test

Вардар со Криштопанс против Кјелце

Џиновскиот десен бек на Вардар, Летонецот Даинис Криштопанс, дефинитивно ќе биде во составот на „црвено-црните" за пресметката попладнево против Кјелце во „Јане Сандански" од...

Шишкарев и Македа во Веспрем

Унгарски Веспрем полека го составува ростерот што го имаше Вардар. Негов член од наредната сезона ќе биде Данил Шишкарев, кој по седум години во...

Велковски го менува Серафимов во репрезентацијата

Данило Брестовац направи промена во списокот со ракометари кои ги планира за ЕХФ-неделата во ноември. Селекторот на македонската ракометна репрезентација реши да го врати во...

Вардар на мускули го победи Кристијанштад

Ракометарите на Вардар потешко од очекуванотo славеа на гостувањето кај Кристијанштад со 32:30, во 13. коло од Лигата на шампионите. Со оваа победа „црвено...

Морам нешто да сменам на следниот натпревар

Ракометарите на Еурофарм Пелистер, го претрпеа третиот пораз во четвртиот натпревар од Европската лига.  Битолчани на гостувањето во Љубљана загубија од  Тримо Требње со...

ОФИЦИЈАЛНО потврдено од МВР: Денис Тот бил претепан и убиен, двајца...

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека починатиот хрватски ракометар Денис Тот кој почина вчера, бил претепан. Посочуваат дека се приведени две лица, а...

Гонзалез го донесе Грин во ПСЖ

Францускиот ракометен гигант ПСЖ промовираше ново засилување, овој пат на  голманската позиција, но на располагање ќе го имаат дури наредното лето. Станува збор за...

Украина е посакуван противник, но и селекција која знае што сака

Репрезентацијата на Украина е една од попосакуваните противници, но тоа е селекција која во минатото покажуваше резултати за почит.  Се работи за селекција која...

Македонија во последната секунда ја победи Грција

Македонската женска ракометна репрезентација со максимални три победи ги заврши квалификациите за пласман во баражот за Светското првенство кое ќе се игра на крајот...

Георгиевски ќе се прости против Турција и Луксембург, за Манасков вратата ...

За Гоце Георгиевски од претходно се договоривме, ќе им дадеме шанса на помладите. Неговите последни натпревари како репрезентативец, кој дал многу за оваа репрезентација,...

Вардар доживеa тежок пораз од Кил во ЛШ

Екипата Вардар на доживеа тежок пораз на гостувањето кај Кил со 34-23 (18-14) во првиот натпревар во Лигата на шампионите за тимот во 2020...

Провокација: Селекторот на Грција наместо со Македонија најави пријателски натпревари со...

Македонската машка ракометна репрезентација ќе одигра два пријателски натпревари со селекцијата на Грција во Солун, во рамките на ЕХФ неделата и воедно како подготовки...

Грција ја изненади Црна Гора

Германија ја оправда фаворитската улога и запиша убедлива победа над Фарски Острови (34:26) на домашниот меч во баражот за пласман на Светското првенство 2023. Домашниот...

Дибиров трет стрелец во ЛШ

Левото крило на македонкиот ракометен шампион Вардар, Русинот Тимур Дибиров по шесте гола што ги постигна на мечот меѓу Вардар и Алборг во Лигата...

Војводина само лесен тренинг за Вардар

Македонскиот ракометен шампион Вардар, победнички ја почна новата сезона во Регионалната СЕХА Лига. „Црвено – црните“ на домашен терен ја совладаа Војводина со 25:21.Без...

Ракометар со синот пронајдени мртви, бремената сопруга уште е под урнатините

Турскиот ракометар Кемал Китахја и неговиот син Кинар беа пронајдени мртви под урнатините во градот Кахраманмарас, една недела по разорните земјотреси. Но, бремената сопруга...

Веселин Вуковиќ нема да ја предводи Словенија на ЕП

Црногорскиот ракометен стручњак Веселин Вујовиќ нема да ја предводи репрезентацијата на Словенија на претстојното Европско првенство. Според пишувањата на словенечките медиуми Управниот одбор на...

РФМ доби специјално признание од ЕХФ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) на денешниот последен ден од натпреварувањето во Скопје додели специјални признанија до Ракометната федерација на Македонија за беспрекорната организација на...

Вардар немаше стил на игра како минатата сезона, мораше да се...

Поразот на европскиот, македонски и регионален шампион Вардар од Кил во 4. коло од Лигата на шампионите си го зеде данокот. Доволно беше само...

„Фараоните“ му дадоа нов договор на Парондо

Поранешниот тренер на машкиот и женскиот тим на Вардар, Роберто Гарсија Парондо, потпиша нов договор со Египет. Парондо имаше состанок со челниците, кои исто...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети