Дома 2019 декември

Месечна Архива: декември 2019

Дејан Кулушевски ќе потпише за „Јувентус”

Швеѓанецот со македонско потекло Дејан Кулушевски е блиску до трансфер во италијанскиот шампион Јувентус. Според пишувањата, Кулушевски се договорил да потпише петгодишен договор. Аталанта ќе добие...

ОЈО најави жалба на решенијата за осумтемина осомничени за злоупотреба на положбата и овластувањето

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најавува жалба по денешните решенија на судијата на претходна постапка за осумте лица осомничени...

Дали Љубљана станува новата европска туристичка мека?

Словенија дефинитивно е новата европска туристичка „хит" дестинација. Ако до пред неколку години за најголем дел од европските туристи, таа беше само пропратна земја...

Онаму каде што се чува божиќниот дух

Божиќните и новогодишните празници со години се инспирација за многу писатели кои наоѓаат мотивација да пишуваат за празничниот дух и значење – споделувањето, пријателството,...

„Напрај се Василичар” – мото на овогодишниот Вевчанскиот карневал

Под мотото „Напрај се Василичар", Вевчанци ги завршуваат подготовките за Вевчанскиот карневал на 13 јанаури кога ќе ги покажат маските што се подготвуваат цела...

Џабе ме фаќаат за гуша, не им се плашам

Фудбалот одамна не е резервиран само за мажите. Во последно време на фудбалскиот терен има сè повеќе жени, но не само оние кои се...

Новата фризура на Кристијано Роналдо ги зачуди сите во Јувентус

Екипата на Јувентус денеска продолжи со тренинзи по божиќниот одмор, а во центарот на вниманието како и секогаш беше Кристијано Роналдо, но овојпат поради...

Се гледаме на вечера, во виртуелна реалност

Елитниот ресторан „Џејмс биард хоус“ во Њујорк е познат по револуционерни идеи, и по посебниот однос кон електронските уреди, па така, од пред неколку...

Куќен притвор за четири лица и мерки на претпазливост за едно лице за незаконско...

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје на четири лица им определи мерка куќен притвор, а на едно лице мерки на претпазливост...

Потпишан колективниот договор во културата

Вработените во културата конечно по 15 години добија колективен договор со кој ќе имаат регулирани работнички права, а од 1 јули следната година ќе...

Како неочекуван новогодишен бакнеж: Коктел со шампањ и шеќерна волна

Да се разбереме, шампањот не е за опивање, ни за претерување, во него не се ужива како во зреено вино. Шампањот е за наздравување,...

Социјално-битовата драма „Мој Термин” прикажана во Делчево

Во Делчево вечерва беше изведена Социјално-битовата драма „Мој термин". Како што истакна Зекир Абдулов од невладината „КХАМ" од Делчево, претставата е дел од проектот...

Марковиќ до Амфилохие: Ова е последно предупредување

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ го предупреди денеска митрополитот Амфилохије да не поттикнува немири во Црна Гора. – Ова е последно предупредување до митрополитот Амфилохије да...

Суеверијата поврзани со почетокот на Нова година

Телеграф – Белград Новата година претставува почеток на еден убав, продуктивен и многу среќен период во кој треба да дојде до остварување на многу желби. Долгата...

Фешта во тренинг центарот на Лацио, дојдоа дури 12.000 навивачи

Отворениот тренинг на фудбалскиот клуб Лацио и прикажувањето на трофејот од Суперупот на Италија, натера околу 12 илјади фанови на римските „орли" да се...

Шведска затвори реактор по 40 години работење

Шведска денеска затвори еден од четирите нуклеарни реактори на својата најголема електрана по повеќе од 40 години работење поради, како што тврдат операторите, непрофитабилност...

Судан: Осудени 27 полицајци на смрт поради убиство на учител

Дваесет и седум припадници на суданските безбедносни сили денеска се осудени на смрт со бесење поради убиство на учител, кој е уапсен за време...

Дел од автопатот Атина – Ламиа затворен за сообраќај поради снежно невреме

Поради силните врнежи од снег, со одлука на полицијата, попладнево е затворен дел од автопатот Атина – Ламиа за сите возила во двата правца,...

Претседателот Пендаровски се сретна со претставници на Комората на извршители

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски се сретна со претставници од Комората на извршители, а на средбата присуствуваше и министерката за правда Рената...

Во штипското училиште „Славејко Арсов” инвестирани 30.000 евра

Во Општинското основно училиште „Славејко Арсов" во штипската населба Баби од денеска стартуваше изградбата на мало игралиште, со површина од 350 метри квадратни. Градоначалникот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети