Дома 2019 декември

Месечна Архива: декември 2019

Шекеринска: 2020 ќе биде безбедна, сојузничка, посилна година

Пречекот на 2020 ќе биде можност за преиспитување што сме постигнале, што можеме повеќе, што треба поинаку.  Но, сите ќе бидеме обединети во надежта...

Новата 2020 година пристигна на Самоа

На јужнопацифичкиот остров Самоа почна Новата 2020 година. Жителите на малата островска земја први ја пречекаа Новата година на планетата. По Самоа, Нова година ќе пристигне...

Итната медицинска помош за новогодишните празници ќе работи 24 часа

Службата за Итна медицинска помош со домашно лекување за време на новогодишните празници во текот на 24 часа ќе се грижи за здравствената состојба...

Почнува со работа новата полициска единици/фото галерија

Во полицискиот центар Ѓорче Петров е промовирана новата Единица за интервентна полиција формирана од досегашната Единица за јавен ред и мир, Единицата за прв...

Првиот ден на Божик, 7 јануари, неработен за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека  7 јануари 2020 година (вторник), првиот ден на Божик според православниот календар, е неработен ден за...

Ријека и Голвеј – престолнини на европската култура во 2020

Ријека во Хрватска и Голвеј во Ирска ќе ја делат титулата „Европска престолнина на културата" во 2020 година, а ја преземаат од италијанскиот град...

РСБСП со апел: Уживајте во празниците, прославете достоинствено, возете одговорно!

Возете одговорно, патувајте безбедно. Не дозволувајте празничната еуфорија да завладее со вашиот разум и да направете грешки за кои ќе се каете цел живот....

Апокалиптични сцени од пожарите во Австралија, луѓето се заробени на плажи

Илјадници луѓе се заробени на плажите на југоистокот од Австралија, откако претходно ги напуштиле своите домови заради пожарите што се шират од силниот ветар,...

ТОП 10 гафови на политичари – Заев шампион!

Изминатата година повторно беше прилично активна на македонската политичка сцена. Брзото темпо на политичарите многу често е причина за нивни неумесни гестови и изјави,...

МАКЕДОНСКИОТ ПРОТОКОЛ – бисер балкански   

Гафовите на протоколот во дел од македонските институции беа карактеристични за изминатата 2019 година. Државните знамиња, особено, им создадоа голем стрес на протоколџиите, а...

Граѓанско помирување втемелено врз правда и вистина посака Пендаровски за 2020 година

Претседателот Стево Пендаровски во денешната новогодишната видео порака посака граѓанско помирување втемелено врз правда и вистина во новата 2020 година. -Во нашиот заеднички дом посакувам, пред...

Меркел: Со сета сила во борбата против климатските промени

Германската канцеларка Ангела Меркел во својата новогодшна порака кажа дека со сета сила се бори против климатските промени за да им овозможи на идните...

ГОБ „8 септември”: Во пожарот не е уништен ниту еден важечки документ

Од Градската општа болница „8 Септември" информираат дека во просторијата во која избувнал пожарот не е уништен ниту еден важечки документ кој согласно прописите...

Не е сè толку црно: шест причини за оптимизам во 2020 година

Крајот на годината обично е време кога се објавуваат мрачни предвидувања за најголемите глобални опасности што се закануваат следната година. Секако, и оваа година...

За новогодишната ноќ со засилен северен ветер, утрово најладно во Маврово

Утрово во земјава најстудено беше во Маврово каде се измерени -12 степени целзиусови и Лазарополе -11 степени, а најтопло во Гевгелија 0 степени целзиусови. Во...

Дениција и Давид најчести имиња во 2019 година

Дениција е најчестото женско, а Давид најчестото машко име што граѓаните во земјава им го давале на своите новородени деца во текот на оваа...

Новата 2020 година ќе биде пречекана со настап на Дино Мерлин на скопскиот плоштад

Пејачот, текстописец и музичар Дино Мерлин вечер ќе настапи на плоштадот „Македонија", за пречекот на Новата 2020 година. Дино Мерлин ќе одржи солистички концерт,...

Опожарена канцеларија во Градската општа болница „8 септември”

Канцеларија во која се чувал архивски материјал во Градската општа болница „8 Септември" е опожарена ноќеска, но нема повредени лица. Причинета е само материјална...

Новогодишни  обичаи: Кој со прасенце, кој со млеко од кобила во сребрени чаши…весело на...

Повеќето луѓе живеат во безгрижно убедување дека новогодишната прослава, но и другите празници во овој период се христијански обичаи. Но дали практиката на “испраќање...

Балканците на врвот по празнување и одморање!

Годината има 365 дена. Дневно спиете по 8 часа, што годишно изнесува 122 дена. Остануваат 243 дена. Дневно имате одмор од 8 часа, што...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети