Дома 2022 мај

Месечна Архива: мај 2022

Казнети 146 возачи во Скопје, 25 за возење без дозвола

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден на територија на Град Скопје изречени се вкупно 146 мерки, меѓу кои за...

Ковачевски: Огромно признание за сите работници во земјата, Владата им е искрен сојузник

Премиерот Димитар Ковачевски им го честиташе Денот на трудот – 1 Мај на сите работници и работнички во земјата. Во неговата празнична порака премиерот истакнува...

Русија ја обвинува Украина за убивање на украински цивили?!

Русија ја обвини Украина за убивање и ранување на сопствените цивили во гранатирањето на јужниот регион Херсон. Руското министерство за одбрана тврди дека украинските сили...

Актерката од „Ургентен центар“ ја загуби битката со ракот

Актерка Џосара Џинеро, позната на јавноста по улогата во серијата „Ургентен центар“ (ЕР), почина на 48-годишна возраст по долга и тешка битка со ракот....

Приведени дилери и комарџии од Тетово

Полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Тетово синоќа во 00:15 часот го лишиле од слобода И.Б.(39) од...

Евакуирана првата група цивили од Азовстал

Првата група цивили синоќа е евакуирана од челичарницата Азовстал, што е последна точка на украинскиот отпор во Мариупол. – Тие се префрлени на договорената локација...

Тренчевска: Поголеми права, безбедни работни места и достојни услови за секој работник

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска со видео обраќање го честиташе 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот. -За Владата и Министерството...

Џафери: Постојано да се бориме за почитување на работничкиот труд и работничките права

Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка по повод 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот. Во честитката, Џафери порачува дека сите постојано треба да...

Пендаровски: Да се бориме за вистинска валоризација на секој работник

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка по повод Денот на трудот со порака дека Први мај е вистинска можност за потсетување на нашиот стремеж...

Најсвежо во Лазарополе, најмногу врнежи во Куманово

Во изминатите 24 часа најмногу дожд, 19 литри на метар квадратен, наврнале во Куманово, а најмалку, еден литар, во Маврово, Лазарополе, Штип и...

Коловозите влажни, се препорачува внимателно возење

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Интензитетот надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини од македонска страна,...

Руски воен авион го нарушил воздушниот простор на Шведска

Руски авион Ан-30 на кратко навлегол во воздушниот простор на Шведска, соопшти армијата. Шведските воени авиони го следеле инцидентот и го фотографирале рускиот авион. Во...

Заедничка молитва за мир во Украина

Трите најголеми верски заедници во земјава, Македонска Православна црква, Исламската верска заедница на РСМ и Македонска Католичка црква, денеска на територијата на целата држава...

Првомајски синдикален протест, се бара зголемување на платите

Сојузот на синдикати на Македонија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден на трудот со синдикален протест барајќи усогласување на останатите плати со порастот на...

Секогаш ќе има потреба да се штитат работничките права, најбитно е како се прави...

Лазар Ангелески е пензиониран синдикален лидер. Повеќе од 20 години беше на чело на Регионалниот синдикален совет на ССМ во  Прилепскиот регион. Беше „прв синдикалец“...

Времето денеска – променливо облачно со повремен пороен дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд. Локално врнежите ќе бидат поројни и пообилни, проследени со појава на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети