Дома 2019 август

Месечна Архива: август 2019

Нов, страотен пожар во близина на село Војница

Градоначалникот на општина Чашка Горан Стојановски се огласи со апел  до граѓани доброволци да помогнат во новиот, страотен пожар што избувна во близина на...

Мега јахтата „Еклипс“ на Абрамович пловеше по Бокакоторскиот залив

Утринава мега јахтата „Еклипс“ на рускиот милијардер Роман Абрамович пловеше по Бокакоторскиот залив. „Еклипс“ е една од најголемите приватни јахти на светот, долга е 163...

Собраниска расправа за избор на заменици-министри

Станува збор за луѓе кои се образовани и со големо практично истуство, кои имаат голема желба и љубов од позиција како заменик министер во...

Се почитува примирјето во Идлиб

Воздушните напади врз Идлиб, северозападна Сирија утрово се стопирани откако стапи во сила примирјето што го најави Русија, соопшти невладината сириска Опсерваторија за човекови...

Почина Ханс Раусинг, милијардерот кој од „Тетра пак“ направи глобален гигант

Шведскиот милијардер Ханс Раусинг, кој амбалажната компанија „Тетра пак“ ја разви во глобален гигант“, почина во 93-година. Раусинг во Шведска и во Велика Британија беше...

Адеми: Почетокот на учебната година ќе биде поинаков од претходните

Низата крупни промени кои Министерството за образование и наука со силна поддршка од засегнатите општествени чинители и бројни стратешки партнери ги креираше во изминатиот...

Вучиќ: Опозицијата сонува за македонско сценарио во Србија

Тие го сонуваат македонското сценарио и му се молат на Бога дека, исто како и Боки 13, ќе носат торби со по милиони евра...

Во штипско Ново Село одбележани 95 години од смртта на Тодор Александров

Во штипско Ново Село денеска беше одбележана 95-годишнината од смртта на Тодор Александров. Секоја година одбележувањето и панихидата ги организира Здружението за одбележување настани...

Злоупотребата на аналгетици во САД доаѓа по наплата од фармацевтските компании

Н1 По пресудата против „Џонсон и Џонсон, која треба да плати 572 милиони американски долари како компензација за опијатски аналгетици во Оклахома, други фармацевтски групи...

Хисен Џемаили – министер без ресор задолжен за домашни инвестиции

Собранието на денешното продолжение на 110. седница го избра Хисен Исмаили за министер без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за...

Нина Ангеловска министер за финансии, Хисен Џемаили министер без ресор задолжен за домашни инвестиции

Собранието на Република Северна Македонија попладнево во рамки на 110-та седница со 64 гласа „за" и 18 против ја избра Нина Ангеловска за министер...

Нина Ангеловска – нов министер за финансии

Нина Ангеловска е родена во Скопје на 13 јули 1988 година. Средно образование завршува во гимназијата Раде Јовчевски Корчагин, во 2010 дипломира на универзитетот...

Собранието ја избра Нина Ангеловска за министер за финансии

Собранието на Република Северна Македонија попладнево во рамки на 110-та седница со 64 гласа „за" и 18 против ја избра Нина Ангеловска за министер...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес – конференција на Дамјан Манчевски

СДСМ се заглавени и се подолу тонат со обидите да ги амнестираат криминалот и високата корупција. Тоа е единственото на кое се посветени и...

Обезбедени средства за 20.000 оброци за социјално загрозени граѓани преку првата хуманитарна „Праскијада”

Џемови, торти, салати, сокови, подготвени со праски, се само дел од производите кои успешно беа продадени на првата хуманитарна „Праскијада", а со тоа се...

Влатко Стефановски на „Џојфест” во Крива Паланка

На градскиот плоштад во Крива Паланка вечер во 20 часот ќе почне фестивалот „Џојфест", на кој главна ѕвезда е Влатко Стефановски. Александар Михајловски од организацискиот...

Манчевски: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ уште имаат шанса да покажат дека навистина се за правда...

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ уште имаат шанса да покажат дека навистина се за правда и неселективно владеење на правото. Ги повикуваме да дадат придонес да се...

Ѓорѓиевски: Процесот на ветинг во МВР е промашен уште од самиот старт

Процесот на ветинг во Министерството за внатрешни работи е промашен уште од самиот старт. Отворено се сомневаме дека целта на овој процес е справување на...

Повторно судири помеѓу полицијата и демонстрантите во Хонг Конг

Демонстрантите и полицијата денеска повторно се судрија во Хонг Конг. Демонстрантите вперувале ласери во полицајците, а некои и фрлаале тврди предмети преку поставените бариери. Полицијата...

Меѓународен меморијален ракометен турнир во Богданци

По повеќе од 15 години минати од историските моменти и најголемите домашни и меѓународни успеси на ракометниот клуб „Младост" од Богданци, во чест и...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети