test

Почина најстариот човек на светот: Спиел 11 часа и не гледал...

Се борел за Црвената армија во руската граѓанска војна, имал осум деца и 35 правнучиња. Русинот Апаза Илијев, кој тврдел дека е роден во...

ФХ3Х дел од визуелните ефекти на Годзила

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х, учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на најновото издание на 65-годишната франшиза за познатото чудовиште „Годзила“,...

Гимназијалецот Андреј Величковски, првак по информатика во државава, трет во светот

Гимназијалецот од Куманово, Андреј Величковски, е неприкосновен добитник на медали на државно ниво по информатика. Во септември лани тој беше трет во светот, веднаш...

Убавина на денот: На денешен ден отворено Московското метро

На денешен ден во 1935 година е отворена првата линија на Московскиот метрополитен. Линијата се движела од метро-станицата „Сокољники“ до станицата „Парк куљтури“ и била...

Голем успех на хрватските хирурзи: За првпат раздвоија сијамски близнаци споени...

Хрватски лекари успешно раздвоија сиjамски близначки, поврзани со стомачни органи и црниот дроб, односно биле сраснати со долниот дел од градниот кош, дебелото црево,...

Преживеала три војни: Баба од Мостар по 104 пат пости Рамазан

Фата Хусиќ, која има 111 години и живее во градот Мостар, Босна и Херцеговина, многу е среќна и возбудена бидејќи оваа година по 104...

САД во тајност развиле нова „нинџа ракета”

САД развиле во тајност ракета за изведување прецизни напади врз терористи, без да се нанесе штета на цивили кои ќе се најдат во близина...

Некој пие да заборави, некој заборавил зошто пие

Светот потрошил 10 отсто повеќе алкохол во 2017 година отколку во 1990 година, пред се поради ширењето на таа лоша навика во Кина и...

Тренерите често пати ме злоупотребуваат

Меѓу девојките кои одлично знаат да ги освојат срцата на спортската јавност е шармантната и харизматична македонска кошаркарка Јелена Антиќ, која настапува за унгарскиот...

Вашите податоци и целиот интернет не се во облаците. На дното...

Интернетот е составен од мали парчиња кодови што патуваат по светот преку жици тенки како влакно од коса распоредени на дното на океанот. Податоците...

Пастор фрустрациите ги истури врз Парондо (Видео)

Тренерот на унгарскиот ракометен шампион ПИК Сегед, Хуан Карлос Пастор не го поднесе спортски поразор во четвртфиналето па вербално го напдна својот поранешен ракометар,...

Сицилијански макарони во сос од брокули

Оригинален рецепт од Сицилија во вашата кујна… Потребно е: 500 г макарони 1 кг брокула, расцветана на помали цветчиња 40 г...

Во светот денес има повеќе баби и дедовци од внучиња

Првпат во историјата во светот има повеќе постари лица отколку мали деца, покажуваат податоците на Обединетите нации. Бројките на ОН говорат дека на крајот...

Новиот список лектири – шминка, или…?!

Бирото за развој на образованието неодамна го објави списокот за лектири за основно образование за учебната 2019/2020, со што наставниците и учениците од второ...

Марјановиќ: Ракот ќе се лекува како обична бактериска инфекција

Србија е горда на својот сограѓанин магистeрот на биолошки науки Немања Деспот Марјановиќ кој на Харвард истражува нов метод на лекување на малигните заболувања. Тој...

Француски суд одби барање на државјани да се вратат од Сирија

Државниот совет на Франција, највисокиот административен суд во земјата, одби барање на Французинки, сопруги на екстремисти во Сирија, да се вратат во својата татковина...

Мадуро: Новите американски санкции се „незаконски и неморални“

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро новите американски санкции против Централната банка на Венецуела ги нарече „нелегални и неморални“. – Повторно воведоа серија еднострани санкции, сосема незаконски...

Тодевска за Израел ќе ја облече Ношпал!

Тамара Тодевска, овогодишната наша претставничка на "Песна на Евровизија" во Тел Авив, секојдневно ја бомбардира нацијата со деталите од настапот кој за неа е...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети