На Берлинале: Мастер клас со Лабина и Теона Митевски

На 12 февруари со почеток од 14 часот, во ХАУ2 театарот во Берлин, Лабина и Теона Митевски, ќе одржат Мастер клас во рамки на...

Нова книга: “Времиња на игра. Детство во Трансилванија” на македонски

"Времиња на игра. Детство во Трансилванија" е насловот на новата книга на романскиот писател Клаудиу М. Флоријан која неодамна излезе од печат во издание...

Во МНТ: “Благуна” монодрама на Шенка Колозова

Во Македонскиот народен театар на 11 и 18 февруари на малата сцена, со почеток во 19 часот, театарската публика ќе има можност да ја...

Книга на Калина Велевска: Промоција на “Дневникот на една планинарка”

Во Младинскиот културен центар, на 11 февруари, во 20 часот ќе биде промовирана книгата "Дневникот на една планинарка" од Калина Велевска, а во издание...

Филм: “Алита: Борбениот Ангел” – кога ќе го откриеш своето минато

"Алита: Борбениот Ангел" е најновото остварување на двајцата филмски визионери, Џејмс Камерун, како сценарист и Роберт Родригез, како режисер кое публиката ќе може да...

Асаф Адеми: Ако треба ќе поднесам оставка

Министерот за култура Асаф Адеми во Берлин каде е во работна посета, изјави дека е подготвен да поднесе оставка на функцијата по реакциите во...

Тозија: Македонскиот филм станува видлив пред Европа

Со успехот на „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска што утревечер ќе ја има својата премиера во официјалната конкуренција на...

Асаф Адеми: Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани

Министерот Асаф Адеми, кој се наоѓа во работна посета на Берлин, во врска со реакциите на јавноста за резултатите од Годишните конкурси на Министерството...

Белопета за изјавата на Заев: „Секој поединечен искажан збор е неточен!...

Првиот човек на Скопскиот Џез фестивал, Оливер Белопета, преку Фејсбук ги демантираше тврдењата на премиерот Зоран Заев дека од Скопскиот џез-фестивал не бил поднесен...

Заев: Дел од конкурсот за поделба на пари во културата ќе...

По објавувањето на резултатите од скандалозниот Конкурс за проекти од национален интерес на Министерството за култура за 2019 година, премиерот Зоран Заев изјави дека...

Адеми: Не сум вршел никаков притисок за избор на некој проект

По првите реакции од објавената Годишна програма за поддршка на проекти од културата, ресорниот министер Асаф Адеми во фејсбук-статус кој Министерството за култура го...

Режисерката Зоја Бузалковска поднесе оставка од Советот за култура поради резултатите...

Театарската режисерка Зоја Бузалковска со писмо до премиерот Зоран Заев, поднесе оставка од Советот за култура поради Годишната програма на Министерството за култура. Во...

Берлинале во знак на женското творештво

Со филмот на данската режисерка Лоне Шерфиг - "Љубезноста на странците" вчера беше отворен Меѓународниот филмски фестивал во Берлин. Интересно е што за главната награда...

СКАНДАЛОЗНО, каде одат парите од Националната програма: Култура е за фризура,...

Скопскиот џез-фестивал и фестивалот "Оффест„, се отфрлени на конкурсот, што значи дека под знак прашалник се доведува нивното одржување. Наспроти ова Фестивалот на мода,...

Хуманитарна изведба на претставата „Ревизор“ на ФДУ

Студентите по актерска игра од четврта година на Факултетот за драмски уметности вечер ќе ја изведат на претставата „Ревизор“. Влезот на претставата е со донации...

По Синедејс реакции и од Киненова: Поделбата на средствата за филмски...

"Неподдржувањето на МФФ Киненова за 2019, или за 4. последователно издание на фестивалот, зборува за систематски и смислен институционален бојкот на фестивалот и укинување...

За 2018 година: Избрани добитниците на книжевните награди на ДПМ

Наградата "Стале Попов“ ја добива романот "Маџун“ на Влада Урошевиќ, Виолета Танчева-Златева ја добива наградата "Ацо Шопов“ за поетската збирка "Патот“, за критичко-есеистичката книга...

Во Лос Анџелес: Награда “Мери Пикфорд„ за Раде Шербеџија

Наградата "Мери Пикфорд„ за севкупниот придонес во светската кинематографија, која ја доделува Меѓународна новинарство академија во Лос Анџелес, годинава отиде во рацете на актерот,...

На фестивал во Непал: Македонскиот филм “Јавачи на коњи“ – најдобар

Македонскиот филм "Јавачи на коњи“ по сценарио на Никола Кузелов и во режија на Марјан Гавриловски доби награда за најдобар филм на филмскиот фестивал...

Во МКЦ: Изложба за архитектонското наследство

"Загрозен модернизам: архитектонски сценарија за адаптивна (ре)употреба“ е насловот на изложбата што ќе се отвори утревечер (8 февруари), со почеток од 20 часот во...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети