Дома 2022 мај

Месечна Архива: мај 2022

Ковачевски – Рено-Басо: Поддршка од ЕБРД за започнатите проекти и справувањето со aктуелните предизвици

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министерот за финансии, Фатмир Бесими, се сретна со претседателката на ЕБРД, Одил Рено-Басо, придружувана од делегација од Европската банка...

Фон дер Лајен: Треба да спречиме заобиколување на санкциите против Русија

Дводневниот вонреден самит на ЕУ заврши со уште неколку политички договори во делот на енергијата, храната и одбраната, а нов пакет санкции против Русија...

Кривични пријави за двајца матичари и Јорданецот кој со лажни податоци извади македонски документи

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Единица за финансиски криминал поднесе кривична пријава против Н.А.(28) од Јордан, поради постоење основи на...

Навални: Ми се закануваат уште 15 години затвор, можеби Путин потајно ме обожава

Рускиот опозиционер Алексеј Навални изјави дека против него е покренато ново обвинение и дека му се закануваат дополнителни 15 години затвор. „Што знам? Можеби Путин...

Орбан: Предлогот на ЕК за забрана на руската нафта во Унгарија е поразен

Унгарскиот премиер Виктор Орбан оцени дека „предлогот на Европската комисија за забрана за употреба на руската нафта во Унгарија е поразен“. „Унгарските семејства можат мирно...

Белгија не очекува прекин на испораката на гас од Русија

Откако руската државна компанија „Газпром“ денеска ја прекина испораката на гас за Холандија во соседна Белгија велат дека засега нема индиции дека истото би...

МЖСПП: Државниот мониторинг систем за квалитет на воздухот е повторно во функција

Веб-страницата http://www.air.moepp.gov.mk е повторно во функција и можат да се следат податоците од мерните станиците за квалитет на воздухот од Државниот мониторинг систем, соопшти Министерството за животна...

Ковачевски: Борбата со дезинформациите е заедничка одговорност и бара мултисекторски пристап

Ве уверувам дека сите препораки од конференцијата јас и Владата ќе ги земеме како суштински придонес во остварувањето на нашата заедничка цел. Да изградиме...

Врховната Рада му воведе 10-годишни санкции на рускиот патријарх Кирил

Врховната Рада денеска гласаше за воведување 10-годишни санкции против поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил и другите претставници на РПЦ. „Радата гласаше за воведување...

Наоми Осака за влакно ѝ избега на смртта

Јапонската тенисерка Наоми Осака мина низ страшна и стресна ситуација во Њујорк. Само неколку дена по пукањето во училиште во Тексас, каде што загинаа...

ССМ бара Собранието да не расправа за недела неработен ден

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) во врска со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи во делот на одредбите...

Верстапен и Перез имаат еднакви шанси за победа

Шефот на тимот на Ред Бул во Формула 1 шампионатот, Кристијан Хорнер, тврди дека Серхио Перез и Макс Верстапен имаат ист статус во тимот,...

Ново „оружје“ – приватни сателитски снимки

Сателитските снимки станаа ново информативно оружје, особено кога станува збор за националната безбедност. Помина времето кога само владите можеа да собираат напредни разузнавачки информации...

Моравјецки: Сакам да го видам Путин надвор од Кремљ

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска изјави дека би сакал да го види рускиот претседател Владимир Путин „целосно отстранет“ од Кремљ, јави ДПА. „Доколку Европа и...

Затвор за Груевски и Божиновски, седиштето на ВМРО-ДПМНЕ да биде одземено, предложи обвинителството за...

Никола Груевски и Кирил Божиновски обвинети во случајот „Талир 2“, да бидат прогласени за виновни, додедека седиштето на политичката ВМРО-ДПМНЕ да биде одземено, предложи...

Скок на цената на нафтата по европскиот договор за забрана на увоз од Русија

Цените на нафтата денеска се зголемија на 124 долари, поттикнати од договорот на ЕУ за забрана на увоз на руска нафта од бродови и...

Tурција сака официјално да го промени името во Türkiye

Турција официјално побара Обединетите нации и другите меѓународни организации да го сменат името на земјата во Туркије, изјави министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Анкара...

Од утре маската нема да биде задолжителна во затворените простори во Грција

Задолжителната маска во затворените простори во Грција од утре се укинува, а исклучок се болниците, домовите за стари лица и јавниот градски превоз, додека...

Хорор сцена во „Азовстал“: Руската војска пронашла 152 тела на украински борци во ладилник

Руската војска соопшти дека пронашла тела на 152 украински борци во подземни бункери во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол, која ја зазема на...

Се трга бугарското вето во јуни – условите на Софија влегуваат во преговарачката рамка...

Францускиот претседател Емануел Макрон, деновиве, во Париз ќе им претстави некој рамковен текст, кој треба да биде гаранција за Бугарија за да го подигне...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети