Дома 2021 мај

Месечна Архива: мај 2021

Левица Карпош: Козле ќе се бетонизира – ќе се градат 50-тина нови објекти

Предлог Деталниот урбанистички план за четврт Ј 04 општина Карпош има за цел бетонизација на Козле што е спротивно на интересите и потребите на...

Има уште 5.000 вакцини за прва доза, се очекуваат донации од Грција и Бугарија

Во земјава се останатите помалку од 5.000 вакцини за прва доза. Сите останати се за ревакцинација на граѓаните кои веќе примија прва доза. Неделава...

Раст на хрватската индустрија во април за 17,3 отсто

Во Хрватска во април е зголемено индустриското производство за 17,3 проценти на годишно ниво, но е забележан пад од 2,1 отсто во споредба со...

Годинава само 1.250 граѓани ќе летуваат на државна сметка по стари цени

Државата годинава ќе додели само 1.250 ваучери за туризам. Оваа бројка е многу помала од лани кога беа доделени 100 илјади ваучери, од кои...

Франција ќе испрати нова Статуа на слободата во САД

Франција на 7 јуни ќе испрати нова Статуа на слободата во САД. Новиот споменик ќе пристигне во Њујорк на 4 јули – Денот на...

Биткоинот со благ раст, во моментов вреди 36.750 долари

Најпопуларната криптовалута во светот, биткоин, денес забележа благ раст, бидејќи во моментов со оваа дигитална паричка се тргува по цена од 36.750 долари. Во текот...

„Градски паркинг“ од утре со летно работно време

Од утре започнува летното сметање на работното време на јавните површини наменети за паркирање со кои стопанисува јавното претпријатие „Градски паркинг“ – Скопје. Работното време...

Брамсен: Владата на Данска нема да коментира шпекулации

Министеркатa за одбрана на Данска, Трине Брамсен денеска изјави дека Владата нема да ги коментира новинарските наводи за данските разузнавачки служби. – Владата на Данска...

Почнува со работа Европското обвинителство

Канцеларијата на европскиот јавен обвинител (European public prosecutor’s office) од утре почнува со работа и ќе се занимава со истраги на кривични дела против...

Стана МВП па запеа: „Ночас ми срце пати, ночас ме душа боли“ (ВИДЕО)

Турскиот кошаркарски великан, екипата на Анадолу Ефес, ја освои првата шампионска титула во Евролигата, откако во финалето на Ф4-турнирот во Келн ја совлада Барселона...

На Осака и се закнува дисквалификација од сите грен слем турнири

На јапонската тенисерка Наоми Осака и се заканува дисквалификација од Ролан Гарос, но и од остантите грен слем турнири,  објавија организаторите на турнирот во...

За февруарската и мартовската плата помош од околу 27 милиони евра

Над 1,6 милијарди денари, или околу 27 милиони евра, изнесува помошта за плати на вработените за февруари и март годинава што на компаниите кои...

Разбирам дека ако не победиш, треба да си заминеш

Францускиот фудбалски стручњак, Зинедин Зидан проговори за одлуката да ја напушти тренерската функција во Реал Мадрид. Ги разбирам барањата на Реал. Ако не победиш,...

Фекалии се испуштаат во отворен канал во село Марино

Државен и овластен инспектор за животна средина детектираа испусти од фекална канализација и од производни и комерцијални субјекти во отворениот дренажен канал што ги...

Победникот на Евросонг повторно во „жижата“: Овојпат во „миниќ“/ФОТО

Екстравагантниот пејач Дамијано Давид, објави фотографија на која позира без маица, во карирано мини здолниште, што ги полуде неговите фанови. За само неколку часа фотографијата...

Општина Центар додели хуманитарни пакети во рамки на проектот „Стоиме заедно“

Во Општина Центар се организираше завршниот настан од националната акција „Стоиме заедно“, хуманитарен проект за донација на прехранбени производи и средства за дезинфекција за...

Србија донираше 100.620 вакцини „Фајзер“ на Чешка

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска на белградскиот аеродром испрати авион со 100.620 дози вакцини Фајзер како подарок за Чешка или помош во борбата...

Десет земји во светот каде се вакцинирани над 50 отсто од населението

Во десет држави од светот повеќе од 50 проценти од вкупното население е вакцинирано со најмалку една доза од вакцината против коронавирусот SARS-CoV-2 и...

Копа Америка може да биде откажан!

Стана познато каде може да се одржи Купот на Америка 2021 година, кој започнува за 13 дена. Се разгледуваат неколку опции. Првата е да се...

Општина Аеродром објави јавен повик за реализација на Програмата за енергетска ефикасност

Општина Аеродром објави јавен повик за реализација на Програмата за енергетска ефикасност со која се предвидува кофинансирање на реконструкција на делови од станбените згради...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети