test
Дома 2022 февруари

Месечна Архива: февруари 2022

Од САД протерани 12 членови на руската мисија во ОН

Дванаесет членови на руската мисија во ОН се протерани од САД. Тоа денеска го изјави рускиот амбасадор.

Италија прогласи вонредна состојба за да се справи со украинските бегалци

Италијанската Влада прогласи вонредна состојба до крајот на годината за да се справи со очекуваниот прилив на бегалци од Украина, одлучи денеска Советот на...

Небензја: Москва не планира да ја окупира Украина

Москва не планира да ја окупира Украина, а руските сили не претставуваат никаква закана за украинските цивили, ниту за цивилната инфраструктура, изјави постојаниот претставник...

Блинкен разговараше со министрите за надворешни на земјите од Централна Азија 

Државниот секретар Ентон Блинкен денеска оддржа повик со мининстрите за надворешни работи на Казахстан, Киргистан, Таџикистан и Узбекистан.   Државниот секретар испрати остра осуда за...

Тренчевска на средба со две семејства од Штип кои ги користат социјалните мерки за...

Министерката за труд и социјална работа, Јованка Тренчевска денеска се сретна со семејствата Анастасови и Зејнелови од Штип, корисници на социјалните мерки за грижа...

Финска ќе испрати оружје во Украина

Финска ќе испрати 1.500 проектили, 2.500 јуришни пушки, 150.000 парчиња муниција и 70.000 воени оброци, соопшти денеска финската Влада. – Ситуацијата во Украина е исклучително...

Подољак: Преговорите се тешки, руската страна се уште е крајно пристрасна

Преговорите се тешки. Сепак, веќе без никакви задолжителни ултиматуми. За жал, руската страна се уште е крајно пристрасна во однос на деструктивните процеси што...

Кличко: Од утре во Киев стапува на сила забрана за продажба на алкохол

Ситуацијата во главниот град на Украина – Киев останува тешка и тензична, а полицискиот час ќе започне во 20 часот. Од утре, 1 март,...

Италијанците едногласни: Еспресото е културен ритуал достоен да се најде на листата на УНЕСКО

Шолја темно, кадифено кафе е повеќе од брза доза на кофеин: италијанското еспресо е ценет социјален и културен ритуал кој се смета за национално...

Бугарија евакуира 200 лица од Одеса меѓу кои и македонски и американски државјани

Бугарската министерка за надворешни работи, Теодора Генчовска на вонреден брифинг соопшти дека денеска сите бугарски државјани кои се наоѓаат во Украина и изразиле желба...

Пентагон се уште ја проучува наредбата на Путин за ставање на готовност на силите...

Пентагон се уште ја проучува наредбата на рускиот претседател Владимир Путин да ги стави на готовоност силите за нуклеарно одвраќање и дека белоруските трупи...

Руските копнени сили се приближуваат до Киев со воен конвој долг 27 километри

Сателитски снимки направени денеска покажаа дека руските копнени сили продолжија да се приближуваат до главниот град на Украина со воен конвој долг 27 километри,...

Почина олимпиецот кој секусуално ги злоупотребувал своите ќерки

Четири месеци откако беше осуден за сексуален напад, Жан-Лук Керон (60), поранешен гимнастичар во Форбах, трикратен француски шампион и двапати олимпиец, почина во затвор...

Мета во посета на украинската амбасада во Тирана: Страните да најдат решение по пат...

Нашите напори и како земја членка на НАТО, но и како земја која цели кон членство во ЕУ, во однос на војната во Украина...

Додека во „чекалната“ веќе има пет земји, Украина бара „влез“ во ЕУ по посебна...

Украина денеска упати барање до Брисел да и се дозволи да се приклучи на Европската унија по посебна процедура, и тоа во момент кога...

Велика Британија ги советува своите граѓани да не патуваат во Русија

Велика Британија денеска ги повика своите граѓани да не патуваат во Русија поради недостиг на достапни опции за летови и зголемената економска нестабилност. – Канцеларијата...

Поранешната мис на Украина облече воена униформа и учи да ракува со оружје/ФОТО

Анастасија Лена, поранешна мис на Украина, на својот Инстаграм профил објавила слика со оружје во рака додека била облечена во воена униформа. Лена неодамна се...

Поважни настани во Украина по прогласувањето независност

Русија почна голема инвазија врз Украина на 24 февруари. Куса хронологија за напорните односи на Украина со Москва откако стекна независност во 1991 година...

Путин потпиша указ за примена на посебни економски мерки како одговор на воведените санкции

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за примена на специјални економски мерки против САД и земјите што им се приклучија, како одговор на санкциите...

Владата со препорака до кабелските оператори да се исклучат руските канали во државата

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги да им укаже на кабелските оператори во Северна Македонија да ги исклучат каналите каде како основач се јавува Руската Федерација или приватни лица,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети