски до истрагата за Јутарњи.хр велат дека телото што минатиот четврток беше...

Војната во Украина ќе го забрза преминот кон дигитални валути, проценува ММФ

Финансиските санкции врз Русија би можеле постепено да ја намалат доминацијата на доларот и да го поделат меѓународниот монетарен систем, изјави претставничката на Меѓународниот...

Маричиќ од Стразбур: Регионот мора во ЕУ, ако сакаме да успееме

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска во Стразбур се сретна со амбасадорката на ЕУ при Советот на Европа, Меглена Кунева. Како што соопшти СЕП, на...

Дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство со нови цени

Цената на дизелот од полноќ се намалува за два денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство за 2,5 денари за литар. Цената на...

ЕК изврши инспекција во неколку компании за гас во Германија

Европската комисија денеска ги потврди ненајавените инспекции во неколку компании за гас во Германија, како дел од истрагата за можни прекршувања на прописите за еднаква конкуренција...

Муцунски: Наскоро нов парк од 5700 м2 во Реонски Центар Аеродром

Општина Аеродром ќе добие нов парк од 5700 квадратни метри во Реонски Центар Аеродром, значаен придонес во неговата изведба и уредување ќе биде обезбеден...

Го уловија: НБА-ѕвезда е во врска со транссексуалка

Канадскиот кошаркар Дилон Брукс (26) оваа сезона игра одлично во дресот на Мемфис и просечно бележи по 18 поени на натпревар во НБА- лигата,...

Експлозија на плински уред: Автомобилот уништен, а загинати нема/ВИДЕО

Несреќата се случи во предградието на Форталеза, на североистокот на Бразил, кога експлодирала боца со плин при завршувањето на полнењето на автомобилот. И покрај експлозијата...

Руското МНР проширува листа на забрани за влез за лица од ЕУ

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека ќе ја прошири својата листа на личности од ЕУ на кои им е забранет влез во...

Петков: Руски агенти во Бугарија работеле против добрите односи меѓу Скопје и Софија

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска изјави дека руски агенти во Бугарија работеле против добрите односи меѓу Скопје и Софија. – Тоа што го истражуваме на...

Поранешниот премиер на Русија: Преговорите се камуфлажа, Путин не е подготвен на отстапки

Тврдењата на Русија дека драстично ќе ги намали воените операции во близина на Киев ги изненади сите на Запад и доведе до прашањето дали...

Самитот ЕУ-Кина утре под знакот на војната во Украина

Челниците на ЕУ и на Кина утре ќе го одржат 23-от самит ЕУ-Кина, на дневен ред се билатералните односи, но од Пекинг се очекува...

Пад на цените на нафтата откако Бајден одлучи да испушти дел од резервите на...

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе објави денеска за испуштање на еден милион барели нафта дневно, или вкупно 180 милиони барели, од стратешките резерви...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети