Дома 2020 август

Месечна Архива: август 2020

Уапсен херојот од „Хотел Руанда“ заради наводен тероризам

Руандските власти, под обвинение за тероризам, денеска го уапсија Пол Русесабаџина, кој во филмот „Хотел Руанда“ беше претставен како херојот кој во 1994 година...

Состојба со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 25.490.828 лица. Од нив починале 852.192, а оздравеле 17.796.649 луѓе. Во последните 24...

Османи: Продлабочување на стратешкото партнерство меѓу САД и Северна Македонија, еден од клучните приоритети...

На првиот работен ден како министер за надворешни работи, Бујар Османи оствари официјален телефонски разговор со Помошникот на Државниот секретар за европски и евроазиски...

Кина бара повлекување на индиските трупи од заедничката граница

Кина побара од Индија да ги повлече трупите за кои вели дека нелегално ја преминале нивната заедничка граница, изјави денеска кинески воен портпарол. Според портпаролот...

На граничниот премин Ќафасан возилата се задржуваат околу 30 минути

На граничниот премин Ќафасан попладнево има зголемена фреквенција на возила, а задржувањата се околу 30 минути. На другите премини од македонска страна, како што...

ОБСЕ: Изборите во Црна Гора беа транспарентни, но ДПС имаше неправедна предност

Меѓународните набудувачи од ОБСЕ денеска соопштија дека парламентарните избори во Црна Гора беа спроведени на ефикасен и транспарентен начин, но посочија дека владеачката партија...

Мобилен УВ-С стерилизатор дониран за потребите на Центарот за јавно здравје во Охрид

Специјален мобилен стерилизатор со ултравиолетова светлина е дониран за дезинфекција на просториите на Центарот за јавно здравје во Охрид. Станува збор за апарат донација на...

Во Дебар трет ден без новозаразени со Ковид-19, активни на болеста 84 лица

Во Дебар, вклучувајќи ја тука и општина Центар Жупа, во изминатите три дена нема новодијагностицирани со Ковид-19. Според надлежните, последно нови случаи биле регистрирани на...

Како сега подготвен – погледнете како изгледа сендвич од Мекдоналдс стар 24 години/ВИДЕО

Корисничка на ТикТок, американката Али Шерб сподели видео во кое нејзината баба покажува хамбургер и помфрит од Мекдоналдс, која го чувала во ормар од...

Цела Ибица зјапаше во секси Инес

Пред да започне новата сезона, Бернардо Силва ужива во својот годишен одмор во Форментера, прекрасно место на Балеарските Острови во Шпанија.   View this post on...

СЗО: Во повеќе од 90 отсто земји има нарушување на основните здравствени услуги

Во повеќе од 90 проценти од земјите, основните здравствени услуги се нарушени од пандемијата на Ковид-19, се наведува во истражувањето што денеска беше објавено...

Германија во дефлација во август, првпат во четири години

Потрошувачките цени во Германија паднаа во август на годишно ниво по првпат по повеќе од четири години како резултат на намалувањето на ДДВ, што...

Меѓаши: Средношколците треба да бидат влучени во донесување на одлуките за изведување на наставата

Детската амбасада Меѓаши денеска преку соопштение изрази поддршка на напорите на средношколците да бидат слушнати и вклучени во донесувањето одлуки поврзани со начините на...

Заев: Во новата Влада нема проблеми или предизвици од етнички карактер

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека во новата Влада нема проблеми или предизвици од етнички карактер. Апелираше да продолжи еднаквоста на застапеноста на сите...

„Кроација ерлајнс“ откажа над 80 отсто од летовите во септември

Хрватскиот авиопревозник „Кроација ерлајнс“ вкупно откажал над 80 отсто од летовите во периодот меѓу 1 и 21 септември годинава на меѓународните линии од Загреб,...

Сашка Петковска – македонска музичка легенда, никогаш нема да биде заборавена

Сашка Петковска-Липша, жената со најубавиот глас на сите времиња. Загина на 32- годишна возраст, во кобна сообраќајна несреќа на патот Куманово - Свети Николе,...

Општина Аеродром ослободи одредени категории родители од плаќање месечен надоместок за градинка

Општина Аеродром ослободи одредени категории родители од месечен надоместок за престојот на нивните деца во детските градинки, за период од 1.9.2020 до 31.12.2020 година. Со...

Поранешниот индиски претседател Пранаб Мукерџи почина од Ковид-19

Поранешниот индиски претседател, Пранаб Мукерџи (84), почина денеска од последиците на коронавирусот, откако неколку недели беше во болница. Воената болница во Њу Делхи претходно соопшти...

Санкционирани 135 непрописно паркирани возила

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар во соработка со сообраќајната полиција санкционираа 135 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и...

Русија веќе годинава влегува во првите пет економии во светот?

Максим Орешкин, економски советник на Владимир Путин, изјави дека руската економија годинава може да стане петта по големина економија во светот, според паритетот на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети