Дома 2020 август

Месечна Архива: август 2020

Русија ќе започне со обезбедување вакцини против коронавирус во септември

Големите испораки на вакцината против коронавирус „Спутник V“ ќе почне кон крајот на септември, изјави денеска рускиот министер за здравство Михаил Мурашко, јави ДПА. –...

Почна изведбата на велопаркинг под Транспортниот центар

Во рамките на Транспортниот центар, поконкретно делот кон улицата „Владимир Комаров“ и булеварот „Кузман Јосифовски Питу“, непосредно до влезот и паркингот за меѓуградската автобуската...

Заев им вети на бизнисмените целосна посветеност на економијата

Владата во наредните четири години да се стави приоритет на економскиот аспект со цел да се излезе од состојбата поради ковид кризата, како и...

Адеми џентлмен, на Мила и подари цвеќе

Мила Царовска денеска ја презеде должноста министер за образование и наука од досегашниот министер Арбер Адеми. Тој, како вистински џентлмен, колешката ја пречека со букет...

Оливер се врати во МВР, Нухиу го пречека со бајадери и лешници

Оливер Спасовски, ја предаде премиерската палка на Илинденска на старо-новиот премиер Зоран Заев и веднаш се упати во МВР каде од денеска ќе раководи...

Кулибали ќе побара од Наполи да ја намали неговата цена

Дефанзивецот на Наполи, Калиду Кулибали сака да ја промени клупската средина. Фудбалерот е близу до потпишување договор со Манчестер Сити. „Наполи“ бара 70 милиони...

Директорката на “Охридско лето” Поповиќ: И во кризни времиња музиката и театарот се храна...

Со изведбата на театарската претстава „Бог на масакрот“ на НУ Турски театар Скопје синоќа беше спуштена завесата на годинешното 60-то по ред јубилејно издание...

НАЈМАЛИ БРОЈКИ НА НОВОЗАРАЗЕНИ СО КОВИД: Само 11 позитивни во цела Македонија, во Скопје...

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 450 тестирања, а регистрирани се 11 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-3, Куманово-1,...

Маричиќ најави ЕУ мониторинг на судските предмети за висока корупција

Досегашната министерка за правда Рената Дескоска, која се враќа на својата професорска работа,  денеска му ја предаде функцијата на новиот министер Бојан Маричиќ. -Денес извршивме...

Се огласи Зибери: Гласав од посебна кабина зошто не се чувствував добро, не сум...

Пратеникот Арбен Зибери,откако синоќа гласаше за новата Влада од посебна просторија во Собранието, изолиран од другите пратеници, се огласи во јавноста. Тој појаснува дека...

Тројца загинаа во експлозии во ресторани во Абу Даби и во Дубаи (видео)

Едната експлозија се случи на главната улица која води до аеродромот во кој подоцна денеска треба да слетаат највисоките соработници на американскиот претседател Доналд...

Без вода улицата „Маџир Маало“

Од јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информираат дека утрепоради дефект на огрлица на улицата „Маџир Маало“ број 10, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од...

Повратот на ДДВ за граѓаните со сметки во Еуростандард банка ќе задоцни

Управата за јавни приходи (УЈП) информира дека ја заокружи исплатата на повратот на дел од ДДВ искажан во фискалните сметки на физичките лица, за...

Зибери гласал во изолирана кабина

Пратеникот Арбен Зибери, кој гласаше на синоќешната собраниска седница од посебна просторија за новата влада, дошол во парламентот само за чинот на гласањето. Откако...

Мицкоски: Оваа влада ќе падне на масовни граѓански протести

Нова влада со стари, истрошени, компромитирани и транзициски кадри. Кадрите се исти и стари, но и ветувањата се стари и истите оние што не...

Трпчески: „Македонисимо“ е победа за мојата земја и македонскиот народ

На овој албум, зад кој стојат Трпчески и пријателите, Александар Краповски на виолина, Александар Сомов од Бугарија на виолончело; Хидан Мамудов на кларинет, саксофон...

Имобиле го продолжи договорот со Лацио до 2025 година

Напаѓачот Чиро Имобиле го продолжи договорот со Лацио, објавено е на официјалната веб-страница на римскиот клубот. Според директорот за односи со јавноста Стефано де Мартино,...

Таткото и сопругата на Бојан Маричиќ се повлекуваат од функциите

Момир Маричиќ, обвинител во Вишото Јавно обвинителство во Скопје и татко на министерот за правда доставил барање за пензионирање веднаш по објавување на името...

Иницијативен одбор: Мицкоски е единствен виновник што Заев пак е премиер

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, реагира на денешната изјава на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој беше дециден дека нема...

Тие ќе одлучуваат за нас- правници, инженери, архитекти, хирурзи…!

Правници и економисти доминираат во составот на новата Влада на мандатарот Зоран Заев, дипломиран економист и долгогодишен бизнисмен и поранешен градоначалник, кој ја вршеше...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети