Ќе се бара одговорност од сите кои нема да ги исполнат...

Ќе се бара одговорност од сите кои нема да ги исполнат плановите што ги доставиле до Владата за производство на електрична енергија до крајот...

Ковачевски: Ние сме потврден партнер во транс-атлантското и европското сојузништво

Премиерот Димитар Ковачевски со видео порака го сублимираше и оцени учеството на владината делегација на годинашната Минхенска безбедносна конференција која оваа година по 58...

Четворица германски експерти ќе се вклучат во истрагата за пожарот во...

Германскиот тим од Федералната криминалистичка служба, кој треба да пристигне по завршената претходница деновиве, првично е составен од четворица, и тоа од двајца крим...

МЖСПП: И во Гостивар стапуват на сила препораките и мерките за...

Министерството за животна средина и просторно планирање денеска информира дека поради зголемено загадување на воздухот и во Гостивар стапуват на сила препораките и мерките...

Шаќири: Во тек е постапката за учебниците по новите наставни програми

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири вели дека во тек е постапка за избор на економски оператор за печатење и дистрибуција на учебниците...

Балкански барометар: Најкорумпирани се политичките партии и судството

Членството во ЕУ го поддржуваат 59 отсто од граѓаните и 63 отсто од компаниите на Западен Балкан. Невработеноста е се уште најголемиот проблем за...

ФФМ вети премија од околу 4,5 милиони евра за пласман на...

Фудбалската федерација на Македонија ќе ги награди репрезентативците со премија во висина од околу 4,5 милиони евра во случај да обезбедат пласман на Светското...

Ковачевски: Не сум дојден да убедувам некого за нешто, сите имаат...

Јас не сум политичар којшто е дојден да убедува или да разубедува некого за нешто, бидејќи сите треба да имаат јасна визија и одговорност...

Османи за случајот „Онишченко“: По внатрешната истрага на Владата, треба да...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска рече дека Владата побарала внатрешна истрага за случајот „Онишченко“. Османи смета дека треба да има последици за овој...

Владата и Ковачевски да ги прифатат петте предлог мерки на ВМРО-ДПМНЕ...

Енергетската и економска криза се сериозна закана за стандардот и квалитет на живот на граѓаните, но и за опстанок на стопанството и економијата. Додека...

Бислимоски: И без промена на цената на струјата, со зголемување на...

Регулаторната комисија за енергетика и да не донесе промена на цената на електричната енергија, со самото зголемување на ДДВ-то на 10 проценти, ќе се...

Песков: Русија нема да употреби нуклеарно оружје поради Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков во интервју за американската телевизија Пи-Би-Ес (ПБС) изјави дека Русија ќе посегне по кон нуклеарно оружје само ако нејзиното...

Сали: Реформи не се прават набрзина – тоа нема ефект

Со реформите во примарната здравствена заштита, лекарите од примарното ниво ќе имаат поголема палета на услуги коишто ќе ги пружаат, наместо пациентите веднаш да...

Казни во висина од вкупно 12.500 евра од Општина Центар за...

Градежен инспектор од Секторот за инспекциски работи на Општина Центар денес изрече 5 казни на инвеститорот „Бинјапи Инжинеринг“ и изведувачот „Арадико Коп ДООЕЛ увоз...

Светот во 2021: Што беше договорено на климатската конференција КОП26 во...

Речиси три децении ОН ги обединува скоро сите држави на Земјата на глобални климатски самити наречени КОП, што значи „Конференција на страните“ (COP –...

По смртта му оставил на кучето милениче пет милиони долари

Пред смртта, локалниот американски бизнисмен Бил Дорис од Тенеси се одлучил на необичен потег, па во својот тестамент оставил најголем дел од своето богатство...

Стевановиќ: Пораст на КОВИД случаите поради зголемената раздвиженост и малиот процент...

Зголемувањето на ковид позитивните пациенти периодов се должи на зголемената раздвиженост, мал процент на вакцинирани против коронавирусот и опаѓање на имунитетот, изјави за МИА...

„Еурактив“: Берлинскиот ѕид допрва треба да падне за Скопје

Наместо да биде лидер на европската интеграција на Северна Македонија, Бугарија нема интерес да ја обиколи соседната држава со нов Берлински ѕид, вели во...

Зеленски: Преговори откако ќе запре бомбардирањето на цивили

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера изјави дека Русија мора да престане да ги бомбардира украинските градови пред да започнат преговорите за целосен прекин на...

Марш за женски права – „Ќе преживеат ли жените овде?“

Под слоганот „Ќе преживеат ли жените овде?“, денеска на Меѓународниот ден за економска, политичка и општествена борба за рамноправност на жените, на плоштадот „Филип...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети