test

Поројни дождови во Кавадарци, засега пријавени три поплавени објекти 

Поројни дождови го зафатија вечерва градот Кавадарци, пожарникарите испумпуваат вода од неколку критични места. Оваа информација ја потврдија за МИА од Територијалната противпожарна единица. Оттаму...

Почна трката за одобренија за 5Г со почетна цена од 5.800...

Почнува трката за радиофреквенции за петтата мобилна генерација - 5Г. Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) објави тендер за доделување одобренија на кој заинтересираните компании може...

Уште една принова во Скопје ЗОО: Ново бебе хималајски тар

Во Зоолошката градинка во Скопје овие денови се роди ново бебе од видот хималајски тар. -Овие денови нашата страница повеќе личи како профил на некоја...

Ангеловска-Бежоска: По минатогодишниот раст на дефицитот на тековната сметка, на среден...

Минатата година дефицитот на тековната сметка на платниот биланс, според октомвриските проекции, се проценува на околу 7 проценти од БДП, а на среден рок...

Глобално истражување на Payoneer: 33 отсто од испитаниците во Македонија работат...

Хонорарното работење, односно „фриленсерството“ е начин на којшто функционира сè поголем дел од светот, а 46 отсто од лицата во неодамнешното глобално истражување изјавиле...

Ќе биде потребна и трета доза вакцина за Ковид-19? 

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска информираше дека имал состанок со претстаници на „Фајзер“, на кој раговарале за плановите за следната година и за...

ОБВИНИТЕЛСТВО ИСТРАЖУВА: Зошто се затворени хируршките сали на Клинички?

Обвинителството истражува зошто веќе една недела се затворени хируршките сали во Клинички центар „Мајка Тереза“. Првите информации се дека се ширел непријатен мирис, а...

„СРЕЌА Е ДА СМЕ СИТЕ ЗАЕДНО“ – Европски универзитет ве поканува...

Европски Универзитет ве поканува на традиционално предвелигденско дружење „СРЕЌА Е ДА СМЕ СИТЕ ЗАЕДНО“, посветено на децата со развојни тешкотии. Настанот ќе се одржи на...

Мицкоски се сретна со Орбан, разговарале за евроинтеграциите и за регионот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Словенија, на маргините на централниот настан на ЦДИ, денеска оствари средба со премиерот на Унгарија и претседател на...

Како ќе се снабдуваме со струја во наредните шест месеци?

Се подготвуваат сите домашни ресурси за максимално производство на струја, а од денеска треба да стартуваат и активностите за работната група со Бугарија што...

Сè почесто се облекуваме преку интернет, но храната уште сакаме да...

Облеката и понатаму е производот кој македонските граѓани најчесто го порачуваат преку интернет. Најновата анкета на Државниот завод за статистика направена за изработка на...

Македонскиот културен центар во Благоевград ќе биде отворен кон крајот на...

Македонскиот културен центар во бугарскиот град Благоевград се планира да биде отворен до крајот на годината, а неговото име ќе се определи во комуникација...

Заев по повод „11 Октомври“: Северна Македонија е препознаена и како...

Празниците се моменти кога секоја генерација што ги слави треба да се запраша дали со секоја измината година правиме подобра држава, поубаво место за...

Здружение на јавни обвинители: Потегот на Русковска го нарушува угледот на...

Здружението на јавните обвинители на Република Северна Македонија остро реагира на отвореното писмо од јавниот обвинител Вилма Русковска упатено синоќа преку медиумите до странски...

Нови три случаи на голема кашлица, вкупно 15 од почетокот на...

Нови три случаи на голема кашлица се регистрирани во државата, со што бројката се зголеми на вкупно 15 од почетокот на годината. Доктор Кристина...

Има ли криминал во набавката на кинеските вакцини?

Причините за враќањето на македонскиот аванс за кинеските вакцини, се разгледуваат во Антикорупциска комисија. Претседателката на ДКСК Билјана Ивановска за весникот ВЕЧЕР изјави дека...

Детален извештај на ДЗСИ за беровчанецот што почина од сепса по...

Информација по извршени ВИН за починат пациент Ј.Д од Берово Државниот санитарен и здравствен инспекторат по допрен глас за починат пациент од Берово после хируршка...

Приватните превозници повторно ќе протестираат: Дел од улиците затворени за сообраќај

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека денеска поради најавено одржување на протест, со почеток во 06.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје...

МНР: Нема информации за настрадани македонски државјани во земјотресот во Хрватска

Досега нема информации за загинати или повредени македонски државјани во денешниот катастрофален земјотрес во Хрватска, велат за МИА од Министерството за надворешни работи на...

Маските во училиштата и сертификатите засега остануваат, за прележаните се продолжуваат...

Се уште сме во фаза на широка трансмисија на вирусот и рано е за укинување на ковид-сертификатите, смета Комисијата за заразни болести. Предлага продолжување...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети