Дома 2020 септември

Месечна Архива: септември 2020

Нема уште едно „затворање“ на Австрија поради коронавирусот

Министерството за здравство на Австрија денеска ги демантираше гласините дека, поради епидемиолошката состојба, по 23 октомври се планира ново затворање на економијата и социјалниот...

Во Италија се побројни малолетните Албанци без придружба, родителите ги носат и ги напуштаат

Албанија останува земја која има најголем број малолетни имигранти без придружба, кои бараат засолниште во Италија, пренесува Ора њуз, повикувајќи се последниот извештај на...

Родителите во Кочани нема да плаќаат услуги за градинка за последните шест месеци

Советот на Општина Кочани на денешната седница донесе одлука со која родителите чии деца посетуваат градинка целосно се ослободени од обврските за плаќање на...

Во Словачка повторно воведена вонредна состојба

Словачката Влада воведе вонредна состојба поради раст на бројот на новозаболени од коронавирусот, напиша денеска на Фејсбук премиерот Игор Матович. Вонредната состојба во Словачка ќе...

Мобилните екипи за патни исправи ќе даваат услуги во нашите ДКП-а, почнуваат со Загреб,...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на посебна средба со вработените дипломати и конзуларни референти кои се членови на мобилните екипи за патни...

Работното време на администрацијата останува флексибилно, по старо

Премиерот Зоран Заев, после извршени консултации, одлучи да не ја потпише одлуката за времено суспендирање на одлуката за флексибилно работно време на државната администрација...

ССМ: Работодавачите да ја исполнат обврската и да исплатат К-15

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) ги потсетува работодавачите дека до крајот на годината треба да ја исполнат законската обврска и на работниците да...

Македонска љубовна приказна одекнува од мансарда во Торонто

  Музичката приказна која Ристо Лијаковски почна да ја раскажува во Скопје во  карантински услови поради пандемијата со корона вирусот, тој неодамна продолжи да ја...

ВМРО-ДПМНЕ на протест в сабота „против неправда, реваншизам и политичко насилство“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ за в сабота најави нов протест во Скопје, на кој, како што соопшти денеска, ќе протестираат против неправда, реваншизам и политичко насилство. Протестот...

Нови 194 заболени од коронавирус во земјава, двајца починаа

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 77 -Куманово 9 -Дебар 3 -Штип 5 -Прилеп 11 -Тетово 16 -Струга 3 -Велес...

Планот за Расадник нуди загушување поради големиот број планирани висококатници, велат од „За Расадник...

"Планот нуди загушување, губење на сите термини кои по лекциите од часовите по Урбанизам ги слушавме постојано, како на пример: градежна линија, габарит, висина,...

Филипче: Ќе направам се да не дозволам било кој од јавно здравственот систем да...

Ваква криза на површина вади многу проблеми и ние со тоа се соочивме уште на нејзиниот почеток во однос на недостигот на кадар, понатаму...

Без вода утре булеварот „Киро Глигоров“, Ќерамидница и улица „Перо Наков“

Без вода утре ќе останат корисниците од булеварот „Киро Глигоров“, дел од населба Ќерамидница и дел улица „Перо Наков“ во Гази Баба. Од РЦУК –...

Во Хрватска индустриското производство бележи пад десетти месец по ред

Индустриското производство во Хрватска падна за 1,2 проценти на годишно ниво во август, продолжувајќи да тоне десетти месец по ред, иако нешто побавно од...

Населбата Пржино ќе добие многу подобри услови за живеење

Општина Кисела Вода исто како и во останатите делови на својата територија, инфраструктурата ја подобрува и во населбата Пржино. Во моментов, ЈП „Водовод и канализација“...

Средба на делегација на Европски Универзитет со Вселенскиот патријарх Вартоломеј

Делегација од Европски универзитет оствари средба со неговата светост, вселенскиот патријарх Вартоломеј во седиштето на Цариградската патријаршија во Истанбул. Средбата се реализираше во рамки на...

Да ти се посерам во САД, се селам на Хаваите

Првата дебата меѓу Доналд Трамп и Џо Бајден во пресрет на претседателските избори во САД привлече големо внимание и во светот на кошарката, односно...

Почнува учебната година, родителите бараат наставници за по дома!

Со еден месец задоцнување поради пандемијата со коронавирусот, утре почнува учебната година со многу непознаници и отворени прашања пред учениците, наставниците и родителите. Проблем...

Бочварски и Баздникин разговараа за гасификацијата во државава и директно авионско поврзување со Русија

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска се сретна со амбасадорот на Руската Федерација во Северна Македонија Сергеј Баздникин со кого разговарале за...

Во што е уникатноста на црквата во Матејче, осквернавена во 2001…

Живописот во црквата во Матејче, кој е од 14 век, денес во голема мера е уништен, но сочувани се сцени од животот на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети