Дома 2022 мај

Месечна Архива: мај 2022

Заработи милиони и се откачи од негативниот рекорд

Екипата на Бостон се пласираше во НБА лигата, откако го совладаа Мајами со 100:96 и со 4-3 во победи, си закажаа борба за прстенот...

СЕФФ: Инвестиции од 1,7 милијарда евра во автопати, дигитализација и во човечки капитал

Во тек е амбициозна инвестициона агенда во инфраструктурни проекти во земјава. Инвестициите во патната инфраструктура од Коридор 8 и 10, автопатите Скопје-Блаце и Кичево-Букојчани,...

Маричиќ на СЕФФ: Реформата на јавната администрација првпат станува дел од процесот на преговори

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска учествуваше на „Скопскиот економски и финансиски форум“, на панелот посветен на „Нови предизвици...

Петровска во посета на Воениот колеџ на копнената војска на САД во Пенсилванија

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во рамки на работната посета на САД го посети Воениот колеџ на копнената војска на САД во државата Пенсилванија,...

Шолц: Германија останува на целта да биде независна од руската нафта до крајот на...

Германија останува на својата цел да стане независна од руската нафта до крајот на годината, изјави денеска канцеларот Олаф Шолц, додавајќи дека допрва треба...

Комуналните редари изрекоа осум казни за прекршување на Законот за јавна чистота изминатава недела

Комуналните редари на Град Скопје континуирано спроведуваат контроли на терен, при што изминатава недела изречиле осум казни за прекршување на Законот за јавна чистота. –...

Без вода корисниците од неколку улици во Маџари

Од 16.40 часот попладнево без вода ќе бидат корисниците од улиците „Париска комуна“, „Разлошка“, „Беровска“, „Пехчевска“, „Ордан Пиперка“, „Донче Штипјанче“ „Жан Жорес“ и „Никола...

Влијанието на тутунската индустрија врз животната средина е огромно и разорно

Светската здравствена организација (СЗО) во својот нов извештај за последиците од пушењето предупредува дека тоа не само што претставува огромна штета за здравјето на...

Дефиле за 77 години постоење на Црвен крст на град Скопје

Дефиле на хуманоста, со мото „За Скопје со љубов“, се организираше попладнево  по повод 77 години од основањето на Црвен крст на град Скопје. ...

Голема операција на француската полиција насочена кон „ултрадесничарското движење“ во Алзас

Француската полиција спроведе голема операција насочена кон пет лица осомничени дека припаѓаат на „ултрадесничарското движење“ во Алзас, при што беа запленети муниција и оружје, јави...

ОН: Во Украина убиени повеќе од 4.000 цивили

Повеќе од 4.000 цивили се убиени за време на војната во Украина, соопшти Канцеларијата за човекови права на ОН. Според ОН, досега во Украина се...

Поранешниот британски јавен обвинител Рајт го повика Џонсон да поднесе оставка

Поранешниот британски државен обвинител Џереми Рајт го повика премиерот и партиски колега Борис Џонсон да поднесе оставка, поради забава во официјалните простории за време...

Генчовска: Се подготвуваме за официјална посета на експерти од македонското Министерство за надворешни работи

Не, не преговараме, се подготвуваме за официјална посета на експертските тимови на Министерството за надворешни работи на Бугарија и МНР на Република Северна Македонија,...

Вработен во училиште се соблекол пред малолетничка

Полициски службеници на СВР Велес во понеделникот го привеле во полициска станица С.Ф., поради сомнение дека се соблекол пред малолетно женско лице во двор на...

Донесена Фискалната стратегија и Стратегијата за управување со јавниот долг на Македонија за 2023-2025...

Владата на денешната седница ја донесе Фискалната стратегија на Република Северна Македонија за 2023-2025 година (со изгледи до 2027 година). Среднорочната фискална стратегија, се наведува...

Дали јагодите ќе станат забрането овошје? Истрага во САД и Канада за нивна поврзаност...

Американските и канадските регулатори за храна истражуваат епидемија на хепатитис А што може да се поврзе со свежи органски јагоди. „Не јадете, сервирајте или продавајте...

Бензините отидоа над 100-ка: Рекордни цени од ноќеска на полноќ

Регулаторната комисија за енергетика попладнево донесе одлука за значително поскапување на цената на горивата. Од ноќеска на полноќ бензините ќе се продаваат по рекордна...

Фернандо Алонсо: Сè ме боли

Шпанскиот Ф1 возач, Фернандо Алонсо, возел со сериозни болки на последната трка за Големата награда на Монако, како последица на несреќата што ја имал...

Мицкоски од Конгресот на ЕПП: Македонија, што поскоро да ги почне преговорите

Ова се тешки времиња за нашиот континент, како и за нашиот глобален систем на демократски вредности. Сепак, тешките времиња обично го покажуваат најдоброто кај...

Продолжен рокот за аплицирање на земјоделците за субвенции од државата

Владата на денешната седница донесе измени и дополнување на Уредбата за поблиските критериуми за директни плаќања, корисниците на средствата, максималните износи и начинот на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети