Дома 2019 август

Месечна Архива: август 2019

Во центарот на Белград жестока кавга меѓу приврзаниците на власта и опозицијата

Во центарот на Белград, на денешното отворање на реконструираниот Плоштад на Република, дојде до жесток судир на претставниците и поддржувачи на опозицискиот Сојуз за...

За Заев буџетот во одлична кондиција, ВМРО-ДПМНЕ со контра аргументи

Лажни и апсолутно неточни се податоците со кои се обидувате да ги манипулирате граѓаните за финансиската состојба на државата, буџетот е во одлична кондииција,...

И Дачиќ против формирањето на преодна влада пред изборите во Србија

Шефот на српската дипломатија и лидер на владејачката Социјалистичка партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ се спротивстави на предлогот од опозицијата за формирање преодна...

Димковски: Ќе видиме како одат цените, па ќе одлучиме за евентуална интервенција

Никогаш не е доцна да се интервенира, но, сепак, ќе почекаме да видиме како ќе се одвива откупот, како ќе одат цените, каков ќе...

Најмалку 12 луѓе загинаа при експлозија во фабрика во Индија

Најмалку 12 лица загинаа, а околу 50 се повредени по серијата експлозии што се случија во хемиската фабрика во индиската сојузна држава Махараштриза. Се уште...

Лесен, а богат со вкусови ручек: сармички од модар патлиџан

Модриот патлиџан изобилува со специфични ароми и вкусови, па затоа и јадењата приготвени со него, независно дали е употребен како додаток, или како главна...

Алијанса на Албанците го поздравува назначувањето на Метју Палмер

Алијанса на Албанците го поздравува назначувањето на заменик-помошник секретар Метју Палмер за специјален претставник за Западен Балкан на државниот секретар Мајк Помпео. -Американската дипломатија, особено...

Училиштата во Струмица подготвени за новата учебна година со намален број првоодделенци

Основните и средните училишта во општина Струмица се подготвени за успешно започнување на новата учебна година, информираше градоначалникот Коста Јаневски по посетата на неколку...

Потпишани првите ИПАРД 2 договори за модернизација на земјоделските стопанства

Во Платежната агенција денеска беа потпишани првите десет договори од ИПАРД 2 Програмата, за модернизирање на земјоделските стопанства преку набавка на механизација и опрема. Со...

Трамп потврди дека воведува нови царини за кинеските производи

Американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека утре стапуваат во сила дополнителни царини од 15 проценти за кинеските артикли во вредност од повеќе милијарди долари. Тој...

Кривична за битолчанец осомничен дека измамил сограѓанин за четири милиони денари

СВР Битола поднесе кривична пријава против Т.Б.(53) од Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама". Според полицијата, на 31 јули годинава...

Продолжи собраниската седница за избор на министри и заменици

Собранието денеска ја продолжи 110-тата седница за избор на нови членови на Владата – двајца министри и тројца заменици-министри, која беше прекината доцна синоќа...

Заев: Новите полициски службеници со висок просек ја завршја обуката

Новата генерација полициски службеници со висок просек на бодување ја заврши едногодишната основна обука во Центарот за обука на МВР, што говори дека се...

Умерен земјотрес во Хрватска

Сеизмолошката служба на Хрватска соопшти дека денеска е регистриран земјотрес со интензитет од 3,2 степени според Рихтеровата скала во близина на Крижевац. Епицентарот на земјотресот...

Настап на Пол ван Дајк во паркот „Авионче”

Музичарот Пол ван Дајк вечер ќе настапи во паркот „Авионче" покрај кејот на Вардар во Општина Аеродром. Неговиот настап се очекува да почне во...

Приведени скопјани кај кои е пронајдена марихуана

Полицијата приведе четири лица од Скопје кај кои е пронајдена марихуана. Според МВР, се работи за К.Б.(26), А.И.(23), Е.Г.(20) и С.Т.(19). При контролата, сите...

Проштална порака на О’Конел до Косовците: Игнорирајте ги политичарите кои ве делат

Амбасадорот на Обединетото Кралство во Косово Руаири О'Конел им порача денеска на косовските граѓани да ги игнорираат оние политичари кои се обидуваат да ја...

Бруцелозата пред искоренување, од неможноста да извезуваме јагне годишно губиме по четири милиони евра

Земјава за една или максимум две години очекува да добие статус „слободна од бруцелоза кај овците и козите". Со тоа, освен здравствените, значително ќе...

Зоолошката во Скопје со изненадувања за посетителите по повод утрешниот роденден

Забава со детски песни, театарска претстава, Дизни маскоти и други изненадувања ги очекуваат посетителите што ќе дојдат во Зоолошката градина утре, на одбележувањето на...

Конзерваторскиот Центар Гостивар годинава ќе реализира уште пет проекти

Националната установа Конзерваторски центар Гостивар до крајот на оваа година ќе реализира пет проекти за заштита на културното и историско наследство. Во рамки на кампањата...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети