Дома 2020 март

Месечна Архива: март 2020

Во државата Њујорк над 75.000 заразени и 1.550 смртни случаи

Бројот на случаи на заразени од Ковид-19 во најтешко погодената американска држава Њујорк се зголеми за повеќе од 9000 – на 75.795, со стапка...

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 836.899 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 41.237, а оздравеле 174.502 луѓе. – Смртните...

Спасовски: Колку побрзо се стави под контрола вирусот, толку подобро ќе биде и за...

Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување...

Османи: Кризни штабови за справување со Ковид-19 и на ниво на месни заедници

Во Секретаријатот за европски прашања (СЕП) денеска се одржа конститутивната седница на Координативно тело за координирањето на штабовите на единците на локалната самоуправа (општините...

Репоретери без граници со алатка за проценка на влијанието на Ковид-19 врз новинарството

Репортери без граници (РСФ) ја покренуваат алатка Тракер-19 (Tracker-19) со цел да се согледа и процени влијанието на коронавирусот врз новинарството. Освен тоа, со алатката...

Нема поубаво од домашни:Тортиљи од пченкарно брашно

Во латино-американскиот свет тие се синоним за леб. Овие прекрасни тркалезни рамни и плоснати тркала од тесто се незбежни на секоја трпеза - и...

Германските зоолошки градини бараат помош од 100 милиони евра

Германските зоолошки градини кои се затворени како резултат на пандемијата на коронавирусот, денеска побараа од државата помош од 100 милиони евра. -За разлика од другите...

Уште две жртви од Ковид-19 во Албанија, вкупно 15 лица

Албанското Министерство за здравство и социјална заштита соопшти дека двајца пациенти дијагностицирани со Ковид19 попладнево починале во Инфективната клиника во Тирана,со што бројот на...

Началникот на ГШ на израелска армија и двајца генерали во самоизолација

Началникот на Генералштабот на израелската армија Авив Кохави и двајца други генерали од денеска се во самоизолација по состанок со офицер кој подоцна бил...

Денешна состојба со коронавирусот во Македонија

Како што информираше министерот за здравство д-р Венко Филипче на денешната прес конференција и на неговиот Фејсбук профил во изминатите 24 часа направени се...

Понекогаш покажуваше ранливост и плачеше

Шпанскиот интернационалец од редовите на англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед, Хуан Мата, откри дека има максимално позитивно мислење за холандскиот стручњак, Луј Ван Гал. Пријатен...

ФИФА работи на изготвување на фудбалски „Маршалов план”

Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) работи на создавање на фудбалски „Маршалов план" за да ги спаси клубовите од претстојниот финансиски колапс заради глобалната пандемија на...

Пандемијата како алатка за манипулација: Орбан доби неограничена моќ

Унгарските парламентарци му дадоа на Орбан вонредни можности без временско ограничување со што и ако парламентот одлучи да ја укине вонредната ситуацијата, владата може...

Италија/Ковид-19: Бројот на смртни случаи 12.428

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во Италија се зголеми за 837 на 12.428, соопшти денеска Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на новозаразени е...

Во Холандија отворени кафулињата што продаваат марихуана и хашиш

Додека повеќето Холанѓани се борат со блокада на земјата поради коронавирусот, консументите на марихуана добија добра вест дека кафулињата што продаваат марихуана и хашиш...

Европол: Онлајн измами со лекови, лажни доктори, фалш ракавици…

Стравот од коронавирусот е перфиден „бизнис-модел“ за измамници, предупредува европската полициска служба Европол. Да не се подлегнува на понудите на измамниците – вакцина против...

Пендаровски: Печатење пари не е опција во овој момент, далеку сме од катастрофични сценарија

Печатењето пари апсолутно не е опција во овој момент, ние сме далеку од размислувањата катастрофични сценарија, изјави претседателот Стево Пендаровски по состанокот на Советот...

Европска комисија: Нема докази дека хидроксихлорин е ефикасен против Ковид-19

Европската комисија денеска соопшти дека нема докази оти лекот за кој американскиот претседател Доналд Трамп зборувал за Ковид-19 е ефикасен против болеста предизвикани од...

САД/Ковид-19: Бројот на смртни случаи над 3.390

Во САД се регистрирани 3.393 смртни случаи поврзани со новиот коронавирус, што е над бројот на смртни случаи во Кина. Таа цифра ги става...

Бугарија го укинува задолжителното носење заштитни маски

Бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев изјави денеска дека е укината мерката за задолжително носење заштитни маски за лице, во затворен и на отворен...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети