Дома 2019 септември

Месечна Архива: септември 2019

„Хемофарм” го повлекува лекот „Ранитидин” поради појава на нечистотија што може да биде штетна...

Српската компанија за лекови Хемофарм  денеска објави дека „поради предострожност и со цел заштита на јавното здравје" донеле одлука „доброволно и превентивно" повлекување на...

Заев – Перкс: Владата спроведува ефективни политики за децата и младите

Заложбите и ефективните политики на Владата во делот на заштитата и унапредувањето на правата на децата и младите, посебно во делот на социјалните политики...

Фон дер Лaјeн бара нови кандидати од Романија и Унгарија

Претседателката на идната Европска Комисија, Урсула фон дер Лaјeн, го доби писмото од Европскиот Парламент во кое се отфрлаат кандидатите за комесари од Унгарија...

НБ: И натаму се намалува просечната каматна стапка на кредитите

Просечната каматна стапка на вкупните кредити, во август годинава, и натаму се намалува сведувајќи се на нивото од 5,13 отсто, што претставува месечен и...

Пендаровски и Зениер разговараа за унапредувањето на меѓуетничките односи

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими високиот комесар на ОБСЕ за национални малцинства, Ламберто Заниер со кого разговараше за ангажманот и поддршката на ОБСЕ за...

Санчо е под знак прашалник

Спортскиот директор на германскиот бундеслигаш Борусија од Дортмунд, Михаел Цорк, откри дека нема ништо сигурно кога е во прашање клупската иднина на англискиот интернационалец...

Грција подготвува нов закон за азил

Зајакнато чување на границите со зголемени патроли, префрлање на бегалци и мигранти од островите во други делови на земјата, поголем број враќања, интернационализација на...

Сицилијански готвач експериментирал во кујна: Користел канабис за да „проба нови вкусови“

Готвач од Сицилија е уапсен под сомнение дека продавал дрога, откако полицијата пронашла канабис во неговиот дом. Готвачот Кармело Кијарамонте (50) поседувал две големи стебла...

Се чека на Франција за конечна одлука за датумот за преговори

Земјите членки на Европската Унија сѐ уште не донеле конечна одлука за датумот за преговори за Северна Македонија и Албанија, заклучоците се во фаза...

ЗДФ:„Албанската мафија, најстрашна во светот”

Германската телевизија, ЗДФ, како дел од серијата документарци за криминалните банди ширум светот, подготви репортажа и за албанските банди под наслов „Албанската мафија е...

Во првото полугодие за 1,4 отсто пониска просечната малопродажна цена на струјата

Просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата во првото полугодие од 2019 година е 4,770 денари по киловат час, што е за 1,4...

Тренерското столче за Покетино

Поголемиот дел од шпанските медиуми, особено тие кои важат за поблиски до Реал (М), ја пласираа и информацијата дека актуелниот менаџер на лондонскиот премиерлигаш...

Од каде премиерот знаеш што ќе каже Верушевски?!

Tреба да се остават процесите да течат, сведоците да сведочат, обвинетите да си ја градат својата одбрана, изјави премиерот Зоран Заев во врска со...

Каракачанов зборува што Борисов мисли!?

Бугарија ќе ја поддржи Северна Македонија за членство во ЕУ, но под одредени услови кои доколку не бидат исполнети, Северна Македонија нема да може...

Се купува повеќе храна и цигари, а помалку бензин

Раст на прометот од 5,6 отсто номинално и 3,6 отсто реално е забележано во трговијата на мало со храна, пијалаци и тутун во август...

Силно невреме во централна Европа: Загина 14-годишно девојче во Словачка

Силно невреме ја зафати централна Европа денеска – девојче загина во Словачка, а железничкиот сообраќај привремено беше прекинат во северна Германија. Словачката полиција објави дека...

Грција и официјално ќе ни го чува небото 

Министерството за одбрана на Република Северна Македонија и Министерството за национална одбрана на Република Грција денеска во Атина потпишаа Технички аранжман за надзор на...

Бошков: На вишокот работници од државниот апарат да им се понуди самовработување

Сè уште не се знае на кои вработени во јавниот сектор ќе им се понуди трансфер во приватниот за повисока плата, а списоците ќе...

Заев вели нема Рекет 2, чесно беше да го предупредиме инвеститорот

Чесно е на потенцијалниот инвеститор да му ги дадеме сите информации што ги имаме пред да инвестира, зашто така се гради кредибилитет, рече премиерот...

Почна изградбата на нови улици во населбата Караорман

Во штипската приградска населба Караорман од денеска почна изградбата на нови улици. Градежната компанија која го доби тендерот веќе ги започна земјените работи и...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети