Меси нов рекордер според одиграни натпревари на светските првенства

Капитенот на фудбалската репрезентација на Аргентина, Лионел Меси, на денешното финале на Мундијалот во Катар стана рекордер со 26 натпревари на светските првенства. Зад Меси...

Хрватска и Реал Мадрид имаат иста ДНК

Хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ ги спореди својата репрезентација и клубот за кој настапува – Реал Мадрид. Може да се каже дека Хрватска има иста...

Децата на Роналдо мора да почитуваат шест правила

Најдобриот португалски фудбалер, Кристијано Роналдо, никогаш не криел дека сака да има многу деца, а стручњаците тврдат дека таквата негова опсесија е во тесна...

Роналдо повтори светскиот рекорд

Капитенот на Португалија, Кристијано Роналдо синоќа против Франција беше двоен стрелец на натпреварот од Европското првенство Ф-група. Тој ги реализира двата пенала и изедначи...

Бензема и Кејн не се само стрелци

Тренерот на Рома, Жозе Мурињо ги пофали напаѓачите на Реал Мадрид и на Тотенехм, Карим Бензема и Хари Кејн. Малку ми е жал што...

Договорив состанок со Меси

Првиот човек на ПСЖ, Насер Ал-Келаифи, откри дека откако ќе заврши Мундијалот во Катар ќе има состанок со Лионел Меси. Игра фантастично за нас...

Украинците најавуваат навивачки поход на Букурешт за дуелот со Македонија

Украинските фудбалери најавија поход на романската престолнина од свои навивачи за денешниот натпревар против македонскиот национален состав, што за двете репрезентации ќе биде клучен...

Уапсен ирански фудбалер за време на тренинг

Иранските власти го уапсија познатиот ирански фудбалер Вари Гафури, кој е обвинет за „навреда и оцрнување на угледот на репрезентацијата“. Тој беше обвинет и...

Макрон со добитна прогноза – предвиде дека Франција ќе ја победи...

Францускиот претседател Емануел Макрон го погоди точниот резултат на денешниот натпревар со Полска на Светското првенство во 2022 година. Французите победија со 3:1 во осминафиналето...

Тухел ќе го наследи Герет Саутгејт

Фудбалската репрезентација на Англија го заврши учеството на Светското првенство во Катар со поразот од Франција (1:2) во четвртфиналето. По натпреварот веднаш започнаа шпекулациите...

Нојер никогаш не слуша

Извршниот директор на Баерн (М), Оливер Кан, јавно го критикуваше искусниот голман, Мануел Нојер, заминал на одмор по елиминацијата на СП во Катар, но...

Ќе уживаме во финалето со Италија

Капитенот на Англија, Хари Кејн, ги искажа своите очекувања за финалето на ЕП  2020 против Италија. Ова ќе биде неверојатен настан. Многу сум горд...

АНДРИЈ ШЕВЧЕНКО: Знаевме дека клучен ќе биде дуелот против Македонија

Легендарниот напаѓач на Милан, кој сега е селектор на Украина, Андриј Шевченко, пред натпреварот изјави дека дуелот против Македонија е клучен кога е во...

Ова натпреварување не е фер

Големиот фаворит за победничкиот трофеј на ЕП 2020, репрезентацијата на Белгија в недела со Севилја ќе го одигра 1/8 финалниот дуел против бранителот на...

„Вембли“ со најголем број натпревари

За прв пат во историјата, Европското првенство ќе се одржи во 11 градови низ континентот. Домаќини на натпреварите на турнирот ќе бидат Рим, Баку,...

Навивач на Данска е апсолутен хит на ЕУРО2020: Каде е пивото?...

Дански навивач привлече големо внимание на Европското првенство откако светските медиуми го снимија како со леснотија носи 12 чаши пиво и хот-дог низ толпата...

Меси се израмни со Матеус

Аргентинскиот капитен Лионел Меси се израмни со легендарниот германски фудбалер Лотар Матеус на листата играчи со најмногу настапи на светските првенства. И двајцата сега...

СП2022: Бразил лесно и убедливо ја мина осминафиналната пречка

Фудбалерите на Бразил ја оправдаа фаворитската улога во осминафиналната пресметка против Јужна Кореја и со убедлив триумф од 4-1 (4-0) изборија вечерва место во четвртфиналето на Светското првенство...

Против Украина на се или ништо

Факт е дека самиот пласман на ЕП 2020 има историско значење за репрезентацијата на Македонија, но избраниците на Игор Ангеловски не сакаат тука да...

Англија ја порази Германија на „Вембли“ за четвртфинале на ЕП 2020

Англија обезбеди пласман меѓу осумте најдобри репрезентации на ЕП 2020, откако вечерва во Лондон со два гола во завршните 15 минути ја совладаа Германија...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети