Мбапе „нокаутира“ навивач со топка

Пред почетокот на полуфиналниот дуел помеѓу репрезентациите на Франција и Мароко, топката која ја шутна Килијан Мбапе заврши во лицето на еден француски навивач....

Ноер голман со најмногу настапи на светските првенства

Германија имаше настап за заборав на Мундијалот во Катар на кој не успеа да ја мине групната фаза и покрај вчерашниот триумф над Костарика...

Холандија да не биде последен противник на ЕП 2020

Голема е веројатноста дека денешниот натпревар на ЕП 2020, против фаворизираната Холандија, ќе биде последен на репрезентацијата на Македонија на континенталниот турнир. Избраниците на...

Срби го спасиле да не остане инвалид, а тој ги плука...

Фудбалскиот репрезентативец на Швајцарија кој е роден во Косово, Џердан Шаќири, денеска го игра клучниот натпревар за пласман во нокаут-фазата на Светското првенство во...

Ех, офсајдите да беа погодоци

Лионел Скалони, селекторот на Аргентина, по срамниот пораз од Саудиска Арабија изјави дека ништо не е готово. Ни беше тешко да се вратиме во...

Карло Анчелоти: Скалони не смисли ништо ново

Италијанскиот фудбалски стратег Карло Анчелоти, инаку тренер на Реал Мадрид, ги демантираше информациите дека е еден од главните кандидати за селектор на Бразил, а...

Англискиот селектор Саутгејт ќе размисли за нов договор

Селекторот на фудбалската репрезентација на Англија, Герет Саутгејт, изјави дека му е потребно време да размисли пред евентуално да потпише продолжување на договорот. Мислам...

Завршницата со новата топка Ал Хилм

Завршните четири натпревари на Светското првенство ќе се играат со нова топка која го носи името Ал Хилм, а е украсена со бордо нијанси...

Винисиус задоволен од дебито во бразилската репрезентација на СП

Бразилскиот напаѓач Винисиус Жуниор е среќе поради победата над Србија (2:0) во натпреварот од првото коло од групата Г на Светското првенство во Катар. ...

Тројца Македонци во идеалниот тим на Југославија

Пред секое големо фудбалско натпреварување, одредени медиуми се одлучуваат да состават хипотетски тим со фудбалери кои би играле за репрезентацијата на поранешна Југославија. За...

Нема да дадам оставка, а криви се и медиумите

Италија со минимални 1:0 ја доби пресметката против Велс, додека Швајцарија ја совлада Турција со 3:1 (2:0), во последното коло од групната фаза на...

Треба да ја подобриме играта

Играчот за врска на Франција, Пол Погба по синоќешниот меч со Португалија (2:2) и пласман во плејофот на ЕВРО 2020, рече дека мора да...

Дојди на брзинка да се исексаме

Селекторот на Холандија Луис ван Гал им пркоси на законите во Катар. За време на Светското првенство во фудбал тој јавно призна дека сака...

Нејмар го достигна Пеле во дресот на Бразил

Напаѓачот на Бразил, Нејмар, го отвори резултатот во четвртфиналето на Светското првенство 2022 година против Хрватска. Овој гол беше 77. гол за 30-годишниот фудбалер за...

Плачи Неимар, плачи, Хрватите се појаки

Хрватска го шокира и воодушеви фудбалскиот свет со победата над Бразил и пласманот во полуфиналната рунда од Светското првенство во Катар. „Коцкестите“ втор пат...

„Вембли“ со најголем број натпревари

За прв пат во историјата, Европското првенство ќе се одржи во 11 градови низ континентот. Домаќини на натпреварите на турнирот ќе бидат Рим, Баку,...

УЕФА започна истрага против Арнаутовиќ за расистичкиот испад!

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) отвори истрага против австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ поради навредите кон македонскиот репрезнтативец Езѓан Алиоски на првиот меч од групната...

Највисок пораз на Хрватска на големите турнири

Со триумфот од 3-0 во синоќешното полуфинале на Светското фудбалско првенство Аргентина ѝ го нанесе на Хрватска највисокиот пораз на големите натпреварувања. Хрватска досега има...

Сензација на СП 2022: Мароко ја победи Португалија во четвртфиналето

Репрезентацијата на Мароко ја победи Португалија во четвртфиналето на Светското првенство во 2022 година. Средбата на стадионот Ал-Тумама во Доха заврши со резултат 1:0. Стрелец...

Кјаер е херој на денот, Ериксен проговори по хоророт

Фудбалскиот свет сеуште е во шок откако Кристијан Ериксен колабираше на терен на мечот меѓу Данска и Финска. Ериксен колабираше на крајот на првото полувреме...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети