60-то издание на најстариот турски филмски откажано поради обвинувања за цензура

Турскиот филмски фестивал „Златен портокал“ во Анталија беше откажан една недела пред почетокот на неговото 60-то издание поради силниот политички притисок околу планираната проекција...

Шпанците горди на последното археолошко откритие: Пронајдени најстарите чевли во Европа

Научниците велат дека ги пронашле најстарите чевли во Европа, сандали од слама за кои се смета дека се стари околу 6.000 години. Сандалите се пронајдени...

„Фирма“ – претстава за тоа како капитализмот ги отуѓува луѓето, Драмски...

„Во претставата ‘Фирма’, работена според текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг, преку конфликтни релации на шест ликови зборуваме за бескрупулозноста и суровоста...

Миле Корубин – уметник кој неуморно трагаше по нови предизвици

„Миле Корубин е еден од најголемите македонски сликари, тој е првиот академски образован македонски уметник по Втората светска војна. Неговите први слики потекнуваат...

Десет европски автори на „Букстар“, Книжевниот фестивал од 2 до 4...

Десет европски автори, четириесетина македонски учесници од различни генерации, претставници на реномирани издавачки куќи и фестивали од регионот, како и доделувањето на наградите „Драги“...

Ана Стојаноска член на жирито на МЕСС

Уметничката директорка на МТФ „Војдан Чернодрински“, Ана Стојаноска, ќе биде член на жирито на официјалната програма на претстојното 63. издание на МЕСС -Меѓународен фестивал...

Книга: „Почнуваме од крајот“ – трилер со мрачна приказна

„Почнуваме од крајот“ на Крис Витакер е крими трилер со потресна, мрачна приказна чие дејство е извонредно водено. По триесет години Винсент е пуштен...

Отворена изложбата по повод 100-годишнината од раѓањето на македонскиот сликар Миле...

Во објектот Чифте амам во Старата скопска чаршија вечер се отвори ретроспективно-јубилејната изложба на Миле Корубин (1922-2000). Како што претходно најави Националната галерија, се...

Филигран од фолклор и класика – овации за уметниците на Танец...

Беше вистинско уживање антологиските кореографии „Осоговка“, „Малешевка“, „Жетварка“, „Пиринско пролетно цвеќе“, „Водарки“ да се доживеат во симфонизирана совршена комбинација, а македонските хорски и вокални...

Разговор со продуцентите Батухан Ибрахим и Стефан Ѓорѓиевски: Филмот „Мавера“ е...

„Приказната што ја разработувам ја имам слушано како вистински настан што многу ме погоди и ме инспирираше, па така знаев дека од ова...

УНЕСКО ќе ги збрише надградбите и доградбите во Охрид!

Министерството за транспорт и врски и Општините Охрид, Струга и Дебрца, во прецирани рокови, секој во рамките на своите надлежности ќе треба да започнат...

За Универзалната сала е формиран тим од страна на Министерството за...

Поради пречки со проектната документација во јули 2021 година, во работата поврзана со реконструкцијата на Универзалната сала во Скопје е вклучено и Министерството за...

Киноприкажувачите во Македонија потпишаа Меморандум за вмрежување, ќе ја враќаат публиката...

Под медијаторство и иницијатива на Форумот за разумни политики во рамките на фестивалот „Браќа Манаки“ беше потпишан меморандум меѓу седум киноприкажувачи во Македонија: Кинотеката...

Почина актерот Мајкл Гамбон, најпознат по улогата на Дамблдор од „Хари...

Британско-ирскиот актер Мајкл Гамбон, најпознат на светската публика по улогата на мудриот професор Албус Дамблдор во филмската франшиза „Хари Потер“, a чија кариера беше...

„Копнежот на светлината“ – изложба на Душан Коцев во ЦК „Марко...

„Копнежот на светлината“ е изложбата на слики од Душан Коцев, што ќе биде отворена утревечер 29 септември од 19 часот, во ликовниот салон од...

Книга: „Мистикот Јунг“ – нова биографија за познатиот психијатар

„Мистикот Јунг“ на Гери Лакман е нова биографија за Карл Густав Јунг која ја пополнува празнината во нашето сфаќање и разбирање на основоположникот на...

Хуманитарна претстава за лекување на младиот Марко во МНТ

Токму на празникот Вера, Надеж и Љубов учениците од скопската гимназија „Раде Јовчевски – Корчагин“ повторно во хуманитарна мисија ќе го одиграат авторскиот театарски...

Врачена наградата „Васил Иљоски“ на режисерот и актерот Коле Ангеловски, отворени...

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“- Куманово синоќа беше отворен 26. Меѓународен театарски фестивал „Денови на комедија“. На отворањето на фестивалот му беше врачена наградата...

Отворена изложбата на Симон Шемов „Мултиверзум“ (ФОТО)

Симон Шемов е мултимедијален уметник, професор, истражувач, вљубеник во природата и космосот. Проектот „Мултиверзум“ ќе ги претстави неговите ликовни остварувања што се однесуваат на...

Омаж посветен на еминентниот македонски сликар Миле Корубин во Чифте амам

Во Чифте амам, на 28 септември, со почеток во 20 часот ќе биде отворена ретроспективно-јубилејната изложба на Миле Корубин (1922-2000) - омаж посветен на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети