Дома 2019 септември

Месечна Архива: септември 2019

Ураганот Доријан го промени правецот кон Јужна и Северна Каролина

Ураганот Доријан синоќа је промени патеката и наместо да удри на брегот на Флорида, како што се очекуваше, неговиот конус продолжи на север кон...

Парламентарни избори во Саксонија и Бранденбург

Во германските сојузни покраини Саксонија и Бранденбург денеска се одржуваат избори за регионалните парламенти. Според последните испитувања на јавното мислење, на институтот ИНСА од 27...

Ердоган се закани со офанзива во североисточна Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вчера се закани дека ќе преземе еднострана офанзива во североисточна Сирија ако не се реализираат плановите со САД за...

Штрајк на првиот училиштен ден

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) одлучи утре, на 2 септемри, да има предупредувачки штрајк на вработени во образовната дејност. Тоа, според претседателот...

Убиство во Гостивар-со остар предмет усмртена е жена

Седумдесет и осум годишна жена е убиена ноќеска во Гостивар, додека две други лица се тешко повредени. Според информациите од СВР Тетово, околу 3.50 часот...

Сончево и топло, со температура до 37 степени

Во земјава денеска времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец....

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети