Дома 2020 април

Месечна Архива: април 2020

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени вкупно 3.248.685 лица. Од нив починале 229.399, а оздравеле 1.016.978 луѓе. Загреб – Во...

Дескоска сподели искуства за Ковид-19 со министри од неколку европски држави

Министерката за правда Рената Дескоска преку видео-конференција со нејзини колеги од неколку европски држави споделила искуства поврзани со справување со ситуацијата со Ковид-19, кои...

Убиство во Арачиново заради брачни недоразбирања

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено за кривичните дела „убиство“ и „неовластено изработување,...

Седум обвинети од ОЈО Велес за непочитување на полицскиот час

Основното јавно обвинителство Велес поднесе предлози за издавање казнен налог за седум лица, за сторено кривично дело „непостапување според здравствени прописи во време на...

Се укинува државната матура за 2019/2020, наставата продолжува онлајн до крајот на учебната година

Се укинува државната матура, училишната матура и завршниот испит за оваа учебна 2019/2020 година за ученици од завршните години во средните училишта. Сите ќе...

Шарапова ја откри вистинската причината за разделбата со српскиот кошаркар

Српскиот кошаркар Саша Вујачиќ, иако имаше солидна кариера во дресот на Лос Анџелес Лејкерс, големо внимание во јавноста привлече со љубовната врска со, сега...

Нема некое изненадување во манифестацијата на Ковид-19 кај децата и возрасните

Нема некое изненадување со специфика на децата кои што досега беа дијагностицирани кај нас во однос на другите дијагностицирани заболени со Ковид-19, изјави денеска...

Филипче: Тогаш кога бројот на заболени ќе се намалува ќе се планираат други активности,...

Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-конференција зборувајќи за тоа кога се планира да се одржуваат избори, рече дека дури тогаш кога ќе...

На здравствените работници заболени од Ковид-19, нема да им се кратат пари за боледување

На заболените здравствени работници од Ковид-19 нема да им се крати од платата за боледувањата. Министерот за здраство Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави...

Филипче: Го избравме идеалниот модел за справување со Ковид-19

Сите проекции на многу земји во светот укажуваат дека вирусот секако ќе остане и дека во случај да не се почитуваат мерките, во случај...

Се укинува државната матура, училишната матура и завршниот испит за оваа учебна година

Се укинува државната матура, училишната матура и завршниот испит за оваа учебна година, одлучила Владата на денешната седница, објави министерот за образование Арбер Адеми...

Се обновуваат прозорците и вратите во градинката „Мајски цвет“

Почна целосната замена на прозорци и врати во градинката „Мајски цвет“ се со цел постигнување поголема енергетска ефикасност. На овој начин, како што соопшти денеска...

Кутриот Хари: Животот ми се сврти наопаку!

Принцот Хари наводно им се пожалил на пријателите дека животот му се завртел наопаку откако го напуштил кралското семејството и се преселил во САД. Принцот...

Специјална екипа на Google се бори со лажни реклами поврзани со COVID-19

Google објави извештај во кој се наведува дека добро функционираат нивните напори да ги блокираат несаканите интервенции на луѓе кои ја користат пандемијата за...

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во Европа се зголеми за 15 отсто

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Европа се зголеми за 15 проценти во последните седум дена, а бројот на смртни случаи за 18...

Борел: Преговорите меѓу Србија и Косово треба да продолжат час поскоро

Состојба на „статус кво“ во преговорите меѓу Србија и Косово е неподнослива, рече шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеф Борел. Тој додаде дека...

Крушево доби донација од 30 таблети

Крушево доби донација од 30 таблети од компанијата „Еколог“, опрема која треба да им послужи на учениците кои немаат соодветни уреди за да следат...

Над 40 лица заразени со Ковид-19 на погреб во Турција

Над 40 лица се заразени со Ковид-19 на погреб во Турција, соопшти гувернерот на областа Ерзурум, Окај Мемиш и истакна дека вирусот е донесен...

Истражување во Словенија: Од 1.252 тестирања на „слепо“, само кај еден е најден корона...

Големото научно истражување во Словенија со кое треба да се дознае колку навистина е раширен корона вирусот меѓу граѓаните е на половина, а резултатите...

Релаксирање на полицискиот час за првомајските празници во Србија

Српската Влада на денешната седница донесе измени на одлуката во врска со мерките за заштита на населението од вирусот Ковид-19 за време на првомајските...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети