test

Познатиот ловец на нацисти Симон Визентал: Бугарите кои ги депортираа Евреите...

Познато ми е како живееле Евреите во сите делови на Македонија. А Македонија е голема, таа не е само тоа што е денес. Меѓу...

Фасцинантно откритие на Македонец – ефикасно спречување на вирусната инфекција на...

Кичевчанецот Жарко Данилоски, кој е доцент доктор на Њујорк Универзитетот, а кој работи на истражувања од областа на молекуларна и клеточна биологија, објави ново...

Марковски: Како вирусот за еден месец се прошири низ светот кога...

Светската здравствена организација (СЗО) треба да даде одговори на повеќе прашања за пандемијата со ковид-19. Според инфектологот  д-р Вело Марковски, тие треба да дадат...

Дали жените ќе сакаат да се пензионираат на 57, а мажите...

Јавноста е во исчекување на измените на пензиската регулатива со кои ќе се укине актуелната опција работниот век да се продолжи до 67 години,...

ПОЗНАТАТА НУТРИЦИОНИСТКА ОД ЛОНДОН СОВЕТУВА: Кожата ќе ви блеска ако внимавате...

Кога препорачувам нешто секогаш сакам тоа да е проверено и да имам сигурни докази. Овој текст го пишувам, иако кратко, за моето лично искуство...

Ма каква Германија, животот е во Македонија

 Животот е тука, бидејќи јас сум од Германија и пораснав со многу правила, правила..., а тука научив да уживам во животот, бидејќи сите ние...

УЧЕБНАТА ГОДИНА, ВЕРОЈАТНО, НЕМА ДА СТАРТУВА НА 1 СЕПТЕМВРИ: Како ќе...

Иако до 1 септември, кога во некој нормални времиња стартуваше учебната година останаа неполни десетина дена, никој во Македонија нема одговор на прашањето, кога...

(ФОТО) Причест од иста лажичка во време на корона вирусот

Илјадници православни христијани ширум државава не се исплашија од корона вирусот ниту пак ја испочитуваа забраната за собирање на јавни места, туку масовно чекаа...

Пендаровски од новата Влада очекува целосно спроведување на ЕУ агендата

Претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше и се обрати на Вебинар на тема „Геополитичките проблеми на Западен Балкан среде Корона криза, Евроатлантска перспектива“ организиран од...

Виолета Златкова, девојката која го победи вишокот на килограми: Сакајте ги...

Младата Македонка, која живее во Стокхолм, изгуби 30 килограми за неколку месеци, а доби самодоверба и здравје за цел живот, откако самата реши да...

РЕПОРТАЖА ОД КУМАНОВО: Слепите прогледуваат, немоќните проодуваат во село Брзак

Во кумановското село Брзак живее 56-годишната Радица Пешевска- Богдановска, која сите ја знаат како тетка Рада. Родена е во село Герман, Крива Паланка, но...

ЕКСКЛУЗИВНО: Интервју со д-р Иво Бошкоски, Македонец вработен во болницата „Џемели“...

 Доктор Бошкоски, ексклузивно за весникот ВЕЧЕР, изјави дека и во услови на светска пандемија со ковид-19, тој заедно со тим лекари успешно извршиле нов...

Инспекцијата урива дивоградби без пардон

Инспекциските служи на Општина Центар денеска отстранија застаклен објект на државно земјиште кој не поседува одобрение за поставување времени објекти. Станува збор за објект...

ИН МЕМОРИАМ: Почина проф. д-р Бојо Андрески, основачот на Европски Универзитет

По кратко боледување во петокот вечерта почина проф. д-р Бојо Андрески, лидер во приватното високо образование во Македонија и основач и сопственик на првиот...

Научници успеале да го декодираат вирусот Ковид-19 – компанија на Македонец...

Научниците веќе успеале да го декодираат вирусот Covid-19, познат како Корона. Веќе се работи со полна пареа на изработка на вакцина. Меѓу многуте лаборатории...

НУТРИЦИОНИСТИЧКИ СОВЕТИ ОД ЛОНДОН: Како да намалите неколку сантиметри во половината...

Луѓето обично најмногу се мотивираат да слабеат кога имаат некој  повод или пригода. Верувам дека Новата година е силен мотив за многумина. Така јас...

ТОЛКУ БИЛО УБАВЕЦУ НАШ – улични кучиња го растргнале белиот паун...

Белиот паун Белан кој го красеше дворот на храмот „Свети Архангел Михаил“ во населба Автокоманда беше нападнат од улични кучиња и буквално растргнат на...

МАРИЈА СОКОЛОСКА: Ако знаете кога да пиете вода, ќе ослабете брзо...

Во медиумите секодневно слушаме или гледаме препораки за разни  напитоци наводно за намалување на телесната тежина. Станува збор за голема маркетинг пропагада за наводно...

Кај струмичкото село Костурино откриена е праисториска населба стара 8 000...

Во близина на струмичкото село Костурино откриена една од најстарите праисториски населби во Македонија, но и поширокиот регион. Населбата е стара околу 8000 години...

Како се тргна на училиште за време на големата пандемија со...

За време на пандемијата со грип во 1918 година, иако светот во тоа време беше поинаков, дискусијата за поаѓањето на децата на училиште била...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети