МИ ЛЕЖИ НА СРЦЕ, СУЗАНА ТУРУНЏИЕВА: Што крие женската сукња?

Можеби многумина од вас немаат поим, ниту некогаш би им паднало на памет да се стават на размислување дали и каква моќ има женската...

Колумна, Сузана Турунџиева: Црна овца

Сигурно многу пати досега сте имале прилика да запознаете некоја „црна овца“, каква што веројатно има во секое семејство. Не дека се овци, ниту...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Која вистина?

 Проблемот кој постои помеѓу Македонците и Бугарите, е проблемот со вистината. Која вистина е точна, македонската или бугарската? Дали може да постојат две вистини?...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Македонски концепт!

„За туѓи бели дворови, копај си црни гробови!“, напиша безвременскиот Рацин, во надеж дека само што не дошле македонските бели мугри. Со надеж дека...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Идеализам и реализам

Како што знаете, започнавме со активности во насока на промовирање на поинаква понуда за политичката сцена во земјава. Ја именувавме Македонски Концепт, од проста...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Исцелување на душата

Времето изминува, просторот се менува, само душата продолжува да учи од секој нов миг и да го бара патот кон својот вечен мир.Исцелувањето на...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Послание до ПАТРИОТИШТАТА!!!

Реформистот Петар Богојески по повод пресудата за настаните од 27 април објави статус на својот Фејсбук профил во кој пишува:Послание до ПАТРИОТИШТАТА!!!Почитувани патриотишта, прејаки...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Страв

Стравот и негативното размислување се најголемите непријатели на мирот и хармонијата. Опсесивното стравување и умислување разни опасности создава голем емоционален набој, уништувајќи ги можностите...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Атараксија

Атараксија, духовно спокојство, смирение, живот без страв. Мораме да решиме само уште еден проблем. Што е нашата македонска атараксија? Грците тоа одамна го сториле....

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА:  Трик прашања

Голема група на клонови или поточно луѓе задоени на иста партиска града, цело време повторуваат иста мантра: сите што не биле за ЕУ, ќе...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Утреш куќа не крепи

Нова година, нова надеж. Некој ќе каже, нов почеток. Се согласувам со надежта, но не и со новиот почеток. Продолжуваме онаму каде што бевме...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: ВМРО победи, СДСМ и ДПМНЕ изгубија!

Прославивме 28 години државност! Независна држава! Македонија низ болка и мака... децении во борба... во борба... денес имаме држава. Историското ВМРО имало парола „Преку...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Кинески мудрости

Стаорецот е првиот знак на циклусот на 12-те животни на кинескиот зодијак, така што неговото владеење ќе донесе нови почетоци, регенерација, иницијативност, просперитет и...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Излез од Криза

Колку и да се големи проблемите, неопходно е да размислуваме позитивно и да се надеваме дека ќе пронајдеме решение за излез од кризата. Главното...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: До гуша во правда

Кој е нормален ќе полуди. Ваков правен хаос, досега невиден дури ни во жална Македонија, не се очекуваше ниту од само наречените реформатори. Аман,...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Посреќно јас

Животот е таков какви што се нашите мисли, зборови и дела. Себенадградбата, позитивниот дух, волјата и оптимизмот се основни за создавање ново јас и...

КОЛУМНА, СУЗАНА ТУРУНЏИЕВА: Емоционална мапа

Ви текнало ли некогаш да помислите дека секој од нас е сопственик на некоја своја лична (индивидуална) „мапа“, која треба некој да ја протолкува...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Пријатни мигови

Најголема мудрост на животот е да ја пронајдеме смислата во мигот на сегашноста. Фокусот секогаш треба да го ставаме кон мигот на сегашноста, зашто тоа...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Одговорност

Сите ние живееме во општество (свет) во кое преовладуваат површните и неискрени односи помеѓу луѓето. Алчната ориентација кон создавање што поголем профит предизвика да...

Загина Коби, а Би-би-си го погреба Леброн Џејмс (ВИДЕО)

Голем скандал се случи по падот на хеликоптерот, во кој загина легендарниот НБА кошаркар Коби Брајант и неговата тринаесетгодишна ќерка Џијана.Имено, светско познатата телевизија...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО