Дома 2021 март

Месечна Архива: март 2021

Осуда за видеото на Џамбаски од Делегацијата на ЕП во Мешовитиот парламентарен комитет Северна...

Изразуваме длабока загриженост во врска со видеото на европратеникот, во кое се изразуваат територијални претензии кон Северна Македонија од страна на партија во бугарската...

Заврши координацијата кај Џафери, вечерва нема седница за одложување на пописот

Нема услови денеска да се одржи седница на Собранието за одложување на пописот. Ова е епилогот од попладневната координација кај претседателот на Собранието Талат...

СТО прогнозира раст на светската трговија од осум проценти

Светската трговска организација (СТО) очекува светската трговија со стоки да порасне за осум проценти во 2021 година, по падот од 5,3 отсто во 2020 година. Растот се очекува да...

Нафтата поевтинува – побарувачката ќе расте помалку

Цените на нафтата денеска паднаа под 64 долари на меѓународните пазари, откако трговците се загрижија за проценките на водечките производители дека побарувачката годинава ќе...

Ова се нарко-босовите од Грчец: Објавени потерниците за осомничените од „Планина“

Највозрасниот од наркобосовите кои се осомничени во истрагата за предметот „Планина“ има 42 години, а најмладиот, пак, има 20 години. Министерството за внатрешни работи ги...

Се зголемува минималната плата, недела ќе биде неработен ден, работниците во трговските центри ќе...

Висината на минималната плата ќе се покачи за 1,7 проценти и од април 2021 година ќе изнесува 22,146 денари бруто или 15,194 денари нето,...

„Смртоносните“ Т-клетки ги убиваат позаразните варијанти на корона вирусот

Клучна компонента на имунолошкиот систем позната како Т-клетка ефикасно се бори против најинфективните варијанти на ковид-19 и зголемениот ризик од реинфекција, покажала студијата на...

Нов црн ковид биланс во последното деноноќие: 32 починати, 1511 новозаболени лица

Во последните 24 часа се направени 4.445 тестирања, а регистрирани се 1.511 нови случаи на КОВИД-19 во: -Скопје 654 -Куманово 116 -Битола 86 -Велес 68 -Прилеп 64 -Тетово 56 -Гостивар 55 -Кавадарци,...

Совршена врска или пекол? Исти хороскопски знаци во љубовна врска

Врската меѓу два исти хороскопски знаци може да биде или совршена, или вистински пекол. Иако не сте идентични, ќе видите некои од вашите најдобри...

ССМ: Работниците надгласани за минималната плата од Владата и работодавачите

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) соопшти дека на денешната седница на Економско – социјалниот совет (ЕСС), прв пат, за потребата од усогласување на...

Прв случај со компликации од вакцина на „АстраЗенека“ кај нас: 28-годишна жена со тромобоцитна...

Првиот случај со тромбоцитна реакција на вакцината на „АстраЗенека“ е регистриран кај 28-годишна жена, потврди министерот за здравство, Венко Филипче. Жена на возраст од 28...

ЕМА не утврди фактори на ризик за згрутчување на крвта во случаите по имунизацијата...

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека засега не идентификувала фактори на ризик како што се возраст, пол или претходна историја на згрутчување...

АстраЗенека ја почитува одлуката на Германија да ја ограничи употребата на нејзината вакцина

Компанијата АстраЗенека соопшти дека ја почитува одлуката на Германија да ја ограничи употребата на нејзината вакцината против коронавирус – но повтори дека други здравствени...

Гугл склучи договори за објавување содржини со повеќе од 600 медиуми

Гугл денеска соопшти дека склучил договори за објавување содржини со повеќе од 600 медиуми ширум светот, најавувајќи дека ќе одвои една милијарда долари за...

Ништо не сме сокриле за потеклото на пандемијата, тврди Кина

Кинескиот здравствен експерт Лиан Ваниан изјави дека нема фактичка основа за да се поддржат тврдењата дека Кина не споделила информации со истражувачи назначени од...

Курц: Австрија следната недела најверојатно ќе ја нарача руската вакцина

Австрија следната недела најверојатно ќе нарача милион дози од руската вакцина „Спутник В“, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц, без да прецизира дали ќе...

Во Велешката болница има готов проект, но нема средства за изработка на довод за...

ЈЗУ Општа болница Велес има изработен проект, но засега нема средства за реализација на довод за кислород, за тешко болните со Ковид-19 на Инфективно...

Димитров – Пахор: Евентуалниот неуспех на ЕУ за консензус за старт на преговорите со...

Евентуалниот неуспех на ЕУ во постигнувањето консензус за почнување на преговорите со Северна Македонија ќе има регионални импликации и затоа е неопходен одлучен и...

Бруто надворешниот долг на крајот од четвртиот квартал лани изнесувал 8.630 милиони евра

На крајот на четвртиот квартал од 2020 година бруто надворешниот долг изнесува 8.630 милиони евра или 80,2 отсто од БДП и забележа квартално намалување...

САД и уште 13 држави се сомневаат во извештајот на СЗО за потеклото на...

САД и десетина други земји изразија сомнежи во студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за можното потекло на коронавирусот во Кина, укажувајќи на доцнење...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети