Дома 2019 октомври

Месечна Архива: октомври 2019

Дане Талески нов амбасадор во НАТО?

Нова влада нема да има ни во април, ни во мај, ни во јуни. Што побрзо го сфатите тоа ќе биде подобро за вас,...

Скулптурата „Го сакам Гостивар“ од денес во бои на есента

Скулптурата „Го сакам Гостивар“ од денеска е обоена со мотиви и во бои на есента. Активноста ја спроведуваат неколку средношколци во соработка со локалната...

Митко Јанчев од ВМРО-ДПМНЕ На прав пат со СДСМ

На партиска трибина на СДСМ, градоначалникот на Кавадарци од ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев во првите редови дојде да слушне за актуелните проекти на владејачката партија....

Адвокатско друштво ќе jа тужи владата поради аерозагадувањето

Адвокатското друштво Апостолски ќе поднесе тужба против Владата на Заев затоа што не ги имплементира мерките за борба против загадувањето. Адвокатското друштво Апостолски, информира дека...

Социјални пакети за 110 домаќинства од Карпош

Вкупно 110 социјално-загрозени домаќинства денеска добија социјални пакети со прехранбени продукти и средства за хигиена, во пресрет на 3 Ноември- Денот на Општина Карпош. Во...

Славниот актер Бил Мареј сака да работи во ресторан?!

По долгогодишната успешна кариера глумецот Бил Мареј посака да си ја промени професијата, па се пријави за каква било работа во ресторан на аеродром. Тој...

Казни фрчат, ама на возачите не им доаѓа паметот

Од 24 до 30 октомври со специјалните возила пајак се подигнати 283 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 43...

Загриженост на бугарскиот претставник во НАТО: Да се забрани транспортот на „С-400“ до Србија!

Русија може повторно да ги префрли во Србија своите противракетни системи „С-400“, а Белград веќе излезе со соопштение дека слични воени вежби може да...

Шилегов: Загадувањето не исчезнува преку ноќ, Град Скопје презеде 39 мерки! 

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов смета дека ад хок решенијата за намалување на загадувањето се погрешни. - Решението треба да биде темелно за да ги даде...

Поставен „лежечки полицаец“ пред ООУ „Братство“

Пред основното училиште „Братство“, во населбата Тафталиџе 2, денеска е поставен нов „лежечки полицаец“, сé со цел да се зголеми безбедноста во сообраќајот, соопштија...

Заев со електричен трамвај и гасификација на Скопје ќе го намалува загадувањето

На пратеничкото прашање на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ за мерките против загадувањето во земјата, премиерот Зоран Заев најави воведување на електричен трамвај со проектирана...

На продажба оди старата зграда на основното „Рајко Жинзифов“

Советот на Општина Велес донесе одлука да се продаде руинираната стара и напуштена училишна зграда во селото Долно Оризари, Велешко, сопственост на општината. Основното...

Вернер партнер на Салах

Актуелниот европски клупски шампион, тимот на Ливерпул, ќе се обиде и за време на зимскиот преоден рок да ги осигура услугите на стандардниот првотимец...

Индиски Кашмир разделен на два административни региони

Индија и формално го примени законот со кој му се одзема полуавтономниот статус на Кашмир под контрола на Индија и се наметнува директна федерална...

Романот „Маџун“ на Урошевиќ преведен на руски јазик

Романот „Маџун” од Влада Урошевиќ е објавен на руски јазик во превод на Олга Панкина. Во Москва го објави Центарот за книга „Рудомино” кој...

Нови листопадни дрвја ќе се засадат на местото на исечените

Екипите на јавното претпријатие „Чистота и Зеленило“ засадија нови листопадни дрвја на местото каде што неодамна беа исечени две повеќегодишни дрвја во центарот на...

Граѓаните повеќе сакаат да ги чуваат парите во банка, отколку да ги инвестираат

Македонските граѓани сакаат да штедат во банка и покрај ниските каматни стапки кои опаѓаат подолг период. Со крајот на минатата година банкарските депозити зафаќаат...

За секоја зграда личен контејнер

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов најави дека има намера големи канти за отпадоци да постави за колективните згради. - Немам видено дека околу...

Нови занимални во клон „Палешка“

Грижејќи се за најмладите и за просторот во кој го поминуваат поголемиот дел од денот, општина Центар го реализира проектот за целосно реконструирање на...

Фестивал за студентски филм и театар: „Скомрахи 2019“ од 1 до 5 ноември

Со идеја да ја поместат инерцијата во општото сивило на градот oд 1 до 5 ноември на Факултетот за драмски уметности во Скопјe ќе...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети