Дома 2021 мај

Месечна Архива: мај 2021

Угостителите во Србија од утре ќе работат до полноќ, според новата мерка

На денешната седница на Кризниот штаб во Србија беше одлучено од утре да започнат да важат мерките за кафулињата, рестораните и угостителските објекти, работата...

Просечната каматна стапка на вкупните кредити во април бележи намалување

Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити. Народната банка денеска објави дека во април е забележано намалување и оти просечната...

Племенските водачи во Намибија одбија 1,1 милијарди евра надомест од Германија

Лидерите на етничките групи Хереро и Нама го отфрлија договорот предложен од Германија, која призна дека злосторствата на германските колонијалисти пред повеќе од сто...

Две девојчиња повредени во струмичко откако врз нив паднала нишалка

Две малолетни девојчиња се повредени на роденденска забава во двор на угостителски објект во селото Борисово, откако врз нив паднала нишалка. Според соопштението на СВР...

Илирида – партија со “големи“ неуставни барања!  

Со повици за поголеми права и автономно управување што ќе биде одраз на албанските граѓани, како и пред секои избори, воскреснува идејата за федерализација...

“Главо луда“ – Шифрата е “жута ружа“!

Здравко Чолиќ испеа над стотина мегахитови (Гори ватра, Звао сам је Емили, Једна зима са Кристином, Станица Подлугови, Побегнимо који дан на море, Главо...

  Полесно ќе се дише, нема маски на отворено!

КРИЗНИОТ ШТАБ ГИ ПРИФАТИ МЕРКИТЕ НА КОМИСИЈАТА, НА ПОТЕГ Е ВЛАДАТА Останува мерката за задолжително носење на заштитна маска во јавен превоз, такси превоз и...

УНЕСКО го објави извештајот, на Охрид црно му се пишува!

На Охрид црно му се пишува, ги исполни условите за впишување на Листата на светско наследство во опасност! Според последниот обемен извештај на Реактивната...

Од посакуваната победа до истрага: Малта во голем евровизиски скандал: Кој ги трошел парите?

Министерот Кармело Абела наложил ревизија на трошоците откако примил извештаи дека дел од доделените пресметки за 10-дневниот настан бил искористен за обложување на песната...

Турската лира на рекордно ниско ниво во однос на доларот

Турската лира достигна рекордно ниско ниво, а загриженоста за глобалната инфлација, предвремените избори и можното намалување на рејтингот ја означија најновата пресвртница во долгорочната...

Пациентката на која вчера и беше трансплантирано срце е во стабилна состојба

Пациентката на која вчера и беше трансплантирано срце е стабилна. Вчера имаше неколку ревизии, имаше некои мали крварења после што се најдоа некои технички...

Бев многу близу да извршам самоубиство

Американскиот  боксер Мајк Тајсон, во најдобрите денови од боксерската кариера беше страв и трепет за сите противници. Бруталните нокаути му го донесоа прекарот „Челичниот...

Просечната плата во април во Црна Гора изнесувала 529 евра

Просечната нето-плата во Црна Гора во април годинава изнесувала 529 евра и е повисока за 0,6 отсто во споредба со март, додека во споредба...

Нов скок на бројките на заразени во Србија

Според најновите информации, во последните 24 часа во Србија биле регистрирани 248 новозаразени од 8.684 тестирани примероци, а починале уште 11 лица. Во моментов има...

Словенија подготвена за претседавањето со ЕУ, еден од приоритетите е почеток на пристапните преговори...

Словенија е добро подготвена за претседавањето со Советот на Европската унија, што започнува на 1 јули, а најважните теми на дискусија ќе бидат Конференцијата...

„Одлучен удар 21“: Војниците се пример како треба да работат и политичарите!

Македонските војници заедно со своите колеги од Армиите на САД, Република Бугарија и Република Грција, изминативе 14 дена на терените на Криволак покажаа дека...

БЈБ, а не УБК ја водело акцијата за лишување од слобода на Љубе Бошковски,...

Љубе Бошковски е тој што го определил времето и местото кога и каде ќе бидат преземени мерки за почеток на акцијата за негово лишување...

МЗ: Двајцата пациенти на кои вчера им беа трансплантирани бубрези од починат донор се...

Двајцата пациенти на кои вчера им беа трансплантирани бубрези од починат донор се чувствуваат добро. Трансплантацијата беше извршена кај 44 годишен маж кој беше...

Филипче: Потврдата за вакцинацијата и ПЦР-потврдите се доволни за влез во Грција

Хартиените документи, потврдата за вакцинацијата и ПЦР-потврдите се сосема доволни за влез во Грција. Луѓе од системот „Мој термин” работат на една варијанта, модул,...

(Интервју) Борче Панов: Дали кога времето би го распнале на крстот на нашите голготи,...

„Треба да создадеме станица во времето со нов континиум за да се спасиме од несреќите кои можат да случат, бидејќи некаде веќе се случиле...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети