Норвежаните без Јоханесен на ЕП

Репрезентацијата на Норвешка ќе биде значително ослабена на претстојното Европско првенство во Унгарија и Словачка. Еден од најважните во бековската линија на Кристијан Берге,...

Барса по секоја цена ќе ги задржи Мем и Фабрегас

Француските репрезентативци Дика Мем и Лудовик Фабрегас, кои го носат дресот на Барселона, би можеле во каталонскиот клуб да останат подолг временски период, пишува...

Андерсон останува на клупата на Порто

Шведскиот ракометен стручњак Магнус Андерсон, го продолжи договорот со Порто до 2024 година. Соработката ја потврди португалскиот гигант на социјалните мрежи. Тренерот на тимот...

Грците сега бараат „Северна“ да се вметне и во РФМ, ФФМ,...

По елиминацијата на Македонија од ЕУРО, дојде  нов напад кон македонските федерации, овој пат од грчкиот медиум „huffingtonpost.gr“, кој бараа промена на името на...

Ракометот никогаш не беш моја пасија

Шведскиот ракометар Ким Екдал Ду Риц дефинитвон е “ тхе специал оне” во овој спорт.  Дваесети деветгодишниот лев бек на шведската ракометна репрезентација  уште...

Алушовски одбра 21 ракометар за новата сезона

Тренерот на се уште актуелниот европски и македонски ракометен шампион Вардар, Стевче Алушовски, одбра 21 ракометар на чии услуги ќе смета во новата сезона,...

Металург и Бутел ги дознаа противниците во квалификациите за ЛЕ

Тимовите на Металург и Бутел Скопје ги дознаа противниците во квалификациите за Евопската лига. Меѓу Горица, Спачва Винковци, Браун Ѓунѓеш, Констанца и ЦСКА Москва, Металург...

Сега не е време за пензија и простување

Селекторот и капитен на македонскатаракометна репрезентација Кирил Лазаров по реванш баражот со Чешка, направи анализа на средбата, истакна дека триумфот е заслужен и дека...

На мечот Кил – Елверум постигнати 77 гола, Сегед го торпедираше...

Унгарскиот шампион ПИК Сегед ја доби пресметката со ППД Загреб, во рамките на второто коло на Лигата на шампионите. Избраниците на Пастор, на домашен...

Борац не ми беше само попатна станица

Контроверзниот ракомњтен стручњак Веселин Вујовиќ, од наредната сезона по трет пат ќе седне на клупата на Вардар, а непосредно пред тоа каза дека тимот...

Има само уште едно место во четвртфиналето, за Аргентина, Хрватска или...

Ракометната репрезентација на Египет се пласираше во четвртфиналето на Светското првенство, откако одигра нерешено 25:25 со селекцијата на Словенија. Домаќините катастрофално го отворија натпреварот...

Сигурдсон селектор на Јапонија со 2024

Не направи ништо револуционерно во првите три годни од мандатот, но Јапонците се уште безрезервно му  веруваат на исландскиот ракометен стручњак Дагур Сигурдсон. Тој...

Гонзалез не мрда од Париз

Францускиот шампион ПСЖ објави дека е продолжена соработката со тренерот Раул Гонзалес за уште две сезони и екс тренерот на Вардар ќе остане во...

Шпанец ќе ја води ракометната репрезентација на Србија

Тони Герона и дефинитивно е новиот селектор на ракометната репрезентацијан на Србија,  пишува „Моцарт Спорт“.  Името на шпанскиот стручњак се спомнуваше меѓу кандидатите за...

Норвежанецот Сагосен ќе биде најдобар стрелец на СП

Најпознатата светска обложувалница „Вилијам Хил“ излезе и со квотите за тоа кој ќе биде најдобар стрелец на Светското првенство во ракомет, што моменто се...

Брестовац ќе им даде повеќе одмор на Лазаров, Манасков и Ристовски

Македонската ракометна репрезентација за повеќе од еден месец ќе настапи на Европското првенство во Австрија, а селекторот Данило Брестовац веќе го претстави планот на...

Заврши Светското првенство за Лука Циндриќ

Ракометната репрезентација на Хрватска ќе биде хендикепирана во преостанатиот дел од Светското првество во Египет за неиграњето на средниот бек Лука Циндриќ. Поранешниот играч...

Вардар поуспешен од Еурофарм Пелистер за 15.титула во ракометниот Куп на...

Во драматично финале на Ф4 завршницата во Кавадарци, Вардар го победи Еурофарм Пелистер со 23-22 и ја одбрани титулата во ракометниот Куп на Македонија....

Кинезите се откажаа од СЕХА Лига

Регионалната СЕХА Лига останува без еден тим. Станува збор за Пекинг Универзитет, кој во регионалното натпреварување се приклучи минатата сезона.  Оваа информација ја потврди...

Треба да играме како тим, само така ќе успееме

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалез, изрази задоволство од досегашниот тек на подготовките на тимот за СП 2019, а по пријателските натпревари со...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети