Дома 2020 март

Месечна Архива: март 2020

Првите автобусите на гас пристигнуваат во првата половина на март

Дел од новите автобуси на гас ќе пристигнат во првата половина на март. Ова го најави скопскиот градоначалник, Петре Шилегов на својата фејбук страница. Според...

АМБАСАДОРОТ ГЕРБЕРИХ ЗА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР: Пакет Северна Македонија-Албанија би бил пожелен за ЕУ

Големото мнозинство од земјите членки на ЕУ се изјасни за брзо започнување на пристапните преговори. Со тоа се признаваат напорите што досега ги презеде...

Османи: ДУИ уценуваше, но никогаш за себе, туку за интересите на граѓаните

Улогата на ДУИ беше клучна на патот кон Европската унија, ДУИ е заштитник на трите клучни договори, Рамковниот договор, Преспанскиот договор и договорот со...

Откриени 78 мигранти кај штипската населба Три Чешми

 Откриени се 78 мигранти кај штипската населба Три Чешми на патот во изградба Штип – Кочани. Портпаролот на СВР-Штип Гордана Панајотова во соопштение до...

Ангеловска: Мерката за субвенционирање за 3.500 денари во просек им ги покачи платите на...

Во просек по 3.500 денари покачување на платите добија 119.500 вработени во јануари, како резултат на мерката за субвенционирање на придонеси за покачување на...

Џип удри две ракометарки на ЖРК Вардар

Во скопската населба Ѓорче Петров се случила сообраќајна несреќа, во која биле повредени две ракометарки на ЖРК Вардар. Станува збор за С.Ѓ и К.Д,...

Апсење на граничниот премин „Табановце“

Две лица се уапсени на граничниот премин Табановце откако по извршената контрола е утврдено дека се обиделе да ја преминат границата, едниот од нив...

Спасовски :  Да простуваме и да ни биде простено   

Пораката што ја праќа денешниот празничен ден го одредува патот на нашето внатрешно и меѓусебно помирување и ни помага во градењето на заедница на...

И од утре нормално ќе се гледа телевизија -одложен најавениот прекин на програмата

Стапувањето во сила на одлуката на Здружението на информатичко-комуникациските технологии за прекин на реемитување на сите домашни и странски ТВ канали на 2 март...

Нема нови случаи на корона вирус во Македонија, четири лица се во карантин

Резултатите на последните три лица, два завчера и едно вчера, кои беа тестирани за коронавирус се негативни, но властите сепак апелираат до граѓаните да...

Македонски концепт оди на избори

Граѓанската платформа Македонски концепт најави подготвеност за учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април годинава. На граѓанскиот собир насловен “Чекор напред!”, одржан...

Том Круз во карантин во Италија

Холивудскиот актер Том Круз и екипата на филмот „Невозможна мисија 7“, што се снима во Венеција, се сместени во карантин заради коорнавирусот што се...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети