Дома 2020 април

Месечна Архива: април 2020

Меркел: Потребен е систем за предупредување ако повторно почне да расте бројот на заразени

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е потребен систем за предупредување во случај повторно да почне да расте бројот на заразени со новиот...

ИНТЕРВЈУ СО ВИКТОР ЕФРЕМОВСКИ: Девојка ми не ми фали – само кошаркарските терени

Виктор Ефремовски години наназад беше опишуван како еден од најголемите таленти во мак-кошарката, но бекот оваа сезона игра одлично во дресот на Работнички. Тој...

Русија/Ковид-19: Повеќе од 100.000 заразени, повеќе од илјада починати

Русија пријави повеќе од 100.000 заразени и 1.000 починати, соопшти кризниот штаб за борба против коронавирусот. Во Русија во последните 24 часа се регистрирани 7.099...

Тетовското семејство Дестани донираше 100 таблети за прилепските ученици

Во Прилеп пристигна донацијата од 100 таблет-компјутери, која тетовското семејство Дестани преку компанијата „Еколог“, ги достави за учениците од социјално загрозените семејства во Општината. Целта...

Спортистите во Грција од 5 мај ќе почнат со индивидуални тренинзи

Пилотски, постепено и во фази ќе се укинуваат рестриктивните мерки и за спортистите во Грција започнувајќи од 5 мај 2020 година кога ќе може...

Уписите во средните училишта според предвидените рокови

Министерот за образование и наука Арбр Адеми денеска информираше дека уписите во средните и во основните училишта ќе се одвиваат според роковите. Конкретно, за...

Спасовски: Владата и синдикатите дефинираа предлози за спроведување на финансиската поддршка за платите

Владата и синдикалните организации дефинираа предлози кои се добра основа за решение за спроведување на финансиската поддршка за платите на работниците и за зачувување...

Белгиските производители на помфрит апелираат:Да го јадеме барем два пати неделно

Белгијците се познати по тоа што сакаат да јадат помфрит, често со многу мајонез, а сега производителите на помфрит бараат помфритот да биде барем...

Свети Николе доби донација во заштитна опрема

Општина Свети Николе денеска доби 4.000 маски и 80 заштитни одела од нашиот сограѓанин Дејан Петрушевски, информираше денеска градоначалникот на Општина Свети Николе, Сашо...

Регистрирани десет нови случаи на Ковид-19 во Грција, почина уште едно лице

Од почетокот на епидемијата, во Грција, регистриран се 2.591 позитивен случај на Ковид-19, починаа вкупно 140 лица, оздравени се 1.374, а анализирани 75.170 примероци,...

Дефинирани се предлози за спроведување на финансиска поддршка за платите на работниците

Владата денеска соопшти дека заедно со синдикалните организации дефинирале предлози кои се добра основа за решение за спроведување на финансиската поддршка за платите на...

Дуња Мијатовиќ: Слободното и квалитетно новинарство е предност на демократијата

Во пресрет на 3 мај, Светскиот ден на слободата на печатот, највисоките претставници на Советот на Европа го истакнуваат значењето на слободата на изразување...

Во Франција десет метри минимално растојание за џогирање или возење велосипед

Минимално десет метри: ова ќе биде растојанието помеѓу двајца тркачи или двајца велосипедисти од 11 мај, соопшти Министерството за спорт на Франција, потсетувајќи на...

Алонсо седнува до Гвардиола на клупата на Сити

Поранешниот фудбалер на Ливерпул и Реал Мадрид, Шаби Алонсо е кандидат за асистент на Пеп Гвардиола во Манчестер Сити. Менаџерот на „граѓаните“ е без...

Интерпол: Испораката на храна како параван за транспорт на дрога

Членови на криминални групи користат услуги за испорака на храна како параван за превоз на дрога и други нелегални производи за време на кризата...

Пехчевец го загуби животот при работа во шума

Шеесет и петгодишен пехчевец го загубил животот при извршување на работни задачи во шума. Според информации на полицијата починатиот животот го изгубил на 29.04.2020...

ПСЖ и официјално старо-нов шампион на Франција!

Откако француската влада донесе одлука за прекин на сите спортски натпревари до 1. септември, поради пандемијата со коронавирусот, фудбалската федерација одлучи шампионската титула да...

Мнучин: САД ги полнат до максимум стратегиските резерви со евтина нафта

САД разгледуваат можност за полнење на стратегиските резерви со евтина нафта од уште неколку стотина милиони барели, изјави министерот за финансии Стивен Мнучин. На состанок...

Во Србија шест нови смртни случаи од Ковид-19, вкупно се починати 179 лица

Србија досега има евидентирано 9.009 заразени лица со коронавирус, 179 починати и 1.343 излечени граѓани, јави дописникот на МИА од Белград. Во изминатите 24 часа,...

Вера Мештеровиќ, првата Мис на Македонија, искрено за ВЕЧЕР: Пандемијата не е завршена, чувајте...

Таа е нашата прва официјална убавица на Македонија, пред многу години се натпреваруваше на официјалниот „Мис на светот“. И ако велиме пред многу години,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети