Новиот, многу позаразен сој „делта плус“ изолиран и во Австрија

Бројот на ново заразени со коронавирус во Австрија експлодираше во последните денови. Експертите се нервозни и предвидуваат дека нема подобрување на повидок. Само вчера и...

На покана на Муцунски:Учесниците во трката за градоначалник на Аеродром на...

Учесниците на локалните избори во трката за градоначалник на  Аеродром денеска се дружеа во кафуле на покана на новоизбраниот градоначалник на таа општина Тимчо...

Нови 472 случаи на Ковид-19 од направени 3.431 тестирање, вкупно 14...

Во последните 24 часа, регистрирани се 472 нови случаи на САРС-КоВ-2 од направени 3.431 тестирање, пријавени се вкупно 14 починати лица – осум во...

Словенија:Опозицијата бара оставка од Владата поради вакцината „Џонсон и Џонсон“

Словенечката опозиција денеска побара оставка од Владата поради одлуката за вакцината „Џонсон и Џонсон“, откако 20-годишна девојка почина неодамна по примањето на оваа вакцина. Девојката...

САД ја осудија забраната за оддржување сенационален протест на Куба 

САД ја осудија одлуката на режимот на Куба да не дозволи оддржување на мирен сенационален протест на 15 ноември, соопшти синоќа Нед Прајс,...

ОДИХР: Локалните избори конкурентни со почитување на основните слободи, загрижуваат правните...

Локалните избори што се спроведоа вчера во Северна Македонија беа со натпреварувачки дух, со почитување на основните слободи, но се гледа дека има потреба...

Фирмите очекуваат бројот на вработени да се намали

Оценката за економската состојба на деловните субјекти во септември 2021 година е понеповолна во однос на претходниот месец, a поповолна во однос на септември...

На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез...

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози, соопшти Автомото сојузот. Сообраќајот на регионалниот пат 1202 Дебар-Маврово Ростуше во непосредна близина на...

Нови одрони кај делчевското село Очипала

Нови одрони вечерва повторно блокираат дел од коловозот на патниот правец Делчево – Македонска Каменица. Појавата е најизразена по првите свиоци кај месноста Очипала каде...

Уживате во зачинета и лута храна или ја избегнувате:одговорот на телото...

Зачинета храна ќе ви помогне да изгубите тежина и да ја одржите саканата тежина. Масните киселини се топат побрзо ако на секое јадење додадеме малку...

Заев: Преспанскиот договор донесе остварување на стратешките определби

За разлика од претходните политики и владата на ВМРО-ДПМНЕ, Преспанскиот договор донесе остварување на стратешките определби затоа што не калкулиравме со нашите политички кариери...

Папата порача: Здравствените работници имаат право да одбијат да изведуваат абортус

Здравствените работници имаат право да се повикуваат на приговори за совест и да одбијат да учествуваат во абортус, рече папата Франциско, кој постапката ја...

Заев од Гостивар: Бракот од интерес на ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса ќе...

Мицкоски и Села се споија околу заедничката безидејност и омраза кон другите. Затоа таа вештачка коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за Албанците, тој брак...

Шпанија:Пет лица беа уапсени под сомнение дека подготвувале терористички напад

Шпанската национална полиција уапси петмина осомничени членови на ќелијата на таканаречената Исламска држава во Барселона и Мадрид. Се верува дека осомничените (сите алжирски државјани) подготвиле...

Пукотници и експлозии во Бејрут, шестмина загинати и 30 повредени 

Најмалку шест лица се убиени, а 30 се повредени за време на денешните демонстрации што во Бејрут беа организирани од шиитски движења Хезболах...

Ахмети: Дехари е градоначалник за сите и затоа да го дадете...

Фатмир Дехари е градоначалник за сите и затоа да го дадете својот глас за него, повика вечерва лидерот на ДУИ Али Ахмети на предизборниот...

Отвориле гроб и барале накит на Градските гробишта во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против лице на возраст од 30 години за сторено кривично дело – Тешка кражба од член 236 став...

Финансиски измами во мисијата на ОН во Белорусија

Неколку вработени во мисијата на ОН во Белорусија помогнале при финансиска измама со средства од ОН наменети за правна помош за лица со попреченост...

Реакција од град Скопје: Во Дрисла не се согорува опасен отпад...

Од Град Скопје реагираа по обвинувањата од Инспекторатот за животна средина дека во Дрисла се третира опасен отпад. Во ЈП Дрисла освен медицински отпад кој...

ДЕЈЛИ МЕИЛ: Руски шпион ја украл формулата за вакцината АстраЗенека!

Руски шпион ја украл формулата за вакцината АстраЗенека, тврди порталот Дејли мејл. Русија денеска е обвинета дека искористила шпион од Британија за да ја...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети