Дома 2020 септември

Месечна Архива: септември 2020

„JPMorgan Chase“ ќе плати казна од речиси милијарда долари за берзански манипулации  

Три американски регулатори синоќа истовремено објавија за постигнат договор со JPMorgan Chase за запирање на криминалната истрага во однос на оваа банка во замена за исплата на...

„Журкаџиите“ од Градиште добија кривични пријави

Охридската полиција поднела кривични пријави против тројца скопјани и фирма од Охрид за забавите што беа организирани на 2 август, кога голем број граѓани...

Маските нема да бидат единствена заштита – Ќе се носат ли и очила за...

Кинески научници во неодамнешна студија откриле дека луѓето кои носат очила имаат помал ризик од инфекција со коронавирус, а исто така забележаа дека од...

„Дрекслмајер“ донираше триста компјутери за училишта од пет општини

„Дрекслмајер“ донираше триста компјутери за училиштата од Кавадарци, Неготино, Демир Капија, Велес и Градско, иформираа денеска од германската фабрика во Кавадарци, која е најголем...

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Учениците кои немаат ИТ-уреди за да следат онлајн-настава преку платформата, часови ќе  гледаат на Македонската радио-телевизија на која секој ден ќе бидат прикажувани 15-минутни...

Граѓанска поддршка од битолчани за полицијата

Битолчани со мирен граѓански собир кој се одржа пред СВР-Битола изразија и искажаа јавна поддршка за припадниците на полицијата, но и јавен протест против...

Средба на Димитров со Јан Хекер: Реафирмирани напорите на Германија за заокружување на Преговарачката...

Во рамките на агендата од првиот ден во Берлин, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров имаше средба со Јан Хекер,...

Попова: Завршија клиничките испитувања на руската вакцина против Ковид-19

Завршени се клиничките испитувања на вакцината против новиот коронавирус, која ја разви Државниот истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија при Сојузната служба за надзор...

Царовска – Брнз: САД ги поддржуваат реформите во образованието

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска имаше прв работен состанок со амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Северна Македонија, Кејт Мери Брнз,...

Прилеп ќе купи компјутери за ученици и наставен кадар

Пред официјалниот старт на учебната година, општина Прилеп распиша тендер за набавка на лап-топ компјутери, дел наменет за учениците кои немаат можност да следат...

Заев – Чаба: Пред граѓаните и државата се нови историски можности во евроинтеграциите и...

Премиерот Зоран Заев имаше средба со Катлин Чаба, амбасадорка на Канада во нашата држава, која го завршува својот мандат.Владината прес-служба соопшти дека на состанокот...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски и СДСМ ја злоупотребија вонредната состојба

Пендаровски и СДСМ ја злоупотребија вонредната состојба, кога наместо да се грижи за здравјето на граѓаните владата распишуваше тендери за набавка на шкампи и...

ДЗС: За 1,4 отсто пониска просечната цена на струјата во првото полугодие од 2020...

Просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата во првото полугодие од годинава изнесува 4,789 денари по киловат час, што претставува пад од 1,4...

Филипче: Се чека реакција на српското и бугарското министерство за здравство по што ќе...

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека во текот на вчерашниот ден министрите за здравство на Албанија, Црна Гора и на Косово дале...

Заев: Ние сме НАТО, одиме кон ЕУ

На овој ден пред две години 609.813 македонски граѓани го заокружија изборот „ЗА“ на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО...

Мас: Го поддржуваме почетокот на преговорите на С. Македонија со ЕУ до крајот на...

Германија го поддржува почетокот на преговорите на Северна  Македонија со ЕУ до крајот на годината, истакна германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас на...

Во Гостивар првиот час ќе започне онлајн, физчко присуство само во две училишта

Одвивањето на наставата во гостиварските училишта ќе се одвива онлајн. Министерството за образование и наука дало согласност за три училишта во кои образовниот процес...

Донација на заштитни маски и скафандери за Здравствен дом – Струмица

Хероите на 2020 година се исправаат пред нов предизвик – есенскиот втор бран на ковид-19. Желбата да се поздрави досегашниот напор на здравствените работници,...

Неопходни прекугранични мерки за заштита на Преспанското Езеро

Прекумерното црпење и природното испарување на водата од Преспанското Езеро се потешко се надополнува и поради тоа се неопходни мерки за заштита на езерото...

На крајот на вториот квартал годинава нето надворешниот долг изнесувал 2.953 милиони евра

На крајот на вториот квартал годинава нето надворешниот долг изнесува 2.953 милиони евра (или 27 проценти од БДП), што претставува зголемување за 39 милиони...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети