Норвежанките богато наградени за освојување на златото на ЕП

Ракометарките на Норвешка за освоениот златен медал на Европското првенство што се одржа во Македонија, Словенија и Црна Гора, ја добија најголемата премија во...

Барса го задржа Ортега до 2026

Шпанскиот гигант Барселона го реши прашањето околу тренерското место, барем за наредните две сезони. Актуелниот стратег Антонио Ортега реши да ја продолжи соработката со...

Словенечкиот талент до 2024 во Барселона

Каталонскиот ракометен гигант Барселона го официјализираше трансферот со словенечкиот ракометен репрезентативец Домен Макуц.  Талентираниот словенечки ракометар стави потписот на договорот до 2024. Тренерот Чави Пасквал...

ОФИЦИЈАЛНО потврдено од МВР: Денис Тот бил претепан и убиен, двајца...

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека починатиот хрватски ракометар Денис Тот кој почина вчера, бил претепан. Посочуваат дека се приведени две лица, а...

Вардар поразен од Кил во полуфиналето на „Супер Глоуб“

Европскиот ракометен шампион Вардар доживеа пораз од германски Кил со 30:34 (15:17) во полуфиналето на „Супер Глоуб“, кое се одржува во Саудиска Арабија. Лошото второ...

Криштопанс си замина од Вардар

Европскиот ракометен шампион, тимот на Вардар, остана без еден од најдобрите играчи Летонецот Даинис Криштопанс. Летонскиот џин и дефинитивно си замина од тимот на...

Хансен доби понуда од шест милиони долари

Репрезентативецот на Данска, Микел Хансен, кој неодамна се врати на терените откако паузираше одреден временски период поради стресниот период низ кој минуваше, има богата...

Ги однесе Фарски Острови на ЕП и се врати на фарма...

Ракометната репрезентација на Фарски Острови испиша историја. Оваа мала островска земја со нешто повеќе од 50.000 жители ќе игра на Европското првенство во 2024...

Кастратовиќ повеќе не е тренер на Металург

Поранешниот македонски ракометен шампион , тимот на Металург спогодбено ја раскина соработката со тренерот Зоран Кастратовиќ. Тимот од Автокоманда во наредниот период ќе го води...

Данецот Ларсен прв професионален ракометар со коронавирус

Данецот Мадс Ленсах Ларсен е првиот професионален ракометар со дијагностициран Ковид-19. Олимпискиот и светски шампион со данската селекција почувствувал симптоми на грип, се пријавил...

Брестовац ќе им даде повеќе одмор на Лазаров, Манасков и Ристовски

Македонската ракометна репрезентација за повеќе од еден месец ќе настапи на Европското првенство во Австрија, а селекторот Данило Брестовац веќе го претстави планот на...

Ландин доби конкуренција во Кил

Германскиот бундеслигаш Кил се пофали со потпис на нов голман. Станува збор за Томас Мрква. Чешкиот интернационалец ќе биде втора опција на голманската позиција,...

Вардар ќе има пеколен противник во осминафиналето во ЛШ

Македонскиот ракометен шампион, екипата на Вардар, ќе игра против унгарски Веспрем во осминафиналето во Лигата на шампионите. Европската ракометна федерација (ЕХФ), потврди дека сите тимови,...

Германија ќе бара нов град домаќин за ЕП 2024

Германската ракометна федерација се најде во проблем пред Европското првенство што треба да се игра во 2024 година.  Поради доцнење на изградбата на новата...

Перуничиќ мисли дека е Жозе Мурињо

Во српската ракометна репрезентација на помалку од 20 дена до почетокот на ЕП е нарушена атмосферата откако селекторот Ненад Перуничиќ  ја прекине соработката со...

Чешка се откажа, Македонија ќе игра на СП во Египет!

Македонската ракометна репрезентација ќе игра на Светското првенство во Египет, кое ќе се одржи од утре до 31 јануари. „Црвено – жолтите“ на Мундијалот...

Оваа одлука ми беше најтешка, но знам дека е вистинска

Еден од најдобрите српски ракометари Петар Ненадиќ (35) одлучи даи стави крај на репрезентативната кариера, а за националниот тим одигра 78 натпревари и постигна...

Ракометрот кој ги плукаше македонските навивачи доби голема казна

Ракометарот од репрезентацијата на Црна Гора, Марко Ласица, доби парична казна од страна на ЕХФ во висина од 5.000 евра. Дисциплинската комисија на ЕХФ...

„Самсоненко сакаше да си заминам од Вардар“

Поранешната репрезентативка на Франција, Алисон Пино, одигра две сезони во некогашниот македонски шампион Вардaр, 2013/2014 и 2014/2015. Пино двапати играше со Вардар на Ф4-турнирот...

Македонија минимално поразен од Црна Гора

Македонската женска сениорска репрезентација на Македонија, претрпе нов пораз во ЕХФ Евро Купот, откако и во вториот натпрева беше поразена од Црна Гора, овој...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети