Дома 2021 март

Месечна Архива: март 2021

Османи: Односите со Бугарија на најниско ниво, има потенцијал да се врати дебатата на...

Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска оцени дека неколкуте претходни протесни ноти од Бугарија до земјаваа и повикувањето на  македонскиот в.д. амбасадор во Софија на разговор...

Супер брз тест за коронавирус доаѓа од Израел, ЕУ го одобри за употреба

Израелската компанија Њусајт денеска соопшти дека добила одобрување од ЕУ за својот брз тест за коронавирус, кој треба да помогне за побезбедно патување. Резултатите...

Во Здравствениот дом во Велес до 15 часот вакцинирани 41 граѓани над 77-годишна возраст

На Пунктот за вакцинација во ЈЗУ Здраствен дом во Велес  во поранешната Ушна амбуланта од утрово од 8 часот до 15 часот се вакцинарани...

Во штипскиот ковид центар нема слободни кревети: Ќе се отвори модуларната болница

Се прават последните подготовки и се потпишуваат договорите за ставање во функција на модуларната болница во Штип, информира за МИА директорот на Клиничка болница-Штип,...

Светската банка прогнозира раст на македонската економија од 3,6 отсто оваа и 3,5 проценти...

Светска банка во најновиот извештај прогнозира раст на македонската економија за годинава од 3,6 отсто и за наредната од 3,5 проценти. Од земјите во регионот...

Починаа две родилки позитивни на Ковид-19 породени на ГАК 

Во изминатото денонокие починаа две родилки позитивни на Ковид-19, кои овој месец беа породени во Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство-Скопје.  Една од родилките...

ДПА: Лимитирањето на употребата на АстраЗенека ќе ја забави и онака бавната имунизација во...

Одлуката на Германија да ја ограничи употребата на вакцината на АстраЗенека против Ковид-19 на луѓе над 60 години предизвика загриженост дека со тоа дополнително...

Џафери: Не можам да кажам кога ќе бидат донесени измените на Законот за попис,...

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска ги поздрави напорите што, како што рече, биле направени за одблокирање на работата на Собранието, но, требало во...

Kинеските вакцини се покажале безбедни, тврдат експерти на СЗО

Експерти на Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопштија дека вакцините на кинеските лаборатории „Синофарм“ и „Синовак“ се покажаа безбедни и ефикасни против Ковид-19, но,...

Најмалку 20 случаи на Ковид-19 на Света Гора, забраната за посети продолжена до 15...

Околу 20 случаи на Ковид-19 се потврдени на Света Гора, а еден монах е хоспитализиран и приклучен на апарати, објави грчкиот весник „Македониа“, јави...

Без вода утре повеќе улици во Карпош

Без вода утре од 9:00 часот ќе бидат корисниците од улиците: „Дрезденска“, „Алжирска“, „Њуделхиска“, „Бахар Моис“, „Каирска“, „Римска“, „Атинска“, „Панче Пешев“ и „Наум Евро“...

Благодарници за успешно организирани крводарителски акции на четири средни училишта

Четири средните училишта во градот Скопје кои во текот на изминатата година на светска пандемија успешно организираа крводарителски акции денеска од Институтот за транфизиона...

Мозамбик: Луѓето бегаат од Палма по терористичкиот напад, има многу повредени

По неколкудневните борби во крајбрежниот град Палма во северниот дел на Мозамбик, во јавноста се појавуваат се повеќе детали за бруталноста на нападите на...

ЕУ досега добила 107 милиони дози вакцини против Ковид-19

Европската унија досега има добиено 107 милиони вакцини против Ковид-19, соопшти денеска Европската комисија. Најмногу дози се добиени од вакцината на Фајзер/Бионтек – 67,25 милиони,...

Од утре слободен влез во Хрватска за вакцинирани против Ковид-19

Вакцинирани со обете дози на вакцината, вклучително и кинеската и руската и оние кои прележале Ковид-19 во последните шест месеци од утре ќе можат...

Луетиќ: Хрватска има најбрз раст на новозаболени со Ковид-19 во Европа

Претседателот на Хрватската лекарска комора Крешимир Луетиќ денеска изјави дека врз основа на неделна и двонеделна инциденца, земјата има најбрз раст на новозаболени со...

Ѓорче ќе го добие првиот затворен базен во ООУ „Димитар Поп Георгиевски“

Градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски и директорот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) Наумче Мојсовски денеска извршија увид во градежните работи на...

За Велигден на бања во Србија или на прошетка покрај Охридско Езеро

И покрај неизвесноста на ситуацијата со ковид-19 туристичките агенции веќе ги објавија понудите за претстојните велигденски и првомајски празници. Доколку нема карантин или дополнителни...

Гонзалес Лаја: Дигиталните сертификати за вакцинација на ЕУ ќе бидат подготвени најдоцна во јуни

Дигиталните сертификати за вакцинација на ЕУ ќе бидат подготвени најдоцна во јуни, рече шпанската министерка за надворешни работи Аранча Гонзалес Лаја. Минатиот месец, лидерите на...

И Римската бања на Плаошник културно наследство во опасност

 „Во текот на оваа година ќе се изведе потпорниот sид како прва фаза, a во текот на наредната година и покривната конструкција. Дури потоа...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети