Македонија има чудо од дете кое дрибла како Лионел Меси

Никогаш претходно македонската фудбалска репрезентација не била толку близу до пласман на Светско првенство, но за реализација на оваа цел „црвено-жолтите“ ќе имаат исклучително...

50 година кариера:Кога слушате македонски фолк, слушајте го Круме Спасовски!!!

Тоа е да се наежиш, едноставно речено, бидејќи тоа е тој првиот впечаток од завчерашниот солистички концерт на легендарниот македонски фолк-пејач Круме Спасовски. Круме...

Правото на социјална пензија од 6.000 денари ќе важи од почетокот...

Ваква пензија ќе им следува на околу 6.000 лица со навршени 65 години кои го немаат потребниот стаж од 15 години за да остварат...

Скопјанка едвај спаси глава во Никити од убод од отровна риба 

Внимавајте риба дракена напаѓа по грчките плажи Неколку македонските туристи, но и од регионов, кои во јуни летуваат на плажите во Грција имале непријатно искуство....

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: Обележување на територии

И се случи тоа што не беше тешко да се предвиди. Никна среде Охрид, среде градот лулка на словенската писменост и култура, дивоградбата наречена...

ИНТЕРВЈУ СО ПЕРО АНТИЌ: Можев да потпишам за Партизан, но го...

Сè е поинаку и поинтересно, а нам новинарите ни е и полесно, кога ќе направиме интервју со една спортска легенда, која поминала „сито и...

АМБАСАДОРОТ ТИМОНИЕ ЗА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР: Партиите да најдат компромисно решение со разумен...

Разговорите продолжуваат и сметам дека нема потреба да се драматизираат работите, а особено не да се поставуваат реципрочни ултиматуми. Сите се согласни околу главните...

АМБАСАДОРОТ ТИМОНИЕ ЗА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР: Партиите да најдат компромисно решение со разумен...

Разговорите продолжуваат и сметам дека нема потреба да се драматизираат работите, а особено не да се поставуваат реципрочни ултиматуми. Сите се согласни околу главните...

ГОЛГОТАТА НА АФРОДИТА СЕРАФИМОВСКА: Некој ú изградил куќа среде двор, надлежните...

Афродита Серафимовска е скопјанка која живее во Холандија. Во родниот град има своја куќа, но кога си доаѓа дома мора да изнајми стан. Пристапот...

Животни патокази – СМИСЛА

Самосвеста, позитивното размислување и самопочитта се клучни за постигнување на успехот и за пронаоѓање на смислата и среќата. Емоционалната ранливост и оптоварувањето со туѓото мислење...

Итно повлечен лекот „ранитидин“, содржи материја која може да предизвика рак

Лекот што е наменет за лекување на желудникот е повлечен од повеќе држави од регионот, меѓу кои и Македонија, Србија, Црна Гора, Грција бидејќи...

80 години „Бели мугри“: Малку е познато дека Рациновата Ленка во...

„Кочо Рацин денес и за денешната книжевна продукција е значаен затоа што токму тој, како родоначaлник на современата македонска книжевност, го прави оној неопходен...

Хероите пристигнаа во Македонија, преовладуваа емоциите (ФОТО)

Македонската фудбалска репрезентација пристигнаа во Македонија по историското учество на Европското првенство, на кое нашата селекција ги заврши настапите уште во групната фаза. Но,...

УСВОЕН НОВИОТ ЗАКОН ЗА ПРЕКРШОЦИ: Казните за граѓаните и фирмите намалени до...

Собранието го усвои новиот Закон за прекршоци со кој се става крај на драконската казнена политика бидејќи со најновото законско решение казните се намалуваат...

Свети Игнатиј: Што ќе правите денес, ќе правите цела година!

Денеска, на 2 јануари се празнува Св. Игњат, како што некои велат, судниот ден за цела година. Според обичаите кои останале доследни уште од дамнешни...

Рози Мицкоска: Ако ја гледаме добрината во луѓето, ќе стигнеме до...

На Божик во семејството на лидерот на ВМРО/ДПМНЕ, Христијан Мицкоски има двојно славење. Со сите православни обичаи се слави Христовото раѓање, но и именденот...

ЗОРАН КРСТЕВСКИ ЗА ЧИТАТЕЛИТЕ НА “ВЕЧЕР“: ХОРОСКОП ЗА 2019 ГОДИНА

Колку и да е тешко во животот, човекот ја поседува способноста да ги менува нештата и да создава подобри услови за среќно и хармонично...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Излез од криза

Недостатокот на мир со себе е предизвикувач на многу болести и напнати психички состојби. Кога во себеси носиме голем емоционален товар, тогаш внатрешниот немир...

Ќе мора да ме убие за да ме победи

Интернационалниот шампион во ММА, Македонецот Дејан Стефаноски, до сега покажа дека е страв и трепет за противниците во октагонот, а најдобра илустрација за тоа...

Што е 5Г технологија?

5Г мрежите се најновата генерација на поврзаност на мобилен интернет, нудејќи многу поголеми брзини и постабилни врски на смарт телефоните и другите уреди, од...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети