Дома 2020 април

Месечна Архива: април 2020

МТСП: Се олеснува пристапот до права од социјална заштита

Последните измени во Уредбата за примена на Законот за социјална заштита во време на вонредна состојба се резултат на анализите на Министерството за труд...

Короната ги избрка луѓето од зградите – викендичките и вилите се рентаат и до...

Цвета бизнисот со изнајмување на викендички, вили и куќи во елитните населби во околината на Скопје, откако скопјани посакаа да побегнат од своите станови....

ЕК: Социјалните лекции од оваа криза ќе бидат целосно одразени во нашите политики

Еврокомесарот за труд и социјални прашања Никола Шмит, по повод Први мај, порача дека Европската Комисија ги научи лекциите од кризата со Ковид-19 и...

Битиќи: Светска банка потврди дека Владата е посветена на создавање решенија за брзо опоравување...

Владата од почетокот на пандемијата со КОВИД-19 активно работи на прибирање средства со кои ќе биде амортизиран ударот врз приходната страна на Буџетот и...

Од 22 од 26 април извршени 2.273 инспекциски надзори

Охриѓани во осум јавни објекти не ја почитувале  наредбата за носење маски, четири продавници во градот се предупредени за промена на цените на продуктите,...

Прва фаза од авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Во раните утрински часови в понеделник ќе се реализира првата фаза од авионска дезинсекција против ларви од комарци на подрачјето на градот Скопје. Како што...

Две и пол години затвор за штипјаните кои тепаа девојка

Двајцата штипјани кои тепаа нивна сограѓанка и при тоа се снимаа и снимката ја објавија на социјалните мрежи добија по 2,6 години затвор. Настанот се...

Битиќи: Потрошениот буџетски дефицит е соодветен на одговорот на кризата

Веќе се потрошени 7,4 милијарди денари или речиси 43 отсто од планираниот дефицит за годинава во износ од околу 16 милијарди денари, но потрошените...

Околу 140 работници вратени на работа по инспекциските контроли

Околу 140 работници се вратени на работа по направените контроли на Инспекторатот за труд. Решенијата за отказ на работодавачите се поништени, објави денеска директорот...

Во сабота и недела нема да има возови, утре само два

За време на првомајските празници, односно од 1 до 3 мај, патничките возови ќе сообраќаат со нов возен ред, соопштија денеска од ЖРСМ Транспорт...

Полиција влегла во магацин со донации од Заеви, Заев бара одговорност

Во магацин во Струмица каде се пакуваат хуманитарни пакети кои се донација од семејството Заеви, синоќа пред полноќ влегле полициски службеници и јавен обвинител,...

Ангеловска: Промената во уредбата за субвенционирање на плати е за заштита на работните места

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска појасни дека со измената на уредбата за субвенционирање на плати во стопанството ќе се поттикнат компаниите доколку имаат...

МЗТ Скопје нема да игра во Првата лига наредната сезона?!

Македонскиот кошаркарски шампион, МЗТ Скопје, е крајно изреволтиран од новонастанатата ситуација во мак-кошарката, откако Федерацијата реши да им даде шанса на клубовите од Првата...

Николовски: На гласање со маски и со ракавици

Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски на денешната прес конферецнија најави дека на гласање граѓаните ќе се носта заштитни маски и ракавици. „ Се намалуваат...

Интервју со Сашко Коцев: Во серијата „Зоки Поки“ заборавивме кој е дете, а кој...

Актерот Сашко Коцев во серијата „Зоки Поки“ (која стартува од 4 мај во 20:15 ч. на МТВ1), го глуми таткото на Зоки, Филип. „Ова...

Претставниците на работниците бараат оставка од министерката Ангеловска, таа одговара избрзале со реакцијата

Недоразбирање или избрзана реакција. Вака министерката за финансии Нина Ангеловска ја протолкува острата реакција на повеќе синдикати и граѓански организации кои побараа оставка од...

Инфективното одделение на градската болница „8 Септември“ доби 2.000 маски

Град Скопје денеска почна со дистрибуција на 50.000 заштитни маски кои ги доби како донација од збратимениот град Нанчанг од Кина. Градоначалникот на Скопје, Петре...

Мора да има пет недели подготовки

Тренерот на шпанскиот прволигаш Севилја, Хулиен Лопетеги, испрати јасна порака до Фудбалската федерација на Шпанија дека секој тим има потреба од пет недели за...

Собранието ќе се состане со одлука на Уставниот суд?

  Уставниот суд, следната недела на седница треба да ја разгледа уставноста на двете одлуки на претседателот Стево Пендаровски за прогласување вонредна состојба на иницијатива на партијата Левица. Од...

Илон Маск: „Мерките за карантин се фашистички“

Илон Маск, ексцентричниот шеф на фабриката за производство на електрични автомобили „Тесла“, во средата повика на брзо рестартирање на американската економија нагласувајќи дека карантинот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети