Дома 2021 октомври

Месечна Архива: октомври 2021

Коосновачот на БиоНТек: Коронавирусот ќе остане меѓу нас уште неколку години

Коосновачката на фармацевтската компанија „БиоНТек“, Озлем Туречи, изјави дека коронавирусот сигурно ќе остане меѓу населението уште неколку години. Во изјава за американската телевизија Си-Ен-Би-Си, Туречи...

Ирска би го прифатила минималниот глобален данок ако добие гаранција дека ќе и се...

Ирска најверојатно ќе прифати измени во глобалните даночни прописи за корпорациите доколку добие сигурни гаранции дека нејзините забелешки ќе бидат прифатени, изјави денеска ирскиот...

Брегзит: При влез на Европејците во Обединетото кралство задолжителен е пасош

Од денеска личната карта веќе не важи за влез во Обединетото Кралство, која во иднина ќе бара од европските и швајцарските граѓани да ги...

„Газпром” од денеска почна со испорака на гас за Унгарија, заобиколувајќи ја Украина

„Гаспром“ од денеска почна да испорачува гас за Унгарија преку гасоводот „Балкански тек“, во согласност со договорот потпишан на 27-ми септември. Будимпешта и „Газпром“ пред...

Пописот успешен, резултатите за шест месеци

Вкупно 1.832.696 лица, 568.175 домаќинства и 837.255 станови се евидентирани со Пописот што официјално заврши вчера, а траеше 26 дена, почнувајќи од 5 септември. Во...

Облачно и свежо, во западните и јужните делови со повремен дожд

Времето ќе биде променливо облачно и свежо, претпладне во западните и јужните делови со повремен дожд со послаб интензитет. Попладне ќе има намалување на...

Битиќи на форум „Стратешки економски разговори“ во Хрватска

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи денеска ќе учествува на форумот „Стратешки економски разговори“, кој се...

Интимни и емотивни сведоштва премиерно на сцената на МНТ на 16 октомври

“Во рок од месец дена на анонимен прашалник на сајтот на Вондерленд театар, било кој можеше да остави своја приказна поврзана со некаква болка,...

Митревски ја одбрани победата на Порто, Монпелје го прегази Кил

Ракометарите на Порто забележа уште една голема победа во Лигата на шампионите. Тимот во чии редови настапува македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски на гостински...

Во Еритреја починал маж на 127. годишна возраст

Маж од Еритреја починал на 127-годишна возраст, а неговото семејство се надева дека Натабај Тинсевју ќе влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстарата...

Полициски час и забрана за музика во Солун – се зголемува бројот на новозаразени

Грција ќе воведе полициски час и ќе забрани музика во баровите, кафулињата и рестораните во Солун, нејзиниот втор по големина град по порастот на...

Награди, купони, лотарија…што ги мотивира граѓаните да се вакцинираат?

Медицинскиот универзитет во Виена истражуваше што би го мотивирало населението во Германија, Австрија и Швајцарија да се вакцинираат. Во Австрија 63% од жителите се вакцинирани...

ЈП „Градски паркинг“ – Скопје: Од денеска почнува зимското сметање на работното време

Од денеска започнува зимското сметање на рaботното време на јавните површини наменети за паркирање со кои стопанисува јавното претпријатие „Градски паркинг“ . – Рабоното време...

Зошто ковид вакцините не траат цел живот?

Се поголем број земји им нудат на граѓаните трета доза од вакцината. Зошто е ова потребно? Американскиот „Волстрит Журнал“ се обиде да објасни на...

ПОЧИНАЛЕ ОД КОВИД ИЛИ СО КОВИД? Хрватска ќе прави ревизија на смртните случаи

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош најави дека во Хрватска ќе се прави ревизија во однос на смртните случаи за да се утврди кај...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети