Матијашевиќ распали по ОФМ: Претседателот Јовановски преку СМС ми диктираше кој...

Како гром од ведро небо пред десетина дена одекна веста за отказот на Никола Матијашевиќ од селекторската функција на македонската одбојкарска репрезентација која предизвика...

Градските власти развиваат туризам со распаднати фонтани, без јавни тоалети и...

Во самото срце на Скопје туристите ги пречекува нечистотија, одлепени плочки од големата фонтана на споменикот „Воин на коњ“, со нефункционална подна фонтана која...

Ова е срамота и гревота, пред четири години сонувавме за ЕП

Откако Македонската одбојкарска федерација (ОФМ) му даде отказ на селекторот Никола Матијашевиќ и го назначи Душко Николиќ, најдобриот одбојкар и воедно капитен на репрезентација,...

Грците сега бараат „Северна“ да се вметне и во РФМ, ФФМ,...

По елиминацијата на Македонија од ЕУРО, дојде  нов напад кон македонските федерации, овој пат од грчкиот медиум „huffingtonpost.gr“, кој бараа промена на името на...

Хероите пристигнаа во Македонија, преовладуваа емоциите (ФОТО)

Македонската фудбалска репрезентација пристигнаа во Македонија по историското учество на Европското првенство, на кое нашата селекција ги заврши настапите уште во групната фаза. Но,...

Калајџиќ опција во нападот

Австрискиот интернационалевц од редовите на германскиот бундеслигаш Штутгарт, Саша Калајџиќ, е најновата желба на раководните лица на италијанскиот калчо гигант Милан. Младиот напаѓач одигра...

ФФМ побара најстрога казна за Марко Арнаутовиќ

Фудбалската федерација на Мaкeдонија најостро го осудува националистичкиот испад на австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ, после постигнатиот гол на вчерашниот натпревар со Македонија упатени кон...

Селекторот Ангеловски: Посакувам Европа и светот да нѐ видат во вистинско...

Еден од главните „виновници“ што ќе ја гледаме фудбалската репрезентација на Македонија на Европското првенство е секако предводникот на националниот тим, Игор Ангеловски. Популарниот...

Стефан Ристовски: Ќе има големи изненадувања, нема да поминат сите фаворити

Македонската фудбалска репрезентација ќе дебитира за точно три дена на Европското првенство со мечот против Австрија во Букурешт, а полека сите селекции, како и...

Интервју: Лина Пејовска, поп-пејачка и идна студентка на Европски универзитет: Европскиот...

Европскиот универзитет ќе ми овозможи успешни студии, во тоа сум сигурна уште на самиот старт. На мене останува да бидам совесна, дисциплинирана во учењето,...

Македонија ќе оствари најмалку една победа!

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе има голема поддршка за време на Европското првенство. Според последните информации кои пристигнуваат од Романија, на првите два натпревари...

Трајковски: Време е да покажеме колку вредиме

По повредата на Илија Несторовски, главна алка во нападот на македонската фудбалска репрезентација на Европското првенство се очекува да биде Александар Трајковски, кој моментно...

Забрана за Македонците кои сакаат во живо да го следат дуелот...

Фановите на фудбалската репрезентација на Македонија нема да можат во живо да го следат последниот натпревар од групната фаза на ЕП 2020 против селекцијата...

„Вембли“ со најголем број натпревари

За прв пат во историјата, Европското првенство ќе се одржи во 11 градови низ континентот. Домаќини на натпреварите на турнирот ќе бидат Рим, Баку,...

Само пет гола го делат Роналдо од светскиот рекорд

Репрезентацијата на Португалија синоќа во Лисабон го совлада Израел со 4:0 во пријателски натпревар. Вториот гол го постигна Кристијано Роналдо. Тој има 43 гола...

Новинарот Арустамјан сепак доби акредитација

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека коментаторот на телевизијата „Матч“, Нобел Арустамјан, доби акредитација за Евро 2020. Спортскиот коментатор...

Секогаш гинеме за Македонија, време е за злато

Македонската одбојкарска репрезентација, денеска во 17 часот, го стартува походот по ново финале во Европската сребрена лига, а за таа цел популарните „Спартанци“, ќе...

Ангеловски: Сите сме со Барди во овие моменти, тоа нека биде...

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, го имаше првиот собир со избраниците за Европското првенство кое стартува на 11 јуни. Тој жали што засега...

Македонските фудбалери се ѕверови на терен, но и мајстори за жени

Сите со нетрпение го чекаме дебитантскиот настап на македонската фудбалска репрезентација на Европското првенство кое ќе се одржи ова лето. „Црвено- жолтите“ се во...

Несуден полицаец ќе ја претставува Македонија на ЛОИ во Токио

За разлика од повеќето спортови во Македонија, каратистите бележат сè позначајни резултати на меѓународно ниво, па токму од нив се очекува да го „обелат...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети