Дома 2019 октомври

Месечна Архива: октомври 2019

Напредуваме, но сакам повеќе

Менаџерот на Арсенал, Унаи Емери, даде свое видување за играта на неговиот тим по нерешените 1:1 во дерби пресметката против Манчестер Јунајтед. Сакам повеќе,...

Седум лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Седум лица се здобиле со лесни телесни повреди во пет од вкупно седум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град...

Ципрас: Еден викенд пред договорот ги фрливме пенкалата и рековме – не можеме да...

Доскорашниот грчки премиер Алексис Ципрас во интервју за „360 Степени“, зборуваше за преговорите кои доведоа до потпишувањето на Договорот од Преспа. „Не беше лесно прашање,...

Tеатарот за деца и младинци ќе ја изведе „Гига мега бајка“ за ученици со...

По повод Светската недела на детето, Театарот за деца и младинци (ТДМ) денеска ќе ја изведе претставата „Гига мега бајка“ за ученици со посебни...

Театарот за деца ќе ја изведе „Гига мега бајка“ по повод Светската недела на...

По повод Светската недела на детето, Театарот за деца и младинци (ТДМ) денеска ќе ја изведе претставата „Гига мега бајка“ за ученици со посебни...

Денеска лидерска средба?

Премиерот Зоран Заев минатата недела од Њујорк изјави дека не ја исклучува можноста денеска повторно да седнат на заедничка маса со лидерот на опозицијата...

Театар: „Галеб“ – за невозвратената љубов

„Галеб“ на А.П. Чехов, во режија на Нина Николиќ е претставата која ќе се изведе утревечер (2 октомври) со почеток од 20 часот во...

Објавен конкурс за фотографии од старо и ново Куманово

Граѓанскиот центар „АктивУм“ од Куманово објави конкурс за прибирање фотографии кои го документираат Куманово. Право на учество имаат сите граѓани кои можат да достават четири...

Антикорупциска ќе го презнетира првиот квартален извештај за сработеното

Првиот квартален извештај за работата на Антикорупциската комисија ќе биде промовиран денеска во Скопје во рамки на проектот „Следење на работата, ефективноста, транспарентноста и...

Северна Македонија има интерес за учество во Белене

Интересот за учество на Северна Македонија во изградбата на нуклерната централа Белене во Бугарија е уште еден чекор за продлабочување на соработката во делот...

Франција: На 15-ти октомври јасна и суштинска одлука за Северна Македонија

Францускиот државен секретар за европски прашања Амели де Моншалан при обраќањето пред Парламентарното собрание на Советот на Европа што се одржува во Стразбур, во...

Заев, Ципрас, Мичел, Шулц меѓу учесниците на Самитот на „Економист” во Скопје

„Зајакнување на моментумот за европска интеграција“ е темата на годинашното издание на Самитот на „Економист“, што ќе се одржи денеска во Скопје. Се очекуваат присуство...

Дирекцијата на ЈП „ПОЦ“ привремено на друга локација

Од јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ информираат дека поради голем дефект со електричното напојување, нивната дирекција привремено е преместена на друга локација. Канцелариите се...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети