Два дена Џез фестивал и во Куманово

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вечер и утре ќе биде одржан традиционалниот џез фестивал. Двете фестивалски вечери почнуваат во 20:00 часот. Кумановци ќе имаат...

Високи оценки за „Светот на Биби“ во Тулуз

„Светот на Биби“ добил највисоки оцени на презентацијата на Саемот на цртани филмови што се одржа во Тулуз, Франција, во сите категории по кои...

Меѓународна ликовна колонија во „Св. Пантелејмон“ во Горно Нерези

Традиционалната Меѓународна ликовна колонија во комплексот „Св. Пантелејмон“ во Горно Нерези денеска ќе биде отворена. На манифестацијата, основците од училиштата во Општина Карпош заедно...

Перформанс на пијанистот Мустафаоглу и уметникот Масин во Градски парк

„Мардам“ е насловен заедничкиот перформанс на младиот пијанист Арда Мустафаоглу и ликовниот уметник Мирослав Масин, кој вечер од 19 часот ќе се одржува...

Разговор со грчкиот режисер Анестис Азас: Менталитетот ни е многу сличен...

Повод за разговорот е претставата „Чист град“ во режија на Анестиз Азас и Продромос Циникорис, која на 21 септември, во МКЦ (20 часот) ќе...

Јоргос Арванитис, лауреатот на „Браќа Манаки“ одржа мастер – клас, битолчани...

Се бараше место повеќе за синоќешната проекција на „Медена земја“, во рамки на програмата на фестивалот „Браќа Манаки“. Салата на Центарот за култура беше...

На МОТ: Скопска премиера на „Несоодветно за на работа“ 

Во Драмски театар-Скопје, утревечер (20 септември) со почеток во 20 часот,  скопската премиера ќе има претставата „Несоодветно за на работа“ по текст на британската...

Барокната опера со „Дидо и Енеј“ поблиску до публиката

Во операта главните улоги ги толкуваат македонскиот баритон Васил Гарванлиев и канадската оперска дива, сопранот Криста де Силва Во Камерната сала на Филхармонија, утревечер (19...

Започна подготовката за „Слуга на двајца господари“ во Велешки театар

Во Велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ оваа недела започнаа подготовките за новата претставата „Слуга двајца господари“ по текст на Карло Голдани, а во адаптација...

„Макбет“ во режија на Андреј Цветановски премиерно во Кумановскиот театар

Кумановскиот театар утревечер (20 септември) премиерно ќе ја изведе претставата „Макбет“ од Вилијам Шекспир, во режија на  Андреј Цветановски. Брачниот пар Горан и Кети Илиќ,...

Филм: „Лара“ и „Езерото на дивите гуски“ – на Браќа Манаки

„Лара“ во режија на Јан-Оле Герстер чиј кинемтографер e Френк Грибе е филмот што ќе се прикаже утревечер (20 септември), со почеток од 20...

Фолклорната група „Копачка“ ги затвори деновите на македонската култура во Ниш

Со едночасовен настап во Нишкиот културен центар, синоќа фолклорната група „Копачка“ од село Драмче, Делчево ги затвори Деновите на македонската култура во Ниш. Како...

Изложба на „Македонски стрип автори“ во Куманово

Во Изложбениот салон на Центарот за култура “Трајко Прокопиев“ – Куманово, на 19 септември, со почеток во 20 часот ќе биде отворена изложба на...

Лауреатот на Златна камера 300 за животно дело, Јоргос Арванитис пристигна...

Вториот лауреат на 40 –тото јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера Браќа Манаки, Јоргос Арванитис, синоќа пристигна во Битола. Јоргос Арванитис, еден од...

Изложба на македонски уметници во амбасадата во Вашингтон

Во македонската амбасада во Вашингтон отворена е групната изложба Мултикултурна група на уметници на Република Северна Македонија. На отворањето нa изложбата говореа вршител на должност...

Групна изложба на македонски уметници во амбасадата на Северна Македонија во...

Во амбасадата на Северна Македонија во Вашингтон денеска беше отворена групната изложба Мултикултурна група на уметници на Република Северна Македонија. На отворањето нa изложбата говореа...

Современа македонска фотографија на фестивалот „Фотори” во Риека

Во рамките на десеттото јубилејно издание на фестивалот на фотографија „Фотори" што се одржува во Риека вечерва пред хрватската публика ќе биде претставена современата...

Промовирана аудиокнигата „Ова не е крај” посветена на Тоше Проески

Националниот сојуз на слепите на Република Северна Македонија денеска ја промовираше аудиокнигата „Ова не е крај" посветена на Тоше Проески, како и звучното месечно...

Лауреатот на „Браќа Манаки”, Едвард Лакман одржа мастер – клас во...

Фестивалската публика денеска имаше уникатна можност да проследи мастер-клас со водечкиот светски кинематографер Едвард Лакман, лауреатот на годинашното јубилејно издание на „Браќа Манаки", модериран...

Одржан мастер-клас со кинематограферот Едвард Лакман, лауреат на „Браќа Манаки“

Фестивалската публика денеска имаше уникатна можност да проследи мастер-клас со водечкиот светски кинематографер Едвард Лакман, лауреатот на годинешното јубилејно издание на „Браќа Манаки“, модериран...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО