Дома 2020 септември

Месечна Архива: септември 2020

Презентација на проектот за реконструкција на улицата „Антон Кецкаров“

Општина Ѓорче Петров со задоволство ги поканува сите жители на општината со живеалиште на улицата „Антон Кецкаров“,  да присуствуаат на презентацијата на основниот проект...

Намален бројот на работници во индустријата

За 4,7 проценти е намален бројот на работниците во индустријата во периодот јануари ‒ август 2020 година во однос на периодот јануари ‒ август...

Над 700.000 работоспособни не бараат работа, а за 160 илјади кои бараат има помалку...

Раст на бројот на лицата кои се неактивни, односно на оние кои можат да работат, а не бараат работа, регистрира Државниот завод за статистика...

Во слепа улица од возила врвулица – вози кој како стигне!

- На некои им текнало, па ставиле земја за полесно да се искачат со возилата на тротоарот и потоа десно по булеварот. Но што...

Американска архиепископија бара ООН да го разгледа прашањето за Аја Софија

Американската архиепископија на Вселенската патријаршија испрати барање до експертите на Обединетите нации да ја повикаат Турција на одговорност за одлуката музејот и поранешната православна...

Дизни најави ново продолжение на филмот “Кралот лав“ во 3-Д

Koмпанијата „Дизни“ објави дека ќе се снима продолжение на „Кралот лав“. Филмот ќе биде во 3-Д, а режијата му е доверена на Бери Џенкинс...

Граѓаните ќе одлучуваат за улицата „Париска“

Граѓаните на Општина Карпош ќе бидат вклучени во сите фази на претстојната реконструкција на улицата „Париска“ во Тафталиџе 1. Ова е еден од критериумите...

Повеќе се испалти да се вложи во Ешли Барти отколку во Новак Ѓоковиќ

Специјализираниот портал  „50mm“ направи листа на спортистите кои се најисплатливи за маркетинг, но изненадувачки на оваа листа светскиот тениски рект број еден Србинот Новак...

Израелскиот парламент ги ограничи протестите за време на карантин

Израелскиот парламент денеска усвои закон со кој ќе се овозможи владата да ги ограничи јавните протести за време на карантин во целата земја, мерка...

Почна реконструкцијата на дел од булеварот „11 Октомври“

Градските власти од денеска започнаа со реконструкција на булеварот „11 Октомври“, на потегот од крстосницата со булевар „Кочо Рацин“ до крстосницата со улицата „Стив...

Српски професор ја шокира јавноста: Швалерите го шират коронавирусот!

Горан Белојевиќ, професор на Медицинскиот факултет во Србија, по којзнае кој пат ја шокираше јавноста зборувајќи за коронавирусот. Овој пат, тој ги обвини швалерите...

Њујорк: Казни од 50 до 1.000 долари за неносење маска

Њујорк ќе воведе казни за сите кои нема да носат маски, сè додека бројот на позитивни случаи се качува над три проценти, рекол градоначалникот...

Италијански градоначалник ограбен додека давал изјава во живо (видео)

Градоначалникот на градот Вентимиља, северозападна Италија, близу границата со Франција, беше ограбен во директен пренос на телевизија. На видеото, кое веднаш стана хит на интернет,...

Богдановиќ и Петровски потпишаа Меморандум за соработка

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ потпиша Меморандум за соработка со претседателот на Специјалната олимпијада во Македонија, Љупчо Петровски. -Нашата заедничка соработка и партнерство ќе...

Татјана Стојановска ифрит лута:Моите приватни фотографии, буквално се украдени од моите профили!

"Јас на ФБ имам за пријатели само луѓе што лично ги познавам. Меѓу нив има многу новинари кои и не знам за кој сè...

Вицегувернерката Митреска на „Ист жур фиксе“: Македонската економија ја минува ковид-кризата со посилни фундаменти...

Вицегувернерката на Народната банка, Ана Митреска учествуваше на 86. издание на „Ист жур фиксе“ – настан во организација на Централната банка на Австрија, којшто оваа година, заради...

Црвениот крст ќе го одбележи Светскиот ден на стари лица

Светскиот ден на старите лица- 1 Октомври, Црвениот крст на град Скопје  ќе го одбележи преку социјалниот сервис ,,Дневен центар за стари лица и...

Фекалниот колектор во Ѓорче Петров повторно ставен во функција

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“  повторно воспостави нормален режим за одведување на отпадните води, односно го стави во функција фекалниот колектор долж улицата „Лука...

  Серена Вилијамс се повлече од Ролан Гарос

Американската тенисерка Серена Вилијамс, се повлече од грен слем турнирот Ролан Гарос. Таа се откажа од мечот против Бугарката Цветана Пиронкова, кој требаше да...

На ГАК новороденче родено позитивно на Ковид 19

Бебе кое се родило на ГАК е позитивно на корона вирус, тврдат извори за Телма од клиниката. Тоа е изолирано во посебна просторија, и...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети