Дома 2021 октомври

Месечна Архива: октомври 2021

Герасимовски прогласи победа во Центар

Горан Герасимовски, кандидатот на СДСМ, за општина Центар, вечерва прогласи победа. -Центар останува во вистински раце, победувме убедливо со речиси 2.000 гласа разлика! Сакам да...

Победа на Тони Коњановски во Битола, Кондовски го призна поразот

ВМРО-ДПМНЕ објави победа на Тони Коњановски, со која тој е избран за нов градоначалник на Битола. – Благодарам за огромната поддршка што ни ја искажавте...

Во десет општини заврши броењето на гласовите

Во десет општини целосно се обработени податоците од гласањето на вториот круг од локалните избори 2021. Според веб апликацијата на Државната изборна комисија во Арачиново...

Арсовска прогласи победа во главниот град: По 30 години Скопје за прв пат има...

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска вечерва прогласи победа и порача дека Скопје ќе го трансформира во чист, модерен...

ВМРО-ДПМНЕ слави пред партиското седиште во Скопје/ФОТО

Пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во центарот на Скопје се слави победата на партијата во вториот круг на локалните избори. Со скандирање „Цело Скопје вмровски град“,...

ДИК: Од обработени околу 60 проценти од гласовите, Данела Арсовска – 55,85, Петре Шилегов...

Од обработени околу 60 отсто од избирачките места во Град Скопје води независната кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Данела Арсовска со 55,85 проценти. Петре Шилегов...

Јакимовски прогласи победа во Карпош

Стевчо Јакимовски од партијата ГРОМ прогласи победа во Карпош, против неговиот противкандидат Душко Весковски од редовите на СДСМ. Тој на прес-конференцијата на која прогласи победа...

„Што направивме… Утре оставка Заев“, прв коментар на Арсовска по гласањето

Данела Арсовска е пред победа во Град Скопје. Кандидатката за градоначалник на Скопје, пристигна во штабот на улица Македонија, а првиот нејзин коментар беше: „Што...

Османи: Победуваме во десет општини

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, воедно и министер за надворешни работи на Северна Македонија, преку својот Фејсбук профил соопшти дека нивните кандидати за градоначалници...

Меркел: Гасот ќе има централна улога во енергетската транзиција

Германската канцеларка Ангела Меркел го поздрави договорот постигнат за време на самитот на Г20 да се запре финансирањето на изградба на нови електрани на...

Мерко продолжува да ја води Струга, Идри Истерефи призна пораз: Не успеавме

Рамиз Мерко го доби четвртиот градоначалнички мандат во Струга. Пораз призна неговиот противкандидат, Идри Истерфи од Алијанса на Албанците. Истрефи напиша: „Не успеавме“. -Се боревме...

Таравари прогласи победа во Гостивар

Актуелниот градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари кој се кандидираше за уште еден мандат вечерва прогласи победа по вториот круг на локалните избори. – Албанци, Македонци,...

Беса прогласи победа во Тетово: Биљал Касами нов градоначалник

Генералниот секретар на Движење Беса, Аријанит Хоџа на прес-конференција во партиското седиште во Тетово изјави дека неговата партија и лидерот Биљал Касами ја освои...

Страшна трагедија на фестивал во Шпанија: Бик избоде маж до смрт

Едно лице почина од рани добиени од убод од рог од бик за време на фестивал во градот Онда во источна Шпанија, соопштија денеска...

ДИК: Од обработени околу 40 проценти од гласовите, Данела Арсовска – 56,86, Петре Шилегов...

Од обработени околу 40 проценти од избирачките места во Град Скопје води независната кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Данела Арсовска со 56,86 проценти. Петре Шилегов...

Ристов прогласи победа во Радовиш

Кандидадот за градоначалник на Радовиш од ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата, Ацо Ристов пред малку прогласи победа на локалните избори. -Ви благодарам на сите за...

Податоци на ДИК за 44 општини од обработени околу една третина од гласовите

Државната изборна комисија на веб апликацијата ги објави податоците од денешниот втор круг гласање за избор на градоначалници во 44 општини, од обработени околу...

На борач му ги ампутираа двете нозе и едната рака

Американскиот борач Џими Рејв преживува хорор во животот! На Џејмс Гафри, како што е неговото вистинско име, неодамна му беше дијагностицирана МРСА (бактерија), поради...

До ОЈО пристигнале мал број пријави за изборни нерегуларности

Во вториот круг од локалните избори до Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела при изборниот процес при Јавното...

Теута Арифи го призна поразот во Тетово

Досегашната градоначалничка Теута Арифи, го призна поразот во  Тетово и на својот противкандидат Билал Касами му посака успех во управувањето со градот. Според податоците објавени...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети